ساماندهی سگ های ولگرد در زیستگاه گونه در معرض انقراض میش مرغ

به گزارش پیامک مسعود، تهران (پانا) - مدیر پروژه حفاظت مشارکتی از میش مرغ در دشت سوتاو بوکان از شروع برنامه مدیریت سگ های ولگرد در زیستگاه گونه در معرض انقراض میش مرغ اطلاع داد.

ساماندهی سگ های ولگرد در زیستگاه گونه در معرض انقراض میش مرغ

به گزارش روابط عمومی پروژه حفاظت از میش مرغ، مهدی نبی یان با بیان اینکه سگ های ولگرد یکی از تهدیدهای میش مرغ به ویژه در فصل زادآوری این گونه محسوب می شوند، گفت: با همکاری اداره حفاظت محیط زیست، شهرداری و فعالان محیط زیست شهرستان بوکان برنامه ای برای زنده گیری و انتقال سگ های ولگرد در حاشیه پناهگاه حیات وحش حمامیان و دشت سوتاو شروع شد.

وی اضافه نمود: با توافقی که صورت گرفت، قرار بر این شد تا سگ های ولگرد حاشیه زیستگاه میش مرغ جمع آوری شوند و پس از انتقال به مرکز نگهداری سگ های ولگرد، عقیم سازی و با انجام اقدامات دامپزشکی در این مکان نگهداری شوند.

به گفته نبی یان، سگ های ولگرد و بلاصاحب (رهاشده) یکی از تهدیدهای گونه میش مرغ محسوب می شوند چرا که با شروع فصل زادآوری این گونه، سگ ها می توانند از تخم یا جوجه میش مرغ ها تغذیه نمایند.

این کارشناس محیط زیست اضافه نمود: یکی از کانون­ های مهم سگ های ولگرد در حاشیه زیستگاه میش مرغ، مرکز دفن زباله شهرستان بوکان است که در مجاورت دشت سوتاو واقع شده است. در جلساتی که چند روز قبل در شهر بوکان در این خصوص برگزار گردید، شهرداری و اداره محیط زیست بوکان توافق کردند که شهرداری نسبت به جمع آوری و انتقال تمامی سگ های موجود در مرکز دفع زباله اقدام کند همچنین نسبت به ترمیم حصار این مرکز جهت جلوگیری از ورود و خروج سگ ها اقدام عاجل صورت گیرد.

وی ادامه داد: فقدان مدیریت صحیح محل های دفن زباله، رها شدن سگ های گله و غذارسانی بدون کنترل به سگ های ولگرد در حاشیه زیستگاه ها، مهمترین دلایل افزایش جمعیت سگ ها در زیستگاه های طبیعی هستند که همین افزایش جمعیت سگ ها به عنوان یک گوشتخوار عظیم جثه، باعث آسیب رسیدن به جمعیت گونه های حیات وحش می گردد.

زنده گیری و انتقال 27 سگ در مرحله نخست

مدیر پروژه حفاظت از میش مرغ همچنین از شروع زنده گیری سگ ها در حاشیه زیستگاه میش مرغ اطلاع داد و گفت: در هفته گذشته عملیات زنده گیری و انتقال 26 سگ ولگرد و یک سگ بلاصاحب با همکاری شهرداری، انجمن حامی حیواناتبه شدار و انجمن محیط زیستیژین بانان بوکان زیر نظر اداره حفاظت محیط زیست بوکان انجام گرفت و این سگ ها به مرکز نگهداری سگ های ولگرد شهرستان بوکان منتقل شدند.

وی ادامه داد: این عملیات طی دو روز در حاشیه دشت سوتاو و محدوده روستای شیخلر انجام شد و عملیات زنده گیری سگ ها در حاشیه سایر زیستگاه های اطراف پناه­گاه حیات­وحش سوتاوو و حمامیان کماکان ادامه دارد.

توافق با دامداران منطقه برای کاهش سگ های گله

نبی یان با بیان اینکه مذاکراتی با دامداران منطقه برای کاهش تعداد سگ ها در گله های دام نیز انجام شد، توضیح داد: دامداران منطقه به ما گفتند که از تاثیر حضور سگ در زیستگاه ها بر جمعیت میش مرغ خبر نداشتند و به همین خاطر توافق شد که سگ های همراه گله های دام را به حداقل کاهش دهند علاوه بر این حین چرای دام، سگ های گله را برای جلوگیری از پرسه زدن در مزارع گندم و خطر کشف آشیانه میش مرغ­ ها و تغذیه از تخم­ ها و جوجه های آن ها کنترل نمایند.

وی در ادامه گفت: یکی از فرصت های مهم برای حفاظت میش مرغ، جامعه محلی منطقه و علاقه مردم بومی به این گونه در معرض خطر است. خوشبختانه علاقه مردم بومی به این گونه باعث شده تا همکاری بسیار خوبی با پروژه داشته باشند.

پروژه حفاظت مشارکتی از میش مرغ در دشت سوتاو شهرستان بوکان از ابتدای سال 1399 توسط کانون گردشگران طبیعت ایران و با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان و با حمایت اقتصادی برنامه کمک­ های کوچک (SGP) برنامه عمران ملل متحد در ایران شروع به کار نموده است.

میش مرغ پرنده ای عظیم جثه است که تنها کمتر از 40 فرد از آن در ایران باقی مانده است. این پرنده که سنگین وزن ترین پرنده با قابلیت پرواز در دنیا است، در ایران به دو شکل بومی و مهاجر مشاهده می گردد. جمعیت بومی این پرنده تنها محدود به زیستگاه های شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی است علاوه بر این، در برخی سال ها پرندگانی به صورت انفرادی در پناهگاه حیات وحش میانکاله و پارک ملی بوجاق مشاهده شده اند.

اگرچه بر اساس رده بندی اتحادیه دنیای حفاظت (IUCN)، شرایط دنیای میش مرغ آسیب پذیر (VU) اعلام شده است اما با توجه به جمعیت کم این گونه در کشور، زیستگاه بسیار محدود و تهدیدهای متعدد، این گونه با خطر جدی انقراض محلی در ایران روبرو است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1516

به "ساماندهی سگ های ولگرد در زیستگاه گونه در معرض انقراض میش مرغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی سگ های ولگرد در زیستگاه گونه در معرض انقراض میش مرغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید