عربستان سعودی خریدار نفت عراق شد

به گزارش پیامک مسعود، پلاتس به نقل از منابع آگاه خبر داد عربستان سعودی به منظور جبران کمبود عرضه ای که پس از حملات اخیر نفتی به وجود آمده، به دنبال خرید نفت عراق است.

عربستان سعودی خریدار نفت عراق شد

به گزارش ایسنا، منابع آگاه اظهار کردند: شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی در حال بررسی فرآوری گریدهای نفتی مانند نفت سبک بصره در پالایشگاه های خود برای جبران افت تولید به دلیل حملات صورت گرفته به تاسیسات نفتی ابقیق و میدان نفتی خریص است.

عربستان سعودی از زمان حملات روز شنبه که باعث توقف تولید 5.7 میلیون بشکه در روز نفت شده، از ذخایر نفتی فراوان خود برای جبران تولید از دست رفته و تامین تقاضای مشتریانش استفاده کرده است.

یک منبع آگاه گفت: شرکت بازاریابی نفت دولتی عراق (سومو) هنوز با این درخواست عربستان سعودی موافقت نکرده، زیرا خود این شرکت در قبال مشتریان قراردادی تعهداتی دارد که باید به آنها عمل کند.

به گفته منابع آگاه، آرامکو قصد دارد بخشی از نفتی که به سیستم پالایش داخلی اختصاص داده را برای تامین درخواست مشتریانش در ماه های اکتبر و نوامبر صادر کند.

آرامکو برای خرید حدود 10 میلیون بشکه نفت سبک بصره برای بارگیری در اکتبر یا نوامبر با سومو تماس گرفته است.

یکی از کنندگان شرکت سومو و همچنین سخنگوی آرامکو حاضر نشدند در این باره اظهارنظر کنند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز سه شنبه گفت: این کشور امیدوار است عمده تولید نفت خود را که بر اثر حملات اخیر مختل شده است تا دو هفته دیگر به طور کامل احیاء کند.

عربستان سعودی در حال حاضر برای تامین تقاضای داخلی و صادرات نفت به ذخایر نفت استراتژیک خود متوسل شده است.

طبق آمار رسمی، ذخایر نفت عربستان سعودی در ژوییه 179.8 میلیون بشکه بود که برای پوشش صادرات 28 روز که در طول این ماه 6.88 میلیون بشکه در روز بود، کافی است.

به گفته امین ناصر، مدیرعامل آرامکو، تاسیسات ابقیق در حال حاضر حدود دو میلیون بشکه در روز نفت فرآوری می کند که کمتر از 4.9 میلیون بشکه در روز پیش از حملات است. وی گفت: تعمیرات در ابقیق تا پایان ماه میلادی جاری کامل خواهد شد.

گریدهای نفتی عربستان سعودی که براثر حملات اخیر با اختلال تولید روبرو شده اند، نفت سبک عرب لایت و عرب اکسترا لایت هستند که در آسیا و اروپا بسیار محبوب هستند. تولید این دو گرید در سال 2018 به ترتیب 5.50 میلیون بشکه در روز و 1.53 میلیون بشکه در روز بود.

بر اساس گزارش پلاتس، منابع بازرگانی گفتند: شرکت آرامکوی سعودی پیش از این به برخی از مشتریانش اعلام کرده به دلیل اختلالاتی که در تولید پیش آمده است به آنها گرید عرب مدیوم یا عرب هوی را به جای گریدهای سبک تحویل خواهد داد.

نفت سبک بصره از نظر کیفیت مشابه عرب هوی است که خوراک اصلی پالایشگاه های سعودی است.

شرکت سومو عمده نفت خود را به صورت قراردادی به فروش می رساند، اما گاهی نیز محموله های تک را در بازار معاملات فوری عرضه می کند. این شرکت در چند ماه گذشته به رشد کسب و کار بازرگانی خود و فروش نفت بیشتر در بازار محموله های تک متمرکز شده است.

سومو در دو سال گذشته از حدود 3.50 میلیون بشکه در روز صادرات نفت خود حدود 100 تا 200 هزار بشکه از آن را را در بازار محموله های تک به فروش رسانده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 30 مهر 1398 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 298

به "عربستان سعودی خریدار نفت عراق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان سعودی خریدار نفت عراق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید