بهرام آریانا؛ عیاشی که می خواست ناپلئون باشد!

به گزارش پیامک مسعود، هرزگی های اخلاقی شدید آریانا، در کنار حمایت شاه از او، وی را به چهره ای منفور در ارتش تبدیل کرد.

بهرام آریانا؛ عیاشی که می خواست ناپلئون باشد!

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ونیز همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

به گزارش، حسین منوچهری (بهرام آریانا) فرزند صدرالدین در سال 1285 هـ. ش در تهران به جهان آمد و در سال 1365 در 80 سالگی، در پاریس درگذشت. او نسب مادری خود را به منوچهرخان معتمدالدوله، والی اصفهان می رساند که به علت حمایت از سیدعلی محمد باب شهرت دارد و از کارگزاران قسی القلب دوره قاجاریه محسوب می گردد.

حسین منوچهری که در دانشکده افسری از دوستان صمیمی خسرو روزبه (مسئول شاخه نظامی حزب توده) بود، از زمره افسرانی بود که در سال های جنگ جهانی دوم، ظاهراً به سمت نازیسم و آلمان هیتلری گرایش داشت و با حزب کبود حبیب ا... نوبخت، به همین دلیل همکاری می کرد. در سال های پس از شهریور 1320، مدتی به جرم آلمانوفیل بودن، با افسرانی مانند فضل ا... زاهدی (مجری کودتای 28 مرداد) زندانی شد؛ اما پس از آزادی به جرگه دوستان صمیمی سرلشکر حسن ارفع، رئیس ستاد ارتش و انگلوفیل معروف پیوست و همین آشنایی او را به ریاست رکن یک ارتش رساند. منوچهری در سال 1329، با توجه به رویکرد های شوونیستی و نژادپرستانه، نام خود را به بهرام آریانا تغییر داد و به دلیل وابستگی به دربار، مدتی رئیس گارد شد.

او پس از کودتای 28 مرداد، با درجه سرلشکری به فرماندهی نیروی زمینی رسید. با شروع قیام عشایر جنوب، در اسفندماه سال 1341، شاه او را با اختیارات تام، فرمانده نیروی جنوب کرد و آریانا توانست با استفاده از شدت عمل و وحشی گری گسترده، قیام را در تابستان 1342 سرکوب کند. او که به شدت به ناپلئون علاقه داشت و حتی سعی می کرد رخت و ریخت خود را شبیه امپراتور سابق فرانسه کند، به جنایات گسترده خود در فارس مباهات می کرد. وی دستور داده بود عشایر فارس را با هواپیما های جنگی هدف قرار دهند.

با این حال، هرزگی های اخلاقی شدید آریانا، در کنار حمایت شاه از او، وی را به چهره ای منفور در ارتش تبدیل کرد؛ با گسترش نارضایتی در ارتش، آمریکایی ها دیگر حضور آریانا را در مقام فرماندهی نظامی به صلاح ندانستند و شاه در اردیبهشت 1348، او را از ریاست ستاد ارتش کنار گذاشت و فریدون جم را جایگزین آریانا کرد. او از این کار دلخور شد و در محافل خصوصی، به گزافه گویی درباره نقش خودش در کودتای 28 مرداد و سرکوبی قیام عشایر فارس پرداخت. به همین دلیل، شاه ترجیح داد که او را بازنشسته کند.

آریانا در دوران بازنشستگی به زندگی سراسر عیاشی و هرزگی رو آورد. او در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی، به اروپا گریخت و همراه با غلامعلی اویسی، محمود فروغی (پسر محمدعلی فروغی) و فردی به نام جمشید حسنی، دست به راه اندازی یک گروه تروریستی موسوم به آرا زد که در جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم صدام علیه مردم ایران، به همکاری با بعثی ها پرداخت و در این زمینه، نقش پررنگی داشت.

ظهور و سقوط سلطنت پهلوی؛ عبدا... شهبازی جلد دوم؛ ص 431 تا 433 (با اندکی تلخیص)

منبع: خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 582

به "بهرام آریانا؛ عیاشی که می خواست ناپلئون باشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهرام آریانا؛ عیاشی که می خواست ناپلئون باشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید