مخالفت همتی با استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان

به گزارش پیامک مسعود، عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی از مخالفت رئیس کل بانک مرکزی با استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان در جلسه با رئیس جمهور خبر داد.

مخالفت همتی با استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان

به گزارش گروه اقتصادی پیامک مسعود، محمد لاهوتی عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در پیامی درباره جلسه فعالان اقتصادی با رئیس جمهور در روز اول ماه رمضان نوشت: طبق روال هر ساله رئیس جمهور محترم اولین نشست ماه مبارک رمضان خود را، با فعالان اقتصادی شروع نمود.

در این جلسه مشکل استرداد اقتصادیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان را مطرح و خواستار حل مشکل از طریق شورای عالی اقتصادی شدم که متاسفانه مجدداً با مخالفت رئیس کل بانک مرکزی روبه رو شد.

گفتنی است پیش از این حمید زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، از توافق با بانک مرکزی برای مشخص تکلیف دستورالعمل رفع تعهد ارزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات سال 98 خبر داده و گفته بود: هر صادرکننده، تنها تا انتها تیرماه سال 99 فرصت خواهد داشت تا برای برخورداری از معافیت اقتصادیاتی و استرداد اقتصادیات بر ارزش افزوده صادرات خود، ارز حاصل از صادرات را به کشور برگرداند.

وی تأکید کرد که در غیر این صورت، حتی اگر بعد از این تاریخ هم رفع تعهد ارزی نماید، اما خبری از دریافت اقتصادیات بر ارزش افزوده پرداختی نخواهد بود.

هرچند هنوز بانک مرکزی دستورالعمل رفع تعهد ارزی سال 98 را ابلاغ نکرده، ولی آنطور که این مقام مسئول گفته، صادرکنندگان باید 50 درصد از ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کرده، 20 درصد را به صورت اسکناس بیاورند و در نهایت 30 درصد مابقی را واردات در مقابل صادرات خود داشته و کوتاژ های صادراتی خود را در اختیار واردکنندگان بگذارند.

محمد لاهوتی نیز در این خصوص قبلاً گفته بود: با توجه به عدم مشخص تکلیف برگشت ارز سال 98، تا کنون عملاً صادرکنندگان از دریافت اقتصادیات بر ارزش افزوده تمام صادرات سال 98 که مبالغ هنگفتی از منابع واحد های تولیدی را تشکیل می دهد، محروم شده اند؛ چراکه استرداد اقتصادیات بر ارزش افزوده صادرات به رفع تعهد ارزی صادرکنندگان گره خورده است؛ بنابراین تا زمانی که بانک مرکزی دستورالعمل رفع تعهد ارزی و فهرست صادرکنندگان رفع تعهد شده را اعلام نکند، سازمان امور اقتصادیاتی قادر به بازگشت اقتصادیات صادرکنندگان نیست.

گفتنی است، سازمان امور اقتصادیاتی به دلیل منع قانونی، اجازه استرداد اقتصادیات بر ارزش افزوده صادرات را ندارد مگر اینکه دستورالعمل بانک مرکزی برای رفع تعهد ارزی صادر شده و تکلیف منابع پرداختی صادرکنندگان و رفع تعهد ارزی آن ها از سوی بانک مرکزی به این سازمان اعلام شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 861

به "مخالفت همتی با استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت همتی با استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید