اعزام فضانورد ایرانی به فضا با پرتاب ربات ها شروع می گردد

به گزارش پیامک مسعود، رییس پژوهشگاه هوافضا گفت: بر اساس سند جامع توسعه هوافضای کشور ضروری است به سمت اعزام فضانورد به فضا اقدام کنیم که در این راستا کپسول هایی را برای این منظور در دستور کار داریم.

اعزام فضانورد ایرانی به فضا با پرتاب ربات ها شروع می گردد

به گزارش ایسنا، دکتر فتح الله امی رییس پژوهشگاه هوافضا با اشاره به تجربیات این پژوهشگاه در زمینه پرتاب محموله زیستی و میمون تا ارتفاع زیر مداری، گفت: بر اساس سند جامع توسعه هوافضای کشور ضروری است به سمت اعزام فضانورد به فضا اقدام کنیم که در این راستا کپسول هایی را برای این منظور در دستور کار داریم که در فاز اول رباتی تا ارتفاع 150 کیلومتری پرتاب می گردد و بعد از 5 پرتاب پیروز وارد پروژه اعزام انسان خواهیم شد.

  • مجله فضا

وی طراحی و ساخت کپسول E1S را از جمله پروژه های پژوهشگاه هوافضا نام برد و یادآور شد: بعد از پرتاب میمون ها دیگر نمی خواهیم حیوان پرتاب کنیم، بلکه در صدد اعزام انسان به فضا هستیم.

امی با بیان اینکه در این راستا در فاز اول اعزام انسان به زیر مداری را در دستور کار قرار دادیم تا به اعزام انسان به مدار برسیم، اعلام نمود: در این پروژه کپسول E1S مدل انسان، رباتی را در اشل 75 درصد انسان به جهت زیر مداری و در ارتفاع 150 کیلومتری می برد.

رییس پژوهشگاه هوافضا، وزن محموله ای را که این کپسول می تواند حمل کند، حدود 300 کیلوگرم دانست و یادآور شد: البته این هدف گذاری بسیار مهم است که 300 کیلوگرم را به ارتفاع 150 کیلومتر پرتاب کند و سالم به زمین باز گرداند.

امی اعلام نمود: اگر بتوانیم 5 پرتاب کپسول E1S را با پیروزیت طی کنیم، در مرحله بعد به سراغ طرح اعزام انسان خواهیم رفت.

رییس پژوهشگاه هوافضا با اشاره به اجرای پروژه آزمایشگاه فضایی (C5) در این پژوهشگاه، شرح داد: C5 آزمایشگاه فضایی است که محموله های مورد نظر از جمله موجود زنده را به همان ارتفاع (150 کیلومتری) می برد.

به گفته وی، میمون فضایی به ارتفاع 120 کیلومتری پرتاب شد، ولی در E1S علاوه بر آنکه وزن محموله بالاتر است، برای پرتاب به ارتفاع 150 کیلومتری طراحی می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 360

به "اعزام فضانورد ایرانی به فضا با پرتاب ربات ها شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعزام فضانورد ایرانی به فضا با پرتاب ربات ها شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید