نخستین نیروگاه خورشیدی حرارتی کشور 1402 در مدار

به گزارش پیامک مسعود، خبرگزاری خبرنگاران- مدیرعامل شرکت مادرتخصصی فراوری نیروی برق حرارتی از وارد مدار شدن نخستین نیروگاه خورشیدی حرارتی کشور به ظرفیت 17 مگاوات در سال 1402 اطلاع داد.

نخستین نیروگاه خورشیدی حرارتی کشور 1402 در مدار

به گزارش خبرنگاران، آقای محسن طرزطلب در جریان بازدید از فرایند ساخت نیروگاه خورشیدی حرارتی یزد با اعلام این خبر، گفت: این نیروگاه منحصر به فرد در کنار نیروگاه سیکل ترکیبی یزد و در زمینی به وسعت 40 هکتار در راستای توسعه انرژی های پاک، بومی کردن ساخت نیروگاه های خورشیدی حرارتی، کاهش آلودگی های زیست محیطی، استفاده بهینه از انرژی سوخت مصرفی و بالا بردن بازده نیروگاه سیکل ترکیبی یزد در حال احداث است.

وی با تاکید بر اینکه چنین پروژه ای برای نخستین بار در کشور اجرایی می گردد، اضافه نمود: سایر نیروگاه های خورشیدی از نوع فتوولتائیک هستند، ولی این پروژه از مدل آینه ای و لوله روغنی جاذب حرارت است که مشابه آن در کشور وجود ندارد و خوشبختانه با کوشش شرکت های دانش بنیان داخلی ساخت چنین نیروگاه نو و پیچیده در کشورمان دست یافتنی شده است.

طرزطلب ادامه داد: از مردادماه سال گذشته تصمیمات بسیار خوبی در زمینه ساخت این نیروگاه گرفته شد تا با استفاده از توانمندی و مهندسی داخلی بتوانیم این پروژه را انجام داده و برای مباحث مهندسی، تامین تجهیزات استراکچر و آینه ها منتظر شرکت های خارجی نباشیم.

وی اضافه نمود: خوشبختانه با پیگیری های مستمر شرکت برق حرارتی در حال حاضر تمامی نگرانی های مربوط به اقدامات مهندسی پروژه برطرف شده است و اسناد مناقصه مربوط به استراکچر، سالن مونتاژ آینه و دیوار بادشکن صورت گرفته و سایر بخش های مهندسی نیز در حال پیشروی است.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی فراوری نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی در بخش های فونداسیون سالن مونتاژ، دیوار بادشکن و فنس پیرامونی از این هفته شروع می گردد، گفت: امیدواریم با برطرف مسائل اقتصادی و تزریق نقدینگی مناسب به پروژه بتوانیم این نیروگاه را سال 1402 وارد مدار کنیم.

طرزطلب بعلاوه تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور به وسیله انرژی پاک، بهبود پایداری شبکه برق در منطقه ها مرکزی در شرایط بحرانی به وسیله بخش خورشیدی، صرفه جویی سوخت مصرفی به ازای هر کیلووات ساعت انرژی الکتریکی را از جمله اهداف و مزایای این پروژه برشمرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1780

به "نخستین نیروگاه خورشیدی حرارتی کشور 1402 در مدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین نیروگاه خورشیدی حرارتی کشور 1402 در مدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید