ابراز امیدواری دیپلمات آمریکایی نسبت به سفر آبه شینزو به تهران

به گزارش پیامک مسعود، سفیر آمریکا در ژاپن ضمن ابراز امیدواری به سفر آبه شینزو به تهران گفت که واشنگتن اعتماد زیادی به نخست وزیر ژاپن دارد.

ابراز امیدواری دیپلمات آمریکایی نسبت به سفر آبه شینزو به تهران

به گزارش گروه بین الملل پیامک مسعود، سفیر آمریکا در ژاپن با استقبال از سفر آبه شینزو نخست وزیر ژاپن به ایران گفت، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعتماد زیادی به نخست وزیر ژاپن دارد و واشنگتن امیدوار است که او تعامل سازنده ای داشته باشد که منجر به پیشرفت گردد.

ویلیام هاگرتی سفیر آمریکا در ژاپن سه شنبه در مصاحبه اختصاصی با روزنامه ژاپن تایمز قبل سفر سه روزه آبه شینزو به ایران گفت: آبه شینزو دسترسی دیپلماتیک منحصر به فردی به رهبری ایران دارد و ما از گفتگوی آبه با ایرانیان احساس راحتی می کنیم و امیدواریم که او تعامل سازنده ای داشته باشد که منجر به پیشرفت گردد.

مقام های ژاپنی اعلام نموده اند هدف اصلی آبه شینزو در سفر به تهران کاهش تنش و جلوگیری از درگیری نظامی بین ایران و آمریکاست.

در حالی که بعضی رسانه ها مدعی شده اند آبه در سفر به تهران به دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکاست، یک دیپلمات ژاپنی سه شنبه در تهران توضیح داد که آبه در این سفر به دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا نیست و صرفا به دنبال تعمیق روابط و دوستی دوجانبه بین ایران و ژاپن است. (جزئیات بیشتر)

این در حالی است که آبه و دونالد ترامپ سه شنبه مکالمه تلفنی 20 دقیقه ای درمورد ایران و سفر برنامه ریزی شده نخست وزیر ژاپن به تهران داشتند.

دیپلمات آمریکایی در ادامه این گفت و گو در زمینه احتمال تحویل پیغام ترامپ به مقام های ارشد ایران از سوی آبه، با خودداری از هرگونه اظهارنظری در این زمینه تنها به ذکر این جمله بسنده کرد: نمی خواهم به جزئیات این گفت وگوها (بین آبه و ترامپ) بپردازم ... من می خواهم این مسئله را به عهده نخست وزیر ژاپن بگذارم. طی دو سال حضورم در ژاپن شاهد مهارت های دیپلماتیک بسیاری از او بوده ام. آبه شینزو می داند که چگونه مذاکرات را مدیریت کند.

سفیر آمریکا در ژاپن

ویلیام هاگرتی در پایان گفت : می دانم که نخست وزیر و ژاپن رابطه بسیار حسنه ای با ایران دارند، بنابراین شاهد خواهیم بود که چه اتفاقی می افتد. نخست وزیر ژاپن با من در خصوص این مسئله صحبت نموده و من به شدت بر این باورم که ایران می خواهد گفت وگو کند. در صورت تمایل ایران به گفت وگو، ما نیز مایل به گفت وگو هستیم.

آبه سفر سه روزه خود را روز 12 ژوئن (22 خردادماه) به امید کاهش تنش ها میان واشنگتن و تهران شروع می نماید. ژاپن از بزرگترین خریداران نفت ایران است و یکی از هشت کشوری بود که به مدت 6 ماه از آمریکا برای ادامه خرید نفت و میعانات گازی ایران معافیت گرفته بود.

دونالد ترامپ اوایل ماه میلادی از تمدید معافیت ها برای واردات نفت از ایران خودداری و خاطرنشان کرد که سیاست به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران را در چارچوب اعمال فشار حداکثری در پیش گرفته است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 142

به "ابراز امیدواری دیپلمات آمریکایی نسبت به سفر آبه شینزو به تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز امیدواری دیپلمات آمریکایی نسبت به سفر آبه شینزو به تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید