دیگر کیک و آبمیو هم نمی توانیم به خون دهندگان بدهیم

به گزارش پیامک مسعود، مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی گفت: به دلیل محدودیت مالی شدید، در تهیه اقلام مصرفی دچار مشکلیم و دیگر حتی کیک و آبمیو هم نمی توانیم به خون دهندگان بدهیم؛ به دنبال درست کردن شربت هستیم!

دیگر کیک و آبمیو هم نمی توانیم به خون دهندگان بدهیم

به گزارش خبرنگاران، حمیدرضا اسلامی، در پنجمین نشست مجمع نمایندگان استان با موضوع بهداشت و درمان که در دیوان محاسبات خراسان رضوی برگزار شد، بیان نمود: ما 60 بیمارستان را در استان پوشش می دهیم. در سال 94، با 256 پرسنل، 322 هزار کیسه خون و فراورده تولید کرده ایم. در سال 97، 244 پرسنل داشته ایم و 366 هزار تولید داشته ایم.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی گفت: مرتباً مصرف خون بیمارستان ها رو به افزایش است. با این افزایش مصرف دیگر پاسخگو نخواهیم بود و در انتقال خون بحران خواهیم داشت.

اسلامی با اشاره به اینکه بیمارستان امام رضا، پرمصرف ترین مرکز خون در کشور است، بیان نمود: حجم اعمال جراحی مانند بیمارستان قائم، امام رضا و رضوی بسیار بالاست. هیچ عایدی از این تولید برای ما نداشت. از تولید پلاسما در سال 94، متاسفم و از این تولید چیزی به دست نیاورده ایم.

مدیرکل سازمان انتقال خون خراسان رضوی با بیان اینکه با این روند تولید، حقوق عقب افتاده پرسنلمان بسیار زیاد است، بیان نمود: یک سال اضافه کار پرداخت نکرده ایم. بقیه پرداختی ها به بازار به شدت دچار مشکل شده. در سال 94، 73 درصد نیازها را جواب داده ایم و در سال 97، علی رغم تمام مسائل 84 درصد نیازها را پاسخگو بوده ایم.

وی اضافه نمود: ساختمان ما به ساختمان هخامنشی معروف شده است. در 10 سال گذشته به دلیل کمبود منابع مالی، تنها 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم.

اسلامی با بیان اینکه وضعیت سطح پوشش وسیع است، گفت: مشهد حالت مستقلی دارد و هرکدام از مجموعه ها وضعیت اختصاصی در استان دارند. انتقال خون، همه استان را پوشش می دهد؛ علاوه بر 6 دانشگاه علوم پزشکی در سال گذشته، از 366 هزار کیسه خون، 5 هزار کیسه برای استان سیستان و بلوچستان در شرایط اضطرار فرستاده ایم.

وی ادامه داد: مشکل عمده ما همین است، تقریبا تولید کننده ای هستیم که مخصوصا از چهار سال پیش، 9 ماه کار شبانه روزی کردیم. تا کنون 257 هزار کیسه پلاسما به آلمان فرستاده ایم. متاسفانه هیچ عایده ای برای استان به دست آورده نشده. با توجه به وضعیتی که در حال حاضر داریم، در سال 1394، 137 هزار خون گیری بوده و در حال حاضر 151 هزار کیسه خون گرفته ایم.

اسلامی با اشاره به وضعیت بسیار بدی که انتقال خون پیدا کرده ، بیان نمود: در این 4 سال، دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت غیر مستقیم کار را به عهده گرفته و تا الان 3 تا از مدیران دانشگاه در انتقال خون هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 28 آبان 1398 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 375

به "دیگر کیک و آبمیو هم نمی توانیم به خون دهندگان بدهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیگر کیک و آبمیو هم نمی توانیم به خون دهندگان بدهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید