رفیق دوخ، مسئول مرگ 12 هزار نفر در کامبوج درگذشت

به گزارش پیامک مسعود، زندان بان ارشد خمرهای سرخ، ملقب به رفیق دوخ، که دست کم 14 هزار کامبوجی زیر نظرش اعدام شدند، در 77 سالگی، در پنوم پن پایتخت کامبوج درگذشت.

رفیق دوخ، مسئول مرگ 12 هزار نفر در کامبوج درگذشت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از یورونیوز، رفیق دوخ با نام اصلی کانگ کِگ ای یِو ریاست زندان هولناک تول اِسلِنگ را برعهده داشت، جایی که در اواخر دههٔ 1970 هزاران زن، مرد و کودک کامبوجی در آن، تحت شکنجه، وادار به اعتراف شده و سپس اعدام شدند.

این زندان در اصل یک مدرسهٔ راهنمایی در مرکز پایتخت بود که به دقت زیر نظر دوخ اداره می شد و امروز به موزه تبدیل شده است.

رفیق دوخ نخستین مقام ارشد خمرهای سرخ بود که رسماً محاکمه شد. او نخست مدعی شد که از ترس جان خود و خانواده اش دست به چنین رفتاری زده و در ادامه با این ادعا که مقام جزء بوده، خواستار تجدید نظر در حکم داده شد.

اما او در نهایت، برخلاف تمامی رهبران پیشین خمرهای سرخ، از رفتارش ابراز پشیمانی کرد و مسئولیت مرگ بیش از 12 هزار تن را شخصا پذیرفت. خاتمه در سال 2010 دادگاهِ مورد حمایت سازمان ملل وی را به خاطر جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم کرد.

جنبش خمرهای سرخ که در فاصلهٔ سالهای 1975 تا 1979 قدرت را به رهبری پل پوت در کامبوج به دست گرفت، جنبشی مائویستی و ملّی گرا بود.

رژیم خمرهای سرخ به یکی از هولناک ترین دیکتاتوری های قرن بیستم تبدیل شد و در آن 1.7 میلیون نفر، یعنی حدود یک چهارم جمعیتِ وقت این کشور کشته شدند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1069

به "رفیق دوخ، مسئول مرگ 12 هزار نفر در کامبوج درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفیق دوخ، مسئول مرگ 12 هزار نفر در کامبوج درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید