المیادین: ترکیه به بهانه پست های دیدبانی به دنبال حفظ جای پای خود در سوریه است

به گزارش پیامک مسعود، وبگاه خبری المیادین نوشت کوشش ترکیه برای نجات گروه های تروریستی در شمال سوریه در پی آزادی منطقه راهبردی خان شیخون در ریف جنوبی ادلب سیاست فریبکاری ترکیه را فاش کرد.

المیادین: ترکیه به بهانه پست های دیدبانی به دنبال حفظ جای پای خود در سوریه است

به گزارش گروه بین الملل پیامک مسعود، وبگاه خبری المیادین در یادداشتی با عنوان ترکیه پس از خان شیخون کجاست؟ نوشت: کنترل خان شیخون راه را برای آزادسازی خاک سوریه در ادلب و رسیدن به جسر الشغور در استان لاذقیه باز می نماید. اما ترکیه که نتوانسته از گروه تروریستی جیش العزه حفاظت کند به رغم مخالفت مسکو، درصدد حفظ جای پایی در مورک به بهانه استمرار کار پست های دیدبانی خود است.

در این یادداشت آمده است: کوشش ترکیه برای نجات جیش العزه و گروه های الجبهة الشامیة و فیلق الرحمن همان طور که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در دیدار با یک هیئت روسی بیان کرد برای بعضی فریب خورده ها حمایت ترکیه از گروه های تروریستی در سوریه را فاش می نماید.

نبردهای ارتش سوریه با تسلط بر خان شیخون و عقب نشینی گروه های تروریستی از این شهر همراه شد که راه را برای رهایی کلیه سرزمین سوریه هموار می نماید. همانطور که اسد در توضیحی درباره نبردهای ادلب آن را بیان داشت.

المیادین نوشت: با تصرف خان شیخون، گروه جیش العزه که مورد حمایت آمریکاست بین آرواره های گاز انبر ارتش سوریه نهاده شد و مسیرهای بین المللی بین حلب و دمشق مجددا به کنترل ارتش سوریه درآمد و ریف شمالی حماه و ریف جنوبی ادلب پاکسازی شد که این اتفاق یک سیلی راهبردی به حضور ترکیه در ادلب و شمال سوریه است چیزی که ترکیه در گفت وگوهایش با روسیه به دنبال کاستن از پیامدهای آن است.

این وبگاه خبری اضافه نمود: محاسبات ترکیه روی بهره برداری از پست دیدبانی مورک برای ارائه یاری ها به گروه های تروریستی، این کشور را بر آن داشت حدود پنجاه دستگاه خودروی زرهی از جمله پنج تانک را روانه منطقه کند آن هم به ادعای حفاظت از سربازان ترکیه ای و دفاع از شبه نظامیانی که شریک ترکیه در عملیات سپر فرات در شمال سوریه هستند.

به عقیده نویسنده ارتش سوریه به هشدار مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه درباره بازی با آتش اهمیتی نداد. هنوز پست دیدبانی در مورک تحت محاصره است و خان شیخون پس از پراکندگی گروه های تروریستی از آنجا از نظر نظامی سقوط نموده در حالی که هیئت تحریر الشام از یک سو و دیگر گروه های دیگر نزدیک تر به ترکیه یکدیگر رادر این شکست مسئول می دانند.

المیادین با اشاره به تردید مسکو نسبت به بهانه های ترکیه برای ماندن در پست های دوازده گانه دیدبانی خود در سوریه مطابق با مفاد توافق سوچی اضافه نمود: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در این باره می گوید: ما امید داشتیم ترکیه با پاسگاه های خود در شمال سوریه به کاهش تنش و کنترل گروه های تروریستی یاری کند و مانع از تهدید شهروندان گردد اما این اتفاق رخ نداد و به نظر نمی رسد که ترکیه به تنهایی قادر به کاهش تنش ها باشد از همین رو ما به دنبال ابزارهای مناسب می گردیم که احتمالا به نوشته المیادین اشاره لاوروف به اجلاس سران کشورهای ضامن توافق کاهش تنش است که قرار است یازدهم سپتامبر برگزار گردد.

المیادین ادامه داد: چیزی که از مذاکرات بین هیئت های مسکو و آنکارا درباره پیامدهای آزادی خان شیخون به بیرون درز نموده اصرار ترکیه برای بازگشت اوضاع به قبل از عملیات ارتش سوریه در نبردهای ادلب است. چیزی که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم به ادعای حفظ جان غیرنظامیان و ممانعت از پیشروی ارتش اسد خواهان است.

این وبگاه خبری با اشاره به کوشش ترکیه برای استمرار فعالیت پاسگاه مورک و دو پاسگاه جدید آن در شمال و غرب خان شیخون، آورده است: ترکیه می خواهد راه یاری رسانی به مورک به وسیله جاده بین الملی که از خان شیخون و تل النمر می گذرد باز بماند و در ازای آن ترکیه متعهد می گردد که جاده بین المللی دمشق به حلب باز بماند و با مسکو بر سر ساز و کار کنترل آن به توافق برسد.

نویسنده اضافه نمود: هیئت روسی به گفته بعضی منابع مطلع ویژگی های جدید منطقه کاهش تنش در ادلب را در پی تحولات میدانی اخیر آنالیز می نماید به گونه ای که هم فضا با ترکیه متشنج نگردد هم اینکه ترکیه مطمئن نباشد می تواند تا هر وقت دلش بخواهد از گروه های تروریستی حفاظت کند.یعنی فعلا فروپاشی گروه های هیئة تحریر الشام و گروه های وابسته به القاعده در ارتفاعات کبانی و همچنین گروه های مورد حمایت کشورهای غربی به تعویق افتد.

المیادین در پایان آورده است: چه بسا بن بستی که ترکیه با به هم ریختن محاسباتش روی حفظ گروه های تروریستی به بهانه کاهش تنش در شمال سوریه در آن گرفتار آمده چیزی است که کمال قلیچ داراوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه به آن اشاره نمود و از اردوغان خواست به شکست سیاست خارجی خود اعتراف کند و روابط را با سوریه و همکاری با بشار اسد را از سر گیرد. چیزی که از نشست های مقدماتی کنگره آنالیز بحران سوریه که قرار است به زودی در ترکیه برگزار گردد، به بیرون درز نموده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 196

به "المیادین: ترکیه به بهانه پست های دیدبانی به دنبال حفظ جای پای خود در سوریه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "المیادین: ترکیه به بهانه پست های دیدبانی به دنبال حفظ جای پای خود در سوریه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید