فلاحی: برگزاری مجازی کلاس های عملی معنایی ندارد ، درخواست کمیسیون آموزش از وزارت علوم برای نحوه تدریس دروس خبرنگاران

به گزارش پیامک مسعود، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در روز های کرونایی برگزاری کلاس های کارگاهی و آزمایشگاهی دانشجویان به صورت مجازی معنا ندارد و در این خصوص به وزارت علوم نامه ارسال کردیم.

فلاحی: برگزاری مجازی کلاس های عملی معنایی ندارد ، درخواست کمیسیون آموزش از وزارت علوم برای نحوه تدریس دروس خبرنگاران

احمدحسین فلاحی، کننده مردم همدان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، درباره برگزاری کلاس های کارگاهی و آزمایشگاهی دانشجویان همه دانشگاه ها به صورت غیرحضوری و آنلاین گفت: ایرادات فراوانی برای مقطع کارشناسی تا دکتری به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وارد است و غیرحضوری برگزار شدن کلاس های عملی دانشجویان در این روز ها یکی از مهمترین آن ها محسوب می شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برگزاری تمام کلاس های دانشجویان در این روز های کرونایی به صورت غیرحضوری و آنلاین، تصمیمی غیرکارشناسی شده است، ادامه داد: دانشگاه ها در بسیاری از فضا های خود زیرساخت های لازم برای برگزاری کلاس های کارگاهی و آزمایشگاهی با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی را دارند، اما به برگزاری این دروس همانند دروس تئوری به شکل مجازی بسنده کردند.

وی تاکید کرد: در دروس عملی و کارگاهی، برگزاری کلاس ها به شکل مجازی معنا ندارد؛ مثلا در دانشگاه فنی و حرفه ای یا آزمایشگاه های فیزیک و شیمی تمام دانشگاه ها یا حتی در دروس علوم پزشکی دانشجو باید در مراکز درمانی و بالای سر بیمار دروس خود را آموزش ببیند.

کننده مردم همدان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی دانشجو باید در کارگاه بالای سر دستگاه باشد تا با آن آموزش ببیند، چطور دانشگاه به صورت مجازی چنین شرایطی را فراهم می کند؟

وی بیان نمود: به وزیر علوم اعلام کردیم که چنین برنامه ای برای برگزاری کلاس های عملی کارشناسی شده نبود و با ارسال نامه ای به آن ها (وزارت علوم) خواستار اصلاح این فرایند شدیم.

به گفته فلاحی در نامه از وزارت علوم خواسته شده که دروس عملی دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های فنی و حرفه ای و حتی دروس عملی و آزمایشگاهی رشته های پزشکی حتما به شکل حضوری برگزار شود؛ چون دانشجویان دو ترم تحصیلی متوالی در این روز های کرونایی از ارائه موثر این دروس بی بهره و عقب مانده اند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی شرح داد: البته دانشگاهیان برای برگزاری کلاس های عملی به صورت حضوری و در برابر این درخواست ما عذر می آورند که ستاد ملی کرونا تصمیم گیری و برنامه ریزی ها را اعلام می کند و آن ها تنها مجری تصمیمات ستاد ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا هستند.

گفتنی است، چندی قبل علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرد: تا به امروز مصوبه ای به منظور آموزش حضوری دانشگاه ها از سوی ستاد کرونا صادر نشده است؛ بنابراین براساس فرایند ترم قبل، کلاس های ترم آینده به شکل مجازی برگزار خواهد شد، مگر اینکه مجوز حضور دانشجویان را از سوی ستاد دریافت کنیم.

وی همچنین در خصوص نحوه آموزش دروس عملی دانشجویان نیز گفت: ما درخواست هایی به منظور اعطای مجوز برای دانشگاه هایی که دانشجویان بومی دارند؛ نظیر دانشگاه فنی و حرفه ای، علمی و کاربردی داریم تا این دانشگاه ها دروس عملی خود را به شکل حضوری در محل زندگی خود برگزار کنند؛ اما هنوز این مجوز صادر نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1378

به "فلاحی: برگزاری مجازی کلاس های عملی معنایی ندارد ، درخواست کمیسیون آموزش از وزارت علوم برای نحوه تدریس دروس خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلاحی: برگزاری مجازی کلاس های عملی معنایی ندارد ، درخواست کمیسیون آموزش از وزارت علوم برای نحوه تدریس دروس خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید