خودروی جدید ناسا، یک ربات هوشمند

به گزارش پیامک مسعود، این خودرو مریخی از سنسور و رادار های مختلفی استفاده می نماید و با تحلیل داده های گرافیکی به بینایی ماشین دست پیدا می نماید. رانندگی خودران این خودرو مریخی حرکت و جستجو در سطح مریخ را بسیار سریع تر می نماید.

خودروی جدید ناسا، یک ربات هوشمند

پیشرفته ترین و گران قیمت ترین خودرویی که در سال های اخیر ساخته شده است برای تحقیق جدید ناسا در مریخ استفاده می گردد. در تابستان سال جاری سه فضاپیمای کاوشگر راهی سیاره سرخ شده اند. این یک از موضوعات در باره تازه های فناوری است.

خودرو جدید مریخ نورد ناسا با نام Perseverance یک ربات متحرک است که در آن از هوش مصنوعی استفاده شده است. این خودرو رباتیک در مناطق بسیار پیچیده در مریخ حرکت خواهد نمود و به آنالیز سطح مریخ و ترکیب آن خواهد پرداخت. یکی از نشانه هایی که دانشمندان امیدوار هستند از آن اثری پیدا نمایند یافتن سرنخی از حیات در این سیاره است.

این خودرو بر خلاف نمونه های قبلی خودران است و با استفاده از هوش مصنوعی در بسیاری از حالت ها بدون کنترل نماینده انسانی حرکت می نماید. هم اکنون یکی از چالش های صنعت خودروسازی در دنیا رانندگی خودران است و ناسا در این خودرو از الگوریتم های پیچیده برای رانندگی خودارن استفاده نموده است.

این خودرو مریخی از سنسور و رادار های مختلفی استفاده می نماید و با تحلیل داده های گرافیکی به بینایی ماشین دست پیدا می نماید. رانندگی خودران این خودرو مریخی حرکت و جستجو در سطح مریخ را بسیار سریع تر می نماید.

تبادل داده بین مریخ و زمین چندین دقیقه طول می کشد. در نسخه های قبلی مریخ نوردان از تمامی محیط اطراف خود عکس می گرفتند و به زمین ارسال می کردند و کاربران در زمین بر اساس این اطلاعات حرکت بعدی را به سوی مریخ مخابره می کردند. اکنون چنین فرایند زمان بری حذف شده است و خود مریخ نورد حرکتش را کنترل می نماید.

در بینایی این خودرو، عکس های دوربین های مختلف با هم ترکیب می شوند تا تصویری سه بعدی برای بینایی ماشین ساخته گردد. البته مهندسان ناسا برای این خودروی خودران از نسل های قدیمی تر پردازنده ها استفاده نموده اند، چون ترس از این وجود داشته که پردازنده های جدید عملکرد مناسبی در فضا نداشته باشد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1018

به "خودروی جدید ناسا، یک ربات هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروی جدید ناسا، یک ربات هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید