فارس من، ادغام دانشگاه های صنعتی ضرورتی ندارد

به گزارش پیامک مسعود، رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت: ضرورتی ندارد دانشگاه های صنعتی قدیمی یا دانشگاه های قدیمی که سابقه طولانی دارند باهم ادغام شوند؛ چون سودی برای کسی ندارد.

فارس من، ادغام دانشگاه های صنعتی ضرورتی ندارد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی پیامک مسعود، سامانه فارس من سامانه ای است که مخاطبان پیامک مسعود می توانند از طریق آن مسائل خود در تمام حوزه ها را مطرح کنند تا پیامک مسعود پیامک مسعود این مسائل را پیگیری کرده و پاسخ آن را از مسؤولان دریافت کنند.

مخاطبان پیامک مسعود موضوع دانشگاه های صنعتی در بعضی استان ها را تجمیع کنید را مطرح کرده و تاکید کردند که در بعضی از استان ها مانند شهر تهران تعدد زیاد دانشگاه های صنعتی وجود دارد در صورتی که تجمیع این دانشگاه ها باعث هم افزایی شده و از امکانات وسیع تر دانشجویان استفاده می کنند و رتبه دنیای دانشگاه تجمیع شده هم بسیار بالاتر می رود مثلا تجمیع امیرکبیر و شریف باهم و خواجه نصیر و علم و صنعت باهم.

این مخاطبان در ارتباط با سامانه فارس من خواستار گفت وگو با مسؤولان شدند که پیامک مسعود خبرگزاری برحسب وفای به عهد این موضوع را پیگیری کردند.

سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی پیامک مسعود، گفت: بحث ادغام دانشگاه های صنعتی در آموزش عالی نبوده در صورتی که آمایش سرزمینی و آمایش آموزش عالی داریم که این طرح در دولت و وزارت علوم مطرح است و در شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن تاکید شده است. در بعضی از کشورها به دلایلی دانشگاه های صنعتی با یکدیگر ادغام شده اند که اکثراً این کار را نمی کنند.

وی افزود: حدود 8-10 سال قبل تعداد زیادی مجوز به دانشگاه ها داده شد که از حد استاندارد گذشت و باعث شد تا کیفیت دانشگاه ها پایین بیاید. از طرف دیگر تعداد دانشجویان ورودی از لحاظ مسائل جمعیتی مثل تعداد جوانان، دانش آموزان و دانشجویان کم شد و درواقع آموزش عالی دانشگاه ها را زیاد کردیم و با توجه به ورودی دانشجویان با مسائلی روبرو شدیم.

دانشگاه های تازه تاسیس به سمت دانشگاه های قدیمی تر بروند

معتمدی ادامه داد: دانشگاه هایی که در یک شهر یا استان تازه تاسیس هستند بهتر است به سمت دانشگاه های قدیمی تر بروند و با آنها ملحق و ادغام شوند که قاعدتاً دانشگاه های قدیمی برند بالاتری دارند که به نفع شان است.

ادغام دانشگاه های صنعتی ضرورتی ندارد

رئیس دانشگاه امیرکبیرگفت: به نظر من ضرورتی ندارد که دانشگاه های صنعتی قدیمی یا دانشگاه های قدیمی که سابقه طولانی دارند بخواهند با هم ادغام شوند چون سودی برای کسی ندارد فرض کنید دانشگاه امیرکبیر با شریف ادغام شود چه سودی برای دولت و جامعه خواهد داشت.

معتمدی گفت: زمانی بهتر است دانشگاه ها با هم اذغام شوند که رنکنیگ در دنیا بالا برود که این هم تفاوت زیادی نمی کند چون رنکینگ ها براساس شاخص های نسبی است، درست است تعداد مقالات و اساتید جمع می شوند اما مقالات تقسیم بر اساتید می شوند و در نتیجه این کار سود و منفعتی ندارد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 711

به "فارس من، ادغام دانشگاه های صنعتی ضرورتی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، ادغام دانشگاه های صنعتی ضرورتی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید