توصیه نصرالله به تظاهرکنندگان لبنان: برای جنبش مردمی رهبر انتخاب کنید

به گزارش پیامک مسعود، من از طرفداران حزب الله خواستم در این تظاهرات شرکت ننمایند،شرایط در لبنان وارد فاز تسویه حساب های بین المللی و منطقه ای شده است، آیا رضایت می دهند که فاسد را با فاسد و شکست خورده را با شکست خورده جایگزین نمایند.

توصیه نصرالله به تظاهرکنندگان لبنان: برای جنبش مردمی رهبر انتخاب کنید

دبیرکل حزب الله لبنان امروز آدینه در سخنانی گفت: لبنان در شرایط حساسی است و همه باید مراقب گفته ها و اعمال خود در این شرایط حساس باشند.

به گزارش المیادین، سید حسن نصرالله به وضعیت فعلی در لبنان اشاره نموده و آن را حساس خواند و خواهان آن شد که همه در این شرایط مراقب اعمال و گفتار خود باشند.

وی گفت: روز شنبه بعد از آغاز جنبش مردمی که جنبشی محترم و دور از طایفه گرایی و فراحزبی است سخنانی را ایراد کردیم که بعضی شیاطین و رسانه های خلیجی و غیر خلیجی کوشش کردند طور دیگری وانمود نموده و از آن بهره برداری نمایند. من گفتم این جنبش مردمی به هیچ حزب یا سفارتی وابسته نیست. این یک جنبش مردمی است که از فرقه ها و مناطق عبور می نماید و درد مردم را بیان می نماید. بعضی رسانه ها از روز اول کوشش نموده اند به دروغ بگویند من تظاهرنمایندگان را تهدید نموده ام. ما از تظاهرنمایندگان خواسته ایم که به احزاب اجازه موج سواری بر روی ناآرامی ها و سوء استفاده از اعتراضات را ندهند.

نصرالله ادامه داد: من از طرفداران حزب الله خواستم در این تظاهرات شرکت ننمایند به این دلیل که در این صورت تظاهرات رنگ و وجهه حزب الله به خود می گرفت و بعضی که به دنبال سوء استفاده از موضوع هستند مساله را جور دیگری وانمود می کردند و تظاهرات مردم را سیاسی و حزبی نموده و باعث ایجاد مسائل بعدی می شدند.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: اتفاقات روزهای اخیر که نتیجه جنبش مردمی است دستاوردهای مثبتی داشته است که باید حفظ گردد و مسئولیت آن بر عهده همه مردم است. دستاورد اول آن این بود که دولت را مجبور کرد بودجه را بدون مالیات و عوارض تدوین کند که این در تاریخ لبنان بی سابقه است. دستاورد دیگر این جنبش مردمی این است که دولت را مجبور به اعلام اصلاحات در کابینه و دیگر نهادهای دولتی و تدوین قانون استرداد اموال غارت شده کرد که رویدادی به شدت مهم است گرچه بعضی کوشش کردند آن را کم اهمیت جلوه دهند.

وی گفت: ما اجازه نمی دهیم وعده هایی که دولت برای اصلاحات داده اجرا نشده باقی بماند. جنبش مردمی باعث شد که مسئولین حکومت آغاز به اجرای وعده های خود نمایند و دولت مصمم است که تصمیماتش را در زمان مقرر انجام دهد. جنبش مردمی ثابت کرد که ملت لبنان برای دفاع از حقوق خود ایستاده ، در مقابل همه فریاد می زند و اعتماد به نفسش را بار دیگر به دست آورده و می تواند برای تحقق خواسته هایش به خیابان ها بیاید.

نصرالله در بخش دیگر سخنانش با اشاره به کوشش بعضی جریان ها برای خارج کردن تظاهرات از راستا اصلی اش گفت: اطلاعاتی داریم که نشان می دهد بعضی جریان ها خواهان ناسزا گویی و تغییر جریان جنبش مردمی هستند. باید خواسته های فقرا، افراد بیکار و تظاهرنمایندگان معترض مدنظر قرار گیرد و جزو اهداف این جنبش مردمی باشد. جنبش مردمی زمینه را برای جریان های سیاسی جهت اصلاح شرایط و مبارزه با فساد هموار کرد ما نیز همراه با دیگر جریان ها به سمت اجرای قوانین بازپس گیری اموال غارت شده می رویم و حافظ این قوانین خواهیم بود.

وی ادامه داد: میشل عون، رئیس جمهور لبنان زمینه تبادل نظر برای حل مسائل را فراهم نموده است هرگونه راهکاری باید براساس عدم تعطیلی دولت و نهادهای حکومتی باشد. تعطیلی نهادهای دولتی باعث فروپاشی کشور در شرایط حساس فعلی خواهد شد. ناامنی و تنش باعث شکاف های امنیتی می گردد. حزب الله خلف وعده نمی نماید و خواهان سرنگونی دولت نیست و برگزاری انتخابات زودهنگام را نمی پذیرد. ما از کشور در مقابل تعطیلی نهادهای دولتی و خلأ حکومتی حمایت می کنیم و آماده تقدیم آبرو و خون خود برای حمایت از کشور هستیم. اجازه نمی دهیم که کشور به خلأ سال های قبل بازگردد.

نصرالله پیشنهاد داد اگر تظاهرنمایندگان قادر به انتخاب یک رهبری واحد برای بیان خواسته های خود نیستند هر تجمع و میدان محل تظاهرات یک نفر را به عنوان نماینده برای تبادل نظر با رئیس جمهور انتخاب کند. بستن راه ها یکی از راه های تظاهرات و اعلام نارضایتی مدنی است و ما خود قبلا این کار را نموده ایم اما بعد از 9 روز از بستن خیابان ها بعضی گروه ها و مردم دچار آسیب و خسارت در کار و زندگیشان شده اند. علاوه بر این در بستن راه ها و جاده ها و ایجاد ایست های بازرسی به مردم توهین هایی شده است و بعضی از راه های بسته شده به ایست های بازرسی دارای گرایش های خاص تبدیل شده است. اگر تنها 50 درصد از مردم با بسته شدن راه ها موافق هستند پس ادامه یابد.

وی اضافه نمود: از تظاهرنمایندگان می خواهیم که راه ها را باز نمایند و کسی از شما نمی خواهد که از میدان ها خارج شوید بلکه تنها راه های عبور و مرور را باز کنید. بعضی کوشش دارند که اوضاع را متشنج نمایند و این طور القا می نمایند که ارتش قصد برخورد با تظاهرات را دارد و این صحت ندارد آنچه از ارتش مورد انتظار است حمایت از جنبش مردمی است.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به خارج شدن تظاهرات مردمی از راستا اصلی خود و پول های هنگفت هزینه شده در بعضی تجمعات اعتراضی گفت: تظاهرات در بعضی میادین دیگر جنبش مردمی نیست بلکه بعضی سفارت خانه ها و جریان های خارجی و افراد متمول هزینه های هنگفتی را برای تغییر راستا این تظاهرات سرمایه گذاری نموده اند و شاید تغییر و انحراف این راستا هستیم. آیا این سفارت خانه ها و جریان ها واقعا دنبال منافع ملت لبنان هستند؟ آنچه امروز شعار داده می گردد خواسته فقرا نیست . ما امروز آماده ایم برای اجرای مکانیسم های صلح آمیز و قانونی در راستای خاتمه دادن به طایفه گرایی سیاسی گام برداریم.

نصرالله در ادامه به تظاهرنمایندگان توصیه کرد برای جنبش مردمی آغاز شده یک رهبری انتخاب نمایند چرا که اکنون بعضی پشت پرده در حال راهنمایی تظاهرات ها هستند که وابستگی سیاسی و خارجی آن ها کاملا مشهود است.

وی گفت: تظاهرنمایندگان فعلی دو دسته اند؛ دسته اول دلسوزان مردم و کشور که مطالبات بر حق مردم را بازگو می نمایند. دسته دوم اما احزاب با منافع و مطامع معین و وابستگی های خارجی به سفارت خانه هاو نهادهای امنیتی خارجی هستند بعضی نیز مفسدان مالی هستند که پرونده های قضایی سنگین در دادگاه های لبنان دارند وهمان ها صدای خود را برای مبارزه با فساد بالا می برند. اگر قید محرمانه پرونده های آن ها را دستگاه قضایی لغو کند خواهیم دید چه کسی فاسد است این تظاهرنمایندگان هستند که باید تصمیم بگیرند چه کسی رهبری جنبش آن ها را بر عهده بگیرد آیا رضایت می دهند که فاسد را با فاسد و شکست خورده را با شکست خورده جایگزین نمایند.

نصرالله اضافه نمود: اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که شرایط در لبنان وارد فاز تسویه حساب های بین المللی و منطقه ای شده است. آنچه سفارت های خارجی به ویژه سفارت آمریکا می گوید باور نکنید. ما نگران کشور هستیم بعضی دنبال ایجاد جنگ داخلی در لبنان هستند. ما نگران این مساله هستیم. ببینید در کشورهای اطراف چگونه کوشش برای جنگ داخلی وجود دارد. حزب الله در لبنان جریان قوی تر کشور است. ما نگران سرنوشت جریان مقاومت نیستیم بلکه نگران کشور هستیم.

وی با اشاره به اظهارات بعضی در مقایسه تظاهرات فعلی لبنان با قیام امام حسین(ع) گفت: قیام اما حسین (ع) یک جنبش معین با خواسته ها، شعارها و رهبری معین و آماده ایثار و فداکاری بود و من می گویم اگر چنین جنبشی شکل بگیرد ما آماده فداکردن خود، اموال و فرزندانمان در راه تحقق آن هستیم اما مقایسه قیام امام حسین(ع) با جنبش فعلی لبنان ممکن نیست.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: مقاومت در صورت احتیاج آماده ورود به میدان است اما اکنون به صلاح نیست که حامیان مقاومت وارد این اعتراضات شوند ما از مردم هم می خواهیم که تظاهرات را ترک نمایند. ترک تبادل نظر با رئیس جمهور و سرباز زدن از پاسخ به پیشنهاد او به معنای هدف قرار دادن کشور و منافعش است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 21 آذر 1398 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 429

به "توصیه نصرالله به تظاهرکنندگان لبنان: برای جنبش مردمی رهبر انتخاب کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه نصرالله به تظاهرکنندگان لبنان: برای جنبش مردمی رهبر انتخاب کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید