امنیت ملی بیشترین و حقوقی کمترین؛ اولویت اول نمایندگان مجلس به عضویت در کدام کمیسیون است؟

به گزارش پیامک مسعود، نمایندگان مجلس شورای اسلامی اولویت های اول در عضویت کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی را انتخاب کردند که نشان می دهد امنیت ملی بیشترین و حقوق و قضائی کمترین خواستار را دارد.

امنیت ملی بیشترین و حقوقی کمترین؛ اولویت اول نمایندگان مجلس به عضویت در کدام کمیسیون است؟

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، کمیسیون های تخصصی مجلس باید بین 19 تا 23 نفر عضو داشته باشند. در هر دوره مجلس نمایندگان بر اساس موارد مختلف وارد کمیسیون های تخصصی می شوند.

مجلس شورای اسلامی 13 کمیسیون اصلی دارد. آموزش، تحقیقات و فناوری، اجتماعی، مالی، امنیت ملی و سیاست خارجی، انرژی، برنامه و بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان، امور داخلی کشور و شوراها، صنایع و معادن، عمران، فرهنگی، قضائی و حقوقی، کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست است.

ماده 60 قانون داخلی مجلس تصریح می کند: پس از انتخابات اعضای کمیسیون ها، هر کمیسیون به ریاست مسن ترین عضو و با حضور حداقل دوسوم اعضای خود منعقد و فوراً یک رئیس، دو نایب رئیس، یک سخنگو و دو دبیر با رأی مخفی با ورقه با اکثریت نسبی به مدت یکسال انتخاب می کند.

عضویت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون ها بر اساس مسئولیت، مدرک تحصیلی، سوابق کاری، سابقه عضویت در کمیسیون مجلس و موارد دیگر است.

یکی از ایرادهای اصلی که به عضویت نمایندگان در کمیسیون های تخصصی وارد می گردد این است که درخواست عضویت در برخی از کمیسیون ها بسیار زیاد بوده و برخی دیگر اصلاً به حد نصاب درست و معقولی نمی رسند که همین مورد سبب چالش برای مجلس می گردد.

در گزارش زیر با توجه به علاقه نمایندگان این موضوع را آنالیز می کنیم که نمایندگان مجلس برای عضویت در کدام کمیسیون ها کوشش بیشتری می نمایند. بر اساس علاقه نمایندگان که انتخاب اول آنها کمیسیون خاصی بوده در جدول زیر آمده است.

نام کمیسیون تخصصی مجلس تعداد انتخاب اول نمایندگان مجلس
امنیت ملی و سیاست خارجی 48 نفر
برنامه، بودجه و محاسبات 38 نفر
صنایع و معادن 33 نفر
انرژی 33 نفر
عمران 24 نفر
اجتماعی 20 نفر
مالی 20 نفر
آموزش و تحقیقات 20 نفر
بهداشت و درمان 15 نفر
کشاورزی 14 نفر
فرهنگی 6 نفر
امور داخلی کشور و شوراها 6 نفر
حقوق و قضائی 2 نفر

این جدول نشان می دهد نمایندگان مجلس در انتخاب اول برای عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بیشترین علاقه را از خود نشان داده اند و کمترین علاقه مندی آنها به کمیسیون حقوقی و قضائی ثبت شده است.

4082/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 925

به "امنیت ملی بیشترین و حقوقی کمترین؛ اولویت اول نمایندگان مجلس به عضویت در کدام کمیسیون است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امنیت ملی بیشترین و حقوقی کمترین؛ اولویت اول نمایندگان مجلس به عضویت در کدام کمیسیون است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید