زیبای بلعنده؛ دنیای شگفت انگیز گیاهان گوشت خوار

به گزارش پیامک مسعود، خبرنگاران: خیلی از ما ونوس مگس خوار را می شناسیم، گیاهی با برگ های خاردار سبز و سرخ که وقتی حشره ٔ بیچاره ای روی آن می نشیند بسته می گردد و آن را به دام می اندازد. دنیای گیاهان گوشت خوار وسیع تر از این است. دیوید دوری، کارشناس گیاهان شگفت انگیز، مجموعه ای از گیاهان خود را نشان می دهد.

زیبای بلعنده؛ دنیای شگفت انگیز گیاهان گوشت خوار

دیوید شرح می دهد: گیاهان گوشتخوار، گیاهانی هستند که بتوانند حشرات را به دام بیندازند و هضم نمایند. برخی از این گیاهان فقط حشرات را به دام می اندازند که آن ها را گیاهان نیمه گوشت خوار می نامیم.

برخی از این گیاهان، به طور معمول در مناطقی از دنیا مثل فیلیپین و جزیرهٔ سولاوسی در اندونزی یافت می شوند و فقط در گلخانه هایی با شرایط آب و هوایی و رطوبت مشابه اقامتگاه های اصلی خود نگهداری می شوند.

یکی از گیاهان گوشتخوار، گیاه دراز شیپور مانندی به نام سارسنیا یا کوزه ای است که آنزیم های هضم نماینده ای ترشح می نماید.

دیوید می گوید: شیرهٔ غده های موجود در این گیاه حشرات را جذب می نماید و آن ها لیز می خورند و به درون شیره های ته قیف شیپور مانند گیاه می افتند، و دچار انتها چسبناک نچسبی می شوند.

نظر های مختلفی در خصوص بوی گیاه ساراسنیا وجود دارد. دیوید می گوید: برخی می گویند این گیاه بویی شبیه ادرار می دهد و گروهی دیگر می گویند بوی پن کیک می دهد. من فکر می کنم این گیاهان زیبا هستند و بوی جالبی هم دارند.

یکی از گونه های گیاهان گوشت خوار که نیازی نیست در گلخانه پرورش داده گردد، چرب گیاه یا پینگیوکولا است.

دیوید در خصوص این گیاه می گوید:این گیاه برگ های بسیار چسبناکی دارد و وقتی حشرات کوچکی از روی برگ های آن عبور می نمایند به مادهٔ چسبناک روی برگ ها می چسبند و سپس برگ ها آنزیم هایی از خود ترشح می نمایند که حشرات را تجزیه می نماید و مواد غذایی موجود در بدن آن ها جذب گیاه می گردد.

منبع: bbc

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 945

به "زیبای بلعنده؛ دنیای شگفت انگیز گیاهان گوشت خوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیبای بلعنده؛ دنیای شگفت انگیز گیاهان گوشت خوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید