روزنامه ها و مجله های کمیاب دانشگاه تهران

به گزارش پیامک مسعود، خبرنگاران آنلاین: روزنامه ها و مجله های کمیاب دانشگاه تهران در قالب یک کتاب از سیدفرید قاسمی به بازار آمد.

روزنامه ها و مجله های کمیاب دانشگاه تهران

به گزارش مهر، به تازگی کتابی از سیدفرید قاسمی، پژوهشگر حوزه تاریخ مطبوعات با عنوان اصلی روزنامه ها و مجله های کمیاب دانشگاه تهران و عنوان فرعی موجودی کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی منتشر شده است که جدیدترین کار پژوهشی این کارشناس حوزه مطبوعات است.

این اثر به مناسبت افتتاح تالار نشریات کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران با شمارگان 200 نسخه در 127 صفحه به چاپ رسیده است و روی جلد آن عنوان نشریاتی همچون طلیعه صبح، سعادت ایران، بهار، جریده غیرمعمولی، سروش ایران، صحّت، تکامل، بی سیم مسکو، گل آتشی، گلشن، روزنامه اطلاعات، خنده و طلیعه سعادت به چشم می خورد.

در یادداشت ابتدایی کتاب به قلم رسول جعفریان آمده است: در حوزه فهرست کردن نشریات، کوشش های فراوانی اجرا شده، و گام هایی برداشته شده است. اما این گام ها در مقایسه با آن چه باید انجام گردد، و دقیقا در مقام یک تابلو راهنما برای فهرست کردن تمامی سرمایه های موجود، اندک و محدود است. اشکال این است که اگر ما در مرحله پیش از دیجیتال، کار فهرست نگاری را تمام نموده بودیم، قدم های بعدی را در دیجیتالیزه کردن این معلومات، راحت تر می پیمودیم. اما اکنون در هر دو مرحله، کارها نیم خورده صورت گرفته است.

همچنین در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: آن چه در این کتاب خواهید دید به جهت شناسایی ادواری های نادر کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی دانشگاه تهران و برای مرمت و حفاظت بیشتر این نفایس فراهم آمده است. به همین منظور اطلاعات کتاب شناختی فهرست های ادواری های کتابخانه مرکزی و به استناد همان فهرست ها، سیاهه موجودی زمانه قاجار مجموعه کتابخانه یادشده را از نظر خواهید گذراند. سپس آگاهی هایی از سامانه شخصی مولف به اطلاع خواهد رسید.

در ادامه بر پایه یک فهرست مشترک، اشارتی به پاره ای از شماره های روزنامه ها و مجله های کمیاب کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی دانشگاه تهران خواهد شد که در میان کتابخانه های معتبر کشور به ندرت یافت می شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 9 آذر 1398 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 400

به "روزنامه ها و مجله های کمیاب دانشگاه تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه ها و مجله های کمیاب دانشگاه تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید