اولین تصویر فضاپیمای چاندرایان 2 از ماه

به گزارش پیامک مسعود، فضاپیمای چاندرایان 2 که سه شنبه گذشته در مدار ماه نهاده شد به تازگی اولین تصویر خود از تنها قمر زمین را به مرکز کنترل مخابره نموده است.

اولین تصویر فضاپیمای چاندرایان 2 از ماه

این فضاپیمای هندی سه روز پیش و حدود یک ماه پس از پرتاب وارد مدار ماه شد. متخصصان سازمان پژوهشهای فضایی هند به منظور انجام این ماموریت با موشکی کوچکتر جهت پروازی طولانی را برای این ماموریت انتخاب کردند. فاصله زمانی پرتاب تا زمان مشخص شده برای فرود سطحنشین چاندرایان 2 بر سطح ماه چیزی در حدود هفت هفته است.

اولین تصویر منتشر شدهی فضاپیمای چاندرایان 2 از ماه از فاصله 2650 کیلومتری از سطح ماه و در چهارشنبه گذشته ثبت شده است. در این تصویر بخشی از نیمه پنهان ماه مشاهده میشود.

اما این منطقه محل مشخص شده برای فرود سطحنشین چاندرایان 2 نیست. سطحنشین و ماهنورد ماموریت چاندرایان 2 در منطقهای نزدیک به قطب جنوب ماه فرود خواهند آمد. طبق برنامه قرار است سطحنشین ویکرام و ماهنورد پراگیان 16 شهریور بر سطح ماه آرام بگیرند.

پیش از این و در ماموریت چاندرایان 1 نشانههایی مبنی بر وجود حجم زیادی از یخ آب در قطب جنوب ماه یافت شده بود. جایی که بخشهایی از برخیاز دهانههای ماه همواره در سایه قرار دارند و یخ آب در آن نواحی در گرمای شدید روزهای ماه تبخیر نمیشود. به این ترتیب هند دومین ماموریت خود به سمت ماه را با بهرهگیری از نتایج ماموریت پیشین و با هدف آنالیز قطب جنوب ماه طراحی و اجرا کرد.

در صورت موفقیت هند در فرود سطحنشین این کشور به چهارمین کشوری تبدیل خواهد شد که توانسته فضاپیمای خود را با موفقیت بر سطح ماه فرود بیاورد. سطحنشین ویکرام و ماهنورد پراگیان به مدت یک روز ماه (یا دو هفته زمینی) در سطح ماه فعالیت خواهند کرد. چرا که برای تحمل سرمای شدید ماه طراحی نشده اند. مدارگرد چاندرایان 2 اما به مدت یک سال در مدار ماه به کاوش های خود ادامه خواهد داد.

عکس کاور: تصویر فضاپیمای چاندرایان 2 از ماه.

Credit: ISRO

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 256

به "اولین تصویر فضاپیمای چاندرایان 2 از ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین تصویر فضاپیمای چاندرایان 2 از ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید