اگر چمدانتان در فرودگاه مفقود گردد چکار می کنید؟!

به گزارش پیامک مسعود، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در سفر هنگام ترک فرودگاه به دنبال چمدان های خود بگردید. تاخیر و یا مفقود شدن چمدان چه در سفر های داخلی و چه در سفر های خارجی اتفاق می افتد. اما در زمانی که این اتفاق می افتد چه کار هایی را باید انجام دهید ؟

اگر چمدانتان در فرودگاه مفقود گردد چکار می کنید؟!

به طور کلی خطوط هوایی در زمان هایی که چمدان مسافران تاخیر دارد و یا مفقود شده است، ملزم به پرداخت هزینه هستند البته این موضوع کاملا به شرکت های هواپیمایی بستگی دارد. قوانین هم در این حوزه مبهم هستند. و البته هیچ ایرلاینی اطلاعاتی در هنگام خرید بلیط هواپیما به شما نمی دهد.

از دست رفتن چمدان به هر علتی که باشد یکی از بزرگترین دلایل شکایت در سفر است. زمانی که مسئولیت شرکت هواپیمایی در خصوص چمدان شما ثابت گردد، قوانین واضح هستند. اما رفتار خطوط هوایی در دو مورد واضح نیست:

1- شرکت ها چگونه شکایت را ارائه می دهند.

2- آنها به شما برای جبران خسارت چه چیزی را پیشنهاد می­دهند.

کنوانسیون مونترال، قوانین بین المللی حمل مسافر، چمدان و محموله را که در سال 1999 تنظیم شده است بیان می نماید. این کنوانسیون چهارچوب مسئولیت شرکت هواپیمایی را در خصوص چمدان های مفقود و یا آسیب دیده و ضرب الاجل هایی که مسافران و شرکت ها با آن ها روبرو هستند را اعلام می نماید.

قوانین تاخیر، مفقود و یا خراب شدن چمدان

خطوط هوایی در خصوص تاخیر، مفقود و یا خراب شدن چمدا ن هایی که چک شده و به آنها تحویل داده شده است مسئول هستند، حتی اگر قصوری صورت نگرفته باشد.

میزان جبران خسارت حدود 1100 پوند است. اگر فکر می کنید بارتان ارزش بیشتری دارد باید حدود مسئولیت شرکت هواپیمایی را با یک اظهارنامه ویژه برای سرمایه افزایش دهید. حداکثر میزان جبران خسارت حدود 2200 پوند است.

همچنین کنوانسیون بیان می نماید که اگر چمدان آسیب ببیند یا از بین برود، باید ظرف 7 روز از شرکت هوایی شکایت کتبی ارائه گردد.

چمدان هایی که تا 21 روز تحویل داده نشوند گم شده محسوب می شوند. شکایت کتبی هم باید در اولین فرصت بعد از 21 روز نوشته گردد.

مهلت نوشتن شکایت تاخیر، گم یا خراب شدن چمدان

بسته به اتفاقی که برای چمدان شما افتاده است (تاخیر، گم یا خراب شدن چمدان) شما محدوده های زمانی متفاوتی برای طرح شکایت دارید.

در صورت آسیب دیدن چمدان، 7 روز بعد از دریافت چمدان فرصت دارید تا با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید.

اگر اقلام موجود در چمدان مفقود و یا آسیب ببیند نیز، هفت روز برای اطلاع دادن به شرکت فرصت دارید.

برای مفقود شدن یا تاخیر چمدان بعد از 21 روز از روزی که پرواز به مقصد رسیده است برای شکایت باید اقدام کنید. چمدان­ها بعد از 21 روز رسما گم شده محسوب می­شوند. بعد از 21 روز باید در اسرع وقت با شرکت تماس بگیرید.

فرم پی آی آر و طرح شکایت تاخیر، مفقود یا خراب شدن چمدان

شما می­توانید بدون پی آی آر هم شکایت کنید اما بدون آن کار کمی سخت­تر است. (پی آی آر) یک شکایت واقعی نیست و بیشتر شبیه یک گزارش خرابی است و اثبات می نماید شما مشکل را گزارش داده اید. پی آی آر را پیوست شکایت خود کنید. البته این را هم بدانید که پی آی آر تضمینی برایقبول ادعای شما نیست. بهتر است اگر مدارکی مانند عکس هم دارید ارسال کنید. بنابراین پیش از اینکه سفر خود را شروع کنید از چمدان های خود عکس بگیرید. روی چمدان تان هم یک برچسب اطلاعات تماس و آدرس نصب کنید.

اگر به شما گفته شد که کالاها ضروری را جایگزین می نمایند، ممکن است لازم باشد اطلاعات مربوط به هزینه ها را هم ضمیمه شکایت کنید. همچنین ممکن است کارت اعتباری، شناسنامه و تخمین میزان هزینه تعمیر یا جایگزینی نیز از شما خواسته گردد. البته شما ارزش چمدان و اقلام داخل آن را باید با رسیدهای کارت اعتباری ثابت کنید.

راستا را دنبال کنید

بسیاری ازخطوط هوایی به مسافران اجازه می­دهند تا به وسیله یک صفحه اینترنتی، با یک شماره مرجع آنلاین بار خود را ردیابی نمایند. این شماره مرجع که مربوط به رسید چمدان شماست معمولا به پاسپورت یا کارت پرواز شما الصاق شده است. بنابراین ضروری است که حتما آن را نگه دارید. اگر بعد از سه هفته خبری از چمدان نشد به عنوان مفقود شده شناخته می گردد. اگر شرکت هواپیمایی امکان دنبال کردن راستا چمدان را فراهم نکرد با خدمات بار در تماس باشید.

نحوه ارائه خدمات در بعضی از شرکت های هواپیمایی

شرکت هواپیمایی بریتیش: مسافران می­توانند برای اقلام ضروری مانند لوازم بهداشتی و اساسی برای تاخیر یا مفقود شدن چمدان ادعای خسارت نمایند. این ادعا باید معقول و منطقی باشد، پس یادتان باشد رسیدهای خرید را نزد خود نگه دارید. زمانی که چمدان پیدا شد شرکت هواپیمایی بریتیش آن را به صورت رایگان به آدرسی که شما می­خواهید (حتی به آدرسی که رزرو هتل را انجام داده اید) خواهد آورد.

شرکت هواپیمایی امارات: اگر بلیط هواپیما تهران دبی و یا سایر مقاصدی که شرکت هواپیمایی امارات را در دست دارید. در هنگام بروز مسائل این چنینی شرکت هواپیمایی امارات اطلاعات خیلی مشخصی را بیان نمی نماید. چرا که آنها معتقدند تاخیریا مفقود شدن چمدان در این شرکت هواپیمایی بسیار بعید است. اما به هر حال امارات به کنوانسیون ها احترام می گذارد و به موجب آن به مسافران خسارت پرداخت می نماید.

شرکت هواپیمایی ایزی جت: ایزیجت به مسافرانی که دور از خانه هستند به مدت 25 پوند هر روز به مدت سه روز برای خرید وسایل مورد احتیاج پرداخت می­کند. برای این موضوع می­توان به مدت 21 روز به صورت آنلاین با مدرکی برای اثبات خرید چمدان، شکایت کرد. زمانی که چمدان پیدا شد به آدرس شما بازگردانده می­گردد و یا می توانید خودتان برای آوردن چمدان به فرودگاه بروید.

شرکت هواپیمایی رایان ایر: رایان ایر بیان می­کند که هزینه های معقول برای یک ادعای معتبر را پرداخت می­کند.

ایران: این امر طبق آیین نامه حقوق مسافر در پروازهای داخلی در ایران در صورت آسیب دیدگی یا مفقود شدن چمدان و بار همراه، شرکت حمل نماینده بر دستور پیگیری، جست وجو یا جبران خسارت خود (طبق پیمان ورشو که عینا در تاریخ 19/8/1364 به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است) موظف به تامین رضایت مسافر است:

اگر چمدان هایتان پیدا نشد، باید گزارش دومی را صادر کنید که معمولا کمی زمان خواهد برد. به طور معمول، رسیدگی به این گزارش از 6 هفته تا 3 ماه زمان خواهد برد. در این کشور، در صورت مفقود شدن چمدان و بار مسافر، تقریبا 3 هزار و 400 دلار به مسافر پرداخت می گردد. در پروازهای بین المللی میزان این پرداخت متفاوت خواهد بود

البته باید متوجه محدودیت های خود نیز باشید. در ایران و طبق آیین نامه یاد شده در بالا، مسافر باید خسارت یا مفقود شدن چمدان خود را بلافاصله (قبل از ترک فرودگاه) به اطلاع شرکت حمل نماینده برساند و فهرستی از اقلام موجود در چمدان خود را تحویل شرکت حمل نماینده دهد. تاخیر در تحویل چمدان در ایران باید حداکثر تا 21 روز به وسیله شرکت حمل نماینده پیگیری گردد. البته برای تخمین هزینه اگر چمدان شما پیدا نگردد احتیاج به رسیدهای خرید چمدان و اقلام داخل آن و یا مدرکی برای اثبات ادعای خود داشته باشید. پس رسید ها را نزد خود نگه دارید و حتما از چمدان و اقلام داخل آن قبل از سفر عکس بگیرید.

منبع : ویرلن

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 312

به "اگر چمدانتان در فرودگاه مفقود گردد چکار می کنید؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر چمدانتان در فرودگاه مفقود گردد چکار می کنید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید