یکی از رهبران جریان صدر از مردم عراق خواست با سهم خواهی سیاسی مقابله نمایند

به گزارش پیامک مسعود، یک رهبر جریان صدر مردم عراق را به انقلاب واقعی دو مرحله ای علیه گروه هایی سیاسی دعوت کرد که با اصرار بر سهم خواهی در فرآیند سیاسی مانع تحقق خواسته های معترضان در تشکیل دولت مستقل در عراق شدند.

یکی از رهبران جریان صدر از مردم عراق خواست با سهم خواهی سیاسی مقابله نمایند

به گزارش گروه بین الملل پیامک مسعود، حاکم الزاملی یکی از رهبران جریان صدر عراق روز دوشنبه مردم را به انقلاب واقعی برای مقابله با سهم خواهی های سنتی بعضی احزاب و غفلت آنها از خواسته های معترضان دعوت کرد.

الزاملی در بیانیه ای خبری گفت: پس از اینکه جبهه فساد و سهم خواهی پیروز شد از تأیید صلاحیت دولت مستقلی را که به هیچ طرف، حزب و یا کشوری معین وابسته نبود، جلوگیری کند، کسانی که از این پیروزی احساس وجد می نمایند آغاز به برنامه ریزی برای بازگشت سهم خواهی ها در پوششی جدید گرفته اند.

وی اضافه کرد: این ها از مردم انقلابی نمی ترسند و حتی اصلا به خون بیش از ششصد شهید و 30 هزار مجروح هم فکر نمی نمایند. احزابی که به دنبال سهم خواهی هستند، می خواهند همچنان در دکان های احزاب و نهادهای مالی به کار خود ادامه دهند بدون اینکه به فکر سطح فقر مردم در استان های المثنی، ذی قار و میسان باشند که به بیش از 50 درصد رسیده است.

به نوشته پایگاه خبری موازین نیوز، این رهبر جریان صدر عراق گفت: از همین رو ما به یک انقلاب واقعی برای مهار حرص و آز این احزاب و عفلت آنها از خواسته های ملت انقلابی نیازمندیم.

الزاملی با بیان اینکه مردم را به یک انقلاب واقعی دو مرحله ای دعوت می نماید که سومی ندارد، گفت: در مرحله نخست نمایندگان آزاده ملت عراق در صحن مجلس تحصن نمایند و مانع ورود هر نامزدی از میان احزاب فاسد یا تصویب هر کابینه ای متعلق به نامزدی شوند که تسلیم حزب یا احزابی برای تحمیل فساد و سهم خواهی می گردد.

وی اضافه کرد: در گام دوم به قول معروف باید به سیم آخر زد و اگر گام نخست که تحصن در مجلس است، جواب نداد مردم انقلابی طی یک تظاهرات مسالمت آمیز و متمدنانه مجلس را محاصره خواهند کرد تا خواسته ملت در انحلال مجلس را به کرسی نشانند همان گونه که در انحلال دولت پیروز بودند و سپس انتخابات ظرف نهایتا شش ماه برگزار گردد. این ها بهترین راه چاره ها برای برچیدن فساد است.

محمد توفیق علاوی مامور تشکیل کابینه عراق شامگاه یکشنبه در پیامی مکتوب به برهم صالح رئیس جمهور عراق انصراف خود را از تشکیل کابینه اعلام نمود و صالح هم به دنبال آن اعلام نمود که طی 15 روز و بر اساس بند 75 قانون اساسی گزینه دیگری را برای تشکیل کابینه معرفی خواهد نمود.

روز یکشنبه برای سومین بار نشست فوق العاده مجلس عراق برای رای اعتماد به کابینه علاوی به تعویق افتاد.

رئیس جمهور عراق در 12 بهمن علاوی را برای تشکیل کابینه معرفی کرد، اما رایزنی او با جریان های سیاسی مختلف برای تکمیل لیست وزرای خود ناکام ماند.

ائتلاف سائرون در مجلس عراق که مورد حمایت الصدر نهاده شده است، روز یکشنبه پس از به تعویق افتادن مجدد نشست مجلس تاکید نمود که گروه های سیاسی که حیاتشان به سهم خواهی ها گره خورده است، نشست مجلس عراق را ناکام گذاشتند و همین طور ادامه دهند ملت علیه مجلس برمی خیزد.

علاوی نخستین نخست وزیر جریان اکثریت در مجلس عراق بود که به هیچ یک از جریان های شیعی اکثریت مجلسی وابسته نبود، اما دولت مستقل وی مورد تایید گروه هایی اعم از کُردها، طیف وسیعی از شیعیان و بعضی از نمایندگان اهل تسنن نهاده شد.

با این حال فراکسیون های کرُد (دموکرات و اتحادیه میهنی)، اهل تسنن (تحالف القوی العراقیه) و شیعیان (دوله القانون به رهبری نوری المالکی و ائتلاف النصر به رهبری حیدرالعبادی) مهمترین گروه هایی بودند که روز یکشنبه از حضور در نشست مجلس عراق خودداری کردند تا با به حد نصاب نرسیدن جلسه مجلس کار رای اعتماد به دولت علاوی شکست بخورد.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 722

به "یکی از رهبران جریان صدر از مردم عراق خواست با سهم خواهی سیاسی مقابله نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکی از رهبران جریان صدر از مردم عراق خواست با سهم خواهی سیاسی مقابله نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید