ماهی قرمز سفره نوروز اهل کجاست؟

به گزارش پیامک مسعود، خبرنگاران: مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: خاستگاه اولیه ماهی قرمز، کشور چین بوده و با گذشت زمان به نقاط دیگر دنیا معرفی شده است.

ماهی قرمز سفره نوروز اهل کجاست؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

به گزارش گروه رسانه های پیامک مسعود، وهاب پیرانی اظهار کرد: ماهی قرمز یکی از اولین ماهیان آکورایومی بوده که توسط بشر نگهداری شده است. با فرارسیدن نوروز و احترام به آداب و سنن باستانی ایرانیان، علاقه مندی مردم برای خرید آبزیان زینتی به ویژه ماهی قرمز افزایش می یابد که در این ارتباط رعایت اصول ساده بهداشتی می تواند نقش مهمی در پیشگیری از بروز بیماری های مشترک بین انسان و ماهی و سلامت خانواده داشته باشد. البته تا کنون در کشور، گزارش مستندی از بروز بیماری های خطرناک منتقل شده از ماهیان زینتی منتشر نشده است.

وی با تأکید بر اینکه تهیه کردن ماهی قرمز از مراکز معتبر تحت نظارت و کنترل دامپزشکی مهم ترین اقدام در این زمینه است، توضیح داد: شهروندان از خرید ماهی از فروشندگانی که آنها را به صورت متراکم و در شرایط نامناسب بهداشتی و زیستی نگهداری می نمایند خودداری نمایند.

مدیرکل دامپزشکی استان ادامه داد: باید از خرید ماهیانی که دارای علائمی مانند باله های تاخورده و جمع شده هستند، در اطراف دهان یا سطح بدن لکه های پنبه مانند دارند، روی سطح بدن آن ها زخم یا لکه های سفید متمایل به خاکستری یا قرمز مشاهده می گردد، بدن رنگ پریده و لکه لکه شده دارند، لبه باله ها خورده و ساییده شده، ماهی حالت بی قراری دارد و بدون آن که در یک جا قرارگیرد، پیوسته بدن خود را به اطراف می مالد، چشم ها به صورت یک طرفه و یا دوطرفه بیرون زده اند و پولک های ماهی ریخته است، خودداری گردد.

وی با تأکید بر اینکه آبی که برای زندگی ماهیان انتخاب می کنیم باید دارای شرایط مناسب باشد، اعلام کرد: برای اطمینان از خارج شدن کامل موادی مانند کلر باید قبل از عوض کردن آب ماهی ها، آب را به مدت یک شبانه روز در ظرف بدون پوشش، نگهداری و سپس مورد استفاده قرار داد.

پیرانی با اشاره به اینکه هرگز نباید اجازه داد که ظرف ماهی ها کثیف گردد چرا که این کار می تواند باعث بیماری، کوتاهی عمر و در نهایت مرگ آنها گردد اضافه نمود: برای تعویض آب نباید آن را یک دفعه عوض کرد، بلکه باید با آرامش کامل نیمی از آب ظرف را خارج نموده و سپس کم کم آب برداشته شده را با آبی که از روز قبل نگه داشته ایم جایگزین کنیم.

مدیرکل دامپزشکی استان اضافه نمود: در طول هفته باید 1 یا 2 بار آب ظرف ماهی ها را به این صورت تعویض کرد. مقدار آب مورد احتیاج هر قطعه ماهی، حداقل یک لیتر است. ضمناً از استفاده شن و ماسه های رنگی و تیز برای تزئین تنگ های ماهی خودداری گردد. بهترین دما برای زندگی این نوع ماهی ها بین 10 تا 25 درجه سانتی گراد است لذا دمای محیط را هرگز نباید به یک باره تغییر داد. نباید بیش از یک جفت ماهی در یک ظرف نگهداری کرد و ضمناً از ریختن نمک یا انداختن حبه قند در آب خودداری گردد.

پیرانی ادامه داد: ماهی قرمز باید با غذاهای کم پروتئین و سرشار از کربوهیدرات تغذیه شوند و بهتراست که غذا در سطح آب شناور بماند، استفاده از غذاهای آماده بهتر است و غذادهی باید 1 یا 2بار در روز و به اندازه ای باشد که در مدت 1 تا 2 دقیقه مصرف گردد. غذادهی بیش از حد باعث انباشته شدن مواد آلی و دفعی و در نتیجه مسموم شدن ماهی خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی استان با تأکید بر اینکه افراد حساس دارای سوابق آلرژی به هنگام تماس با ماهی از دستکش استفاده نمایند، اضافه نمود: همه افرادی که با ماهی یا آب تنگ تماس دارند باید بلافاصله دست های خود را با آب و صابون به دقت بشویند و از دست زدن بچه ها به ماهیان جلوگیری نموده و آموزش بهداشت فردی به آنها در مورد دستمالی نکردن چشم، صورت و دهان بعد از کار با آکواریم ارائه گردد. در صورت بروز هر نوع علائم و ناراحتی های پوستی به پزشک مراجعه گردد.

وی با بیان اینکه از رها کردن ماهیان زینتی خود در رودخانه ها، تالاب ها و آب های آزاد جدا خودداری گردد، اعلام کرد: در صورت بروز هرگونه علائم بیماری یا ناراحتی در ماهی ها، ماهی بیمار بلافاصله برای جلوگیری از سرایت بیماری جدا از سایر ماهی ها نگهداری گردد و نگه داشتن ماهی بیمار به مدت بیست دقیقه در یک لیتر آب که یک قاشق نمک هم به آن اضافه شده است، برای جلوگیری از بروز بعضی بیماری ها می تواند مفید واقع گردد.

مدیرکل دامپزشکی استان اعلام کرد: به جای نگهداری ماهی در تنگ های کوچک و نامناسب ضروری است ماهی در ظروف شیشه ای بزرگ مثل آکواریوم یا تنگ های شیشه ای مناسبِ بزرگ نگهداری گردد تا علاوه بر احساس آزادی و راحتی، از اکسیژن بیشتری در آب برخوردار باشد و شرایط مناسب برای زندگی ماهی ها فراهم گردد.

وی اضافه نمود: از قرار دادن آبزیها و تنگ های ماهی در جلوی نور مستقیم آفتاب، کنار شومینه ها و یا داخل آشپزخانه خودداری کنید. برای حمل ونقل ماهیان زینتی در بسته بندی های کوچک (کیسه های پلاستیکی بدین منظور مناسب اند) باید دو برابر میزان آب، فضای خالی از هوا وجود داشته باشد و ماهی نباید بیشتر از 2 ساعت در این شرایط بماند.

منبع: ایسنا

پیامک مسعود: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 538

به "ماهی قرمز سفره نوروز اهل کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهی قرمز سفره نوروز اهل کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید