تمجید از آذرتاش آذرنوش

به گزارش پیامک مسعود، موسی بیدج در نوشتاری از آذرتاش آذرنوش، نویسنده و محقق فقید زبان و ادبیات عرب نوشته است.

تمجید از آذرتاش آذرنوش

به گزارش خبرنگاران، این مترجم ادبیات عرب در پی درگذشت آذرتاش آذرنوش که به تازگی از جهان رفت، نوشته است: استاد گرانقدر دکتر آذرتاش آذرنوش به ابدیت پیوست.

ایشان محققی برجسته، مترجمی بی نظیر و استادی کم تمثیل بود و چهره ای ماندگار. کارنامه او مالامال از آثار تالیفی و ترجمه های ارزنده است. نخست در بغداد سپس در فرانسه زبان و ادبیات عربی آموخته بود و نخستین ایرانی بود که به دریافت دکترای ادبیات عرب نائل شده بود.

در دوره ارشد دانشگاه تهران با او کلاس داشتم و از او و تالیفات و ترجمه هایش بهره های فراوان برده ام. از دست دادن چنین بزرگی اندوه بر دل نشانده است. چرا که از تعداد دو چشم یک تن کم/ وز تعداد خرد هزاران بیش بود... روانش شاد و یادش گرامی باد...

آذرتاش آذرنوش (متولد سال 1316) فراگیری ادبیات عرب را از دانشکده معقول و منقول تهران شروع کرد و سپس در فرانسه تا دریافت درجه دکتری ادامه داد. سال ها در دانشکده الهیات دانشگاه تهران به تدریس عربی اشتغال داشت و به تألیف و ترجمه پرداخت. آثار او درباره سهم چشم گیر ایرانیان در زبان و ادب عربی به ویژه در قرن های نخست پس از اسلام است.

از مهم ترین آثار آذرتاش آذرنوش ترجمه فتوح البلدان بلاذری (بخش مربوط به ایران) و موسیقی کبیر ابونصر فارابی است. آثار تالیفی آذرنوش هم در حوزه ایران شناسی و در پیوند با زبان فارسی اهمیت خاص دارد؛ مانند فرهنگ عربی به فارسی، چالش میان فارسی و عربی و راه های نفوذ فرهنگ ایرانی در عصر جاهلی. مجموعه مقالات آذرنوش با اسم در باب ادب تازی در سه جلد به تلاش رضوان مساح در سلسله انتشارات مرکز دایرة المعارف بزرگ اسلامی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1703

به "تمجید از آذرتاش آذرنوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمجید از آذرتاش آذرنوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید