پیام دبیر کل سازمان ملل به مناسب روز جهانی شهرها

به گزارش پیامک مسعود، به گزارش خبرنگاران، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها پیامی را ارائه کرده بود که توسط محمت آکدوغان نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران در چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی قرائت شد.

پیام دبیر کل سازمان ملل به مناسب روز جهانی شهرها

در متن این پیام آمده است: امروز بیش از نیمی از جمعیت دنیا در شهرها زندگی می کنند و تخمین زده می شود تا پایان سال 2050 این نسبت به دوسوم برسد. هنوز بسیاری از سازه هایی که برای انسان و ارائه خدمت به این جمعیت شهرنشین رو به افزایش نیاز است، ساخته نشده و حتی ساخت شهرهای جدید دیگری نیز مورد نیاز خواهد بود. این امر فرصت های بسیاری را برای ایجاد راهکار های کارآمد در خصوص موضوعاتی مانند تغییرات اقلیمی فراهم آورده و راهکارهای جدیدی را به سمت آینده ای پایدارتر به روی ما می گشاید.

شهرها بیش از دوسوم انرژی دنیا را مصرف می کنند و تولیدکننده بیش از 70 درصد از گازهای گلخانه ای هستند. تصمیماتی که در دهه های آینده در رابطه با زیرساخت های شهری (برنامه ریزی شهری، بهره وری انرژی، تولید برق و حمل ونقل) گرفته می شوند تأثیرگذارترین تصمیمات در نمودار تولید گازهای گلخانه ای خواهد بود. بدون شک شهرها تعیین کننده موفقیت یا شکست ما در برابر کنترل تغییرات اقلیمی خواهند بود.

شهرها علاوه بر تأثیری که بر رد پای اکولوژیکی خواهند داشت بیش از 80 درصد تولید خام محصولات داخلی در دنیا را بر عهده دارند، مرکز آموزش و کارآفرینی و قطب هایی از خلاقیت و نوآوری هستند که غالباً جوانان در رأس آنها قرار دارند.

بسیاری از راهکار هایی که برای حرکت به سوی آینده پایدار و کم کربن وجود دارند از حمل ونقل عمومی برقی گرفته تا استفاده از انرژی تجدیدپذیر و مدیریت بهینه پسماند، هم اکنون در دسترس قرار دارند و شهرها در نقاط مختلف دنیا در حال تبدیل آنها به واقعیت هستند. این امر بسیار جذاب به نظر می آید اما ما نیاز داریم تا این موضوع را به یک هنجار تبدیل کنیم. اکنون زمان یک اقدام جسورانه است.

روز دنیای شهرها، آخرین روز از ماه اکتبر شهری است. ماهی که به افزایش آگاهی جمعی نسبت به چالش های شهری، موفقیت ها و پایداری اختصاص داده شده است. اکنون به پایان این دوره رسیده ایم بیایید متعهد شویم تا نوآوری ها را در راه تضمین زندگی بهتر برای نسل های آینده به کار گیریم و مسیری را به توسعه شهری پایدار و فراگیر برگزینیم که به سود همگان باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 1 دی 1398 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 454

به "پیام دبیر کل سازمان ملل به مناسب روز جهانی شهرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام دبیر کل سازمان ملل به مناسب روز جهانی شهرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید