معرفی انوع آرام بند درب و کاربرد هر یک از آن ها

به گزارش پیامک مسعود، آرام بند، یکی از مهم ترین تجهیزات در انواع درب هاست. این وسیله از بسته شدن ناگهانی درب جلوگیری نموده و آن را طی دو تا چند مرحله به آرامی می بندد. آرام بند علاوه بر این که از ایجاد سروصدا به علت بسته شدن ناگهانی درب جلوگیری می نماید، با چندمرحله ای بستن درب از ضربه به چارچوب و بدنه درب و تاب برداشتن لولاها نیز جلوگیری نموده و عمر مفید درب را افزایش می دهد. به علاوه در مواردی که درب ها سنگین هستند مانند درب های ضد حریق؛ آرام بند مانند یک جک عمل نموده و به تسهیل درباز شدن درب یاری می نماید.

معرفی انوع آرام بند درب و کاربرد هر یک از آن ها

به طور کلی می توان گفت که آرام بندها از چهار جهت قابل دسته بندی هستند: بر اساس سایز، شکل ظاهری، مکانیزم عمل و نحوه نصب. در ادامه به آنالیز تمامی این موارد می پردازیم.

انواع آرام بند درب بر اساس سایز

یکی از موارد مهم که در هنگام خرید بهترین آرام بند درب، باید به آن توجه کنید وزن دربی است که قرار است آرام بند به آن متصل گردد. آرام بندها بر اساس تحمل وزنی به 7 سایز زیر تقسیم می شوند:

سایز 1 برای درهای کمتر از 20 کیلوگرم

سایز 2 برای درهای 20 تا 40 کیلوگرم

سایز 3 برای درهای 40 تا 60 کیلوگرم

سایز 4 برای درهای 60 تا 80 کیلوگرم

سایز 6 برای درهای 100 تا 120 کیلوگرم

سایز 7 برای درهای 120 کیلوگرم به بالا

حتماً در هنگام انتخاب آرام بند به وزن درب توجه کنید. در صورتی که شما از آرام بند سبک برای درب سنگین بهره ببرید ساز و کار آرام بند به سرعت خراب شده و توانایی بستن درب را نخواهد داشت. در حالت برعکس اگر در درب سبک آرام بند مخصوص درب های سنگین تر را متصل نمایید، درب هر بار با شدت بسیار زیادی بسته خواهد شد که این امر به لولا و چارچوب های آن آسیب شدیدی وارد خواهد نموده و نهایتاً درب را خراب خواهد نمود.

انواع آرام بند به لحاظ شکل ظاهری

با توجه به کاربرد و نوع درب، آرام بندها در اشکال مختلفی فراوری می شوند. معروف ترین انواع آرام بند درب عبارت اند از:

آرام بند میله ای

آرام بند میله ای، یکی از رایج ترین انواع آرام بندها است. این مدل از دو قطعه اصلی تشکیل شده که از طریق یک بازو به یکدیگر متصل هستند. قطعه عظیم تر به چارچوب و قطعه کوچک به درب متصل شده و بر اساس مدل امکان بسته درب در دو الی چند مرحله را دارد. آرام بند میله ای برای انواع درب های ورودی ساختمان، درب های ضد حریق و درب های داخلی مناسب هستند. علاوه بر این، از آرام بندهای بازویی گاهاً به عنوان جک در تخت های بازشو، درب باکس ها و درب های افقی استفاده می گردد. این جک ها از بسته شدن ناگهانی درب به علت جاذبه جلوگیری می نمایند و یا حتی می توانند درب را در زاویه خاصی باز نگه دارند.

آرام بند درب لولایی

آرام بند لولایی، نسل جدیدی از آرام بندهاست که با استقبال خوبی نیز روبرو شده است. این مدل برخلاف آرام بندهای قدیمی در پشت درب و بین دو لولا بسته شده و کار باز و بسته کردن درب را انجام می دهند. مزیت اصلی آرام بند لولایی، مخفی شدن آن در پشت درب است. این مخفی بودن، هم ظاهر کار را زیباتر نگه می دارد و هم خطر آسیب در هنگام جابه جایی وسایل و برخورد به آرام بند بالای درب را ندارد. نصب این مدل نیز بسیار راحت بوده و قابلیت تحمل وزن تا 160 کیلوگرم را دارد.

انواع آرام بند براساس مکانیزم عملکرد

آرام بندها از لحاظ مکانیزم به دو دسته کنترلی و غیرکنترلی تقسیم می شوند. آرام بندهای کنترلی در واقع آرام بندهایی هستند که سرعت آن ها از 10 تا 180 قابل تنظیم بوده و طی بازه های زمانی مختلف بسته می شوند. این کنترل به باز شدن سریع و بسته شدن آرام و بدون صدای درب یاری می نماید. آرام بندهای کنترلی و غیر کنترلی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

آرام بند یک زمانه

آرام بندهای یک زمانه از قدیمی ترین و ساده ترین نوع هستند. این مدل ها تنها برای باز و بسته شدن آرام درب استفاده می شوند و امکان توقف و تنظیم آن ها وجود ندارد.

آرام بند دو زمانه

در این مدل، سرعت باز و بسته شدن آرام بند قابل تنظیم است و درب طی دو مرحله بسته می گردد. به این صورت که با باز شدن درب، ابتدا یک توقف کوتاه نموده و سپس آغاز به بسته شدن می نماید، مجدداً با رسیدن به زاویه 30 درجه یک مکث دیگر داشته و درب نهایتاً با سرعتی بیشتر (که قابل تنظیم است) بسته می گردد.

آرام بند سه زمانه

طراحی اصلی آرام بند درب سه زمانه درست مانند مدل دو زمانه بوده با این تفاوت که برای استفاده در درب های با قفل برقی مناسب است. مکانیزم قفل برقی به این صورت است که برای بسته شدن نهایی احتیاج به یک فشار نسبتاً زیاد در هنگام نزدیک شدن درب به قفل دارند. آرام بندهای سه زمانه، با رسیدن به این درجه یک فشار نهایی به درب وارد می نمایند تا درب به خوبی و بدون سروصدای زیاد بسته گردد.

آرام بند اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

در طراحی و ساخت این نمونه از آرام بندها از انرژی الکتریکی برای باز و بسته کردن درب بهره گرفته شده است. تنظیم سرعت نیز بر اساس سنسورهایی که روی در قرار می گیرد انجام می پذیرد. کاربرد اصلی آرام بندهای اتوماتیک در درب آسانسورهاست. با این وجود آرام بندهای اتوماتیک قابلیت نصب بر روی انواع درب ها را داشته و حتی امکان ورود انتخابی با کارت یا اثر انگشت را نیز دارند.

انواع آرام بند به لحاظ محل نصب

از نظر نوع و محل نصب، آرام بندها به دودسته کلی آشکار و پنهان یا توکار تقسیم می شوند.

آرام بند آشکار

این مدل که رایج ترین نوع آرام بند است شامل انواع آرام بندهای بازویی و کشویی است. این آرام بندها در بالا یا پایین درب نصب شده و کار باز و بسته کردن را انجام می دهند. معمولاً به علت دوام بیشتر ، نصب آسان تر و در دسترس بودن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

آرام بند توکار یا پنهان

در مکان هایی که زیبایی، تعیین نبودن آرام بند و مخفی بودن آن اهمیت دارد از آرام بندهای پنهان استفاده می گردد. آرام بندهای پنهان در مدل های مختلفی وجود دارند:

  • لولا آرام بند - درباره این مدل قبلاً صحبت شد. لولاهای آرام بند به پشت درب بین دو لولای اصلی متصل شده و کار بستن درب را انجام می دهند. حالت های چندزمانه ندارند و برای درب های یک لنگه و دولگنه مناسب اند.

  • کف پوش آرام بند - این مدل بر روی زمین بسته می گردد. از این محصول در درب های شیشه ای مغازه ها و ادارات برای جلوگیری از شکستن درب ها در هنگام باز و بسته کردن استفاده می گردد.
  • آرام بند در فریم و لنگه در - این آرام بندها در لولای بالای درب و بین درب و فریم تعبیه شده و کاملاً توکار و پنهان هستند.
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1524

به "معرفی انوع آرام بند درب و کاربرد هر یک از آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی انوع آرام بند درب و کاربرد هر یک از آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید