سرعت انتقال بالاتر و عدم کشندگی بیشتر؛ ویژگیهای کرونای انگلیسی

به گزارش پیامک مسعود، این گونه جدید که با نام B.1.1.7 شناخته می گردد، حاوی 17 تغییر ژنتیکی است.

سرعت انتقال بالاتر و عدم کشندگی بیشتر؛ ویژگیهای کرونای انگلیسی

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، چند روزی می گردد که کرونای انگلیسی در صدر اخبار قرار گرفته. این گونه جدید ویروس با سرعت بالایی در بریتانیا در حال گسترش است و به کشورهای دیگری مانند ایتالیا، دانمارک و حتی ژاپن هم رسیده. حالا اولین پژوهش درباره آن، اطلاعات جدیدی در اختیار ما قرار می دهد.

شیوع گونه جدید کرونا باعث شد نخست وزیر بریتانیا، بوریس جانسون میلیون ها نفر را در این کشور خانه نشین کند. طبق گفته جانسون، سرعت شیوع این گونه تا 70 درصد بیشتر از گذشته است. این گونه جدید که با نام B.1.1.7 شناخته می گردد، حاوی 17 تغییر ژنتیکی است.

تا به امروز بیشتر محققان به سرعت بالاتر شیوع این گونه و البته عدم بروز علائم شدیدتر توسط آن اشاره نموده اند و در حالی که بعضی متخصصان از تاثیرگذاری کمتر واکسن های کنونی روی این گونه خبر می دهند، شمار بالایی از آن ها نگرانی در این زمینه ندارند. حالا نتایج اولین پژوهش درباره کرونای انگلیسی منتشر شده است.

طبق این پژوهش جدید، برای جلوگیری از شیوع کرونای انگلیسی باید اقدامات زیادی درنظر گرفت که برای مثال می توان به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، وضع محدودیت های سختگیرانه تر و همچنین سرعت بخشیدن به فرایند واکسیناسیون اشاره نمود. در حقیقت با این اقدامات باید شرایط مربوط به B.1.1.7 را کنترل کرد.

پژوهشگران به این موضوع پی برده اند که سرعت انتقال این گونه جدید تا 56 درصد بالاتر است، البته با یک عدد قطعی روبه رو نیستیم و به اطلاعات بیشتری احتیاج است. با وجود سرعت انتقال بالاتر، کرونای انگلیسی در مقایسه با گونه های دیگر کشنده تر نیست که خبر خوبی محسوب می گردد.

محققان برای این پژوهش خود، رفتار ویروس را در آزمایشگاه مورد آنالیز قرار ندادند و بجای اینکار به سراغ مدل های کامپیوتر برای پیش بینی میزان شدت این عامل بیماری زا رفتند. پژوهشگران همچنین مدل هایی را برای پیش بینی شرایط در 6 ماه آینده با میزان مختلف محدودیت ها ایجاد کردند.

طبق این مدلسازی ها، اگر واکسیناسیون با سرعت مناسبی در بریتانیا انجام نگردد، احتمالا در سال آینده میلادی میزان مبتلایان، تعداد افرادی که در بیمارستان و بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند و حتی شمار قربانیان نسبت به 2020 بیشتر خواهد شد. تا به امروز نزدیک به 2.2 میلیون نفر در بریتانیا به کرونا مبتلا شده اند و نزدیک به 70 هزار نفر هم جان خود را از دست داده اند.

محققان اعتقاد دارند که با تعطیلی مدارس به مدت یک ماه، بریتانیا می تواند به زمان بیشتری برای کنترل شرایط دست پیدا کند و هرگونه کاهش محدودیت، می تواند رشد سرسام آور شمار مبتلایان را در پی داشته باشد.

مدل واکسیناسیون پژوهشگران نشان می دهد که اگر هر هفته به 200 هزار نفر واکسن تزریق گردد، تاثیری روی فرایند شیوع کرونای انگلیسی نخواهد داشت. در صورتی که میزان واکسیناسیون به هفته ای 2 میلیون نفر افزایش پیدا کند، میزان انتقال کووید-19 کاهش پیدا می نماید، با این حال موجودی واکسن همچنان کم است و نمی توان چندان به افزایش چشمگیر میزان واکسیناسیون امید داشت.

در صورت ورود این گونه به کشورهای مختلف، شاید دوباره دنیا با موج جدیدی از همه گیری کرونا روبرو گردد و حتی واکسن کرونای کنونی هم کارایی چندانی در برابر آن از خود نشان ندهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1279

به "سرعت انتقال بالاتر و عدم کشندگی بیشتر؛ ویژگیهای کرونای انگلیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرعت انتقال بالاتر و عدم کشندگی بیشتر؛ ویژگیهای کرونای انگلیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید