زمان شروع ثبت نام وام کرونا در سامانه کارا اعلام شد

به گزارش پیامک مسعود، به گزارش خبرنگاران، پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا به مشاغل و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا از فردا شروع می گردد و یک میلیون واحد کسب و کار که توسط وزارت کار مشمول دریافت تسهیلات شناخته و به آنها پیامک ارسال شده است با مراجعه به سامانه کارا اطلاعات خود را برای دریافت تسهیلات ثبت خواهند کرد.

زمان شروع ثبت نام وام کرونا در سامانه کارا اعلام شد

پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا یکی از سیاستهای وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیروهای کار است و براین اساس 13 رسته شغلی شناسایی شده که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند، می توانند از تسهیلات مذکور بهره مند شوند.

فرایند دریافت تسهیلات حمایتی در سه مرحله تکمیل می گردد؛ مرحله اول ارسال پیامک وزارت کار از 17 اردیبهشت ماه به تمام کارفرمایان مشمول، مرحله دوم ثبت نام کارفرمایان از هفته سوم اردیبهشت ماه در سامانه کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir و مرحله آخر ارسال اطلاعات به بانک عامل جهت پرداخت تسهیلات حمایتی است.

در فرایند ثبت نام و بهره مندی واحدهای کسب و کار از تسهیلات مذکور، وزارت کار با هماهنگی دستگاه های اجرایی به یک میلیون واحد کسب و کار که آنها را مشمول دریافت این تسهیلات دانسته، پیامک ارسال می نماید و کارفرمایان به محض دریافت پیامک بر اساس کدملی خود وارد سامانه می شوند و فرایند ثبت نام و ارائه مشخصات اولیه را دنبال می نمایند پس از این مرحله، اطلاعات ثبت شده به بانکهای عامل ارسال و پرداخت تسهیلات شروع می گردد.

شرایط بنگاهها برای دریافت تسهیلات حمایتی

شرکت هایی مشمول دریافت تسهیلات قرار می گیرند که از سال گذشته تا به امروز فعال بوده ونیروهای کار خود را تعدیل نکرده باشند به نحوی که شاغل بیمه شده داشته و کارگران آنها از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشند پس از تایید اطلاعات از سوی داده های تامین اجتماعی، از سوی ستاد ملی کرونا برای پرداخت تسهیلات حمایتی انتخاب و معرفی خواهند شد.

شرکت هایی که کد کارگاهی از سازمان تامین اجتماعی داشته باشد این تسهیلات را دریافت خواهد نمود ولی اگر ارتباط بیمه ای با تامین اجتماعی نداشته باشد شامل دریافت تسهیلات حمایتی نمی شوند.

علاءالدین ازوجی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار می گوید: یک میلیون واحد مالی آسیب دیده از کرونا که سه میلیون شاغل بیمه شده در آنها مشغول کار بوده اند توسط وزارت کار شناسایی شده و مطابق ضوابط ستاد کرونا مشمول دریافت تسهیلات می شوند.

مبلغ تسهیلات حمایتی چقدر است؟

وی می گوید: تسهیلات حمایتی به واحدها و کارگاه هایی اختصاص می یابد که نیروهای کار در آنها شاغل و بیمه باشند در واقع مبنای پرداخت، شاغل بودن نیروی کار و تعدیل نشدن فرد و داشتن بیمه پردازی تا قبل از شیوع کرونا است و میزان پرداخت تسهیلات نیز به این شکل است که برای واحدهایی که به اجبار تعطیل شده اند مبلغ 16 میلیون تومان وام و برای واحدهای کسب و کاری که فعال بوده و تعطیل نشده اند به ازای هر فرد شاغل 12 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می گردد.

به گفته ازوجی شرط پرداخت تسهیلات حمایتی به شرکت های آسیب دیده از کرونا، حفظ اشتغال موجود است و واحدهایی که کد بیمه و پروانه کسب داشته باشند مسئله ای در دریافت تسهیلات نخواهند داشت ولی آن دسته واحدهایی که فاقد بیمه هستند، فرایند پرداخت تسهیلات به آنها ظرف دو ماه آینده عملیاتی می گردد.

نرخ سود تسهیلات حمایتی 12 درصد، دوره بازپرداخت دو ساله

نرخ سود تسهیلات 12 درصد بوده و مراحل پرداخت آن به کارفرمایان تا یکماه آینده صورت می پذیرد. دوره بازپرداخت این تسهیلات پس از یک دوره تنفس از مهرماه امسال و به مدت دو سال است و وثایقی که برای دریافت این تسهیلات توسط بانکها دریافت می گردد، متفاوت و با ارائه سفته و معرفی ضامن خواهد بود.

پیش از این در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شد که به ازای هر نفر کارگر شاغل مبلغ 12 میلیون تومان به هر کارگاه پرداخت گردد و چنانچه نوع شغل به گونه ای باشد که بر اساس مصوبه ستاد، کارگاه تعطیل شده باشد این مبلغ به ازای هر کارگر 16 میلیون تومان خواهد بود.

با توجه به شروع ثبت نام واحدهای آسیب دیده در سامانه کارا از روز چهارشنبه، انتظار می رود پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا به متقاضیان و کسب و کارهای آسیب دیده پس ازثبت نام، با سرعت بیشتری دنبال گردد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 895

به "زمان شروع ثبت نام وام کرونا در سامانه کارا اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان شروع ثبت نام وام کرونا در سامانه کارا اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید