معرفی سگ دوبرمن

به گزارش پیامک مسعود، سگ دوبرمن (Doberman Pinscher) یکی از پرطرفدار ترین نژادهای سگ است که به دلیل تیزهوشی، ابهت و شکل ظاهری به عنوان سگ پلیس استفاده می گردد.

معرفی سگ دوبرمن

سرویس گیاهان و حیوانات - متفاوت است و آن دسته از افرادی که علاقه مند به نگهداری از سگ ها هستند حتما نام این نژاد سگ را شنیده اند. دوبرمن یکی از نژاد هایی است که هواداران خاص خود را دارد. اگر به منظور نگهبانی و دیده بانی استفاده گردد بهترین نتیجه را خواهد داشت. این سگ بسیار باهوش نسبت به صاحب خود فرمانبردار است. در ادامه این مطلب ویژگی های ظاهری و خلق و خوی این نژاد را آنالیز می کنیم.

معرفی سگ دوبرمن

دوبرمن پینچر (به انگلیسی: Doberman Pinscher) که به اختصار دوبرمن هم گفته می گردد یکی از معروف ترین سگ های پرورش یافته به دست انسان است و از نظر تیزهوشی و هشیاری شناخته شده است، سگ دوبرمن اغلب به عنوان سگ گارد یا سگ پلیس استفاده می گردد. دوبرمن پینچر برای اولین بار در سال 1890 در شهر آپلدا در ایالت تورینگن در آلمان توسط کارل فردریش لوئیس دوبرمن پرورش یافت.

دوبرمن سگی باوفا است و بیشتر از هر نژادی اثرات حیوانات نجیب زاده را دارا می باشد

دوبرمن پینچر یکی از پرطرفدارترین نژادهای دست آموز سگ است و بسیار پرانرژی، هوشیار، بی باک، مطیع و مشکوک به غریبه ها اما با صاحب خود بامحبت، فرمانبردار و وفادار است. دوبرمن ها دیده بان و نگهبان خارق العاده ای هستند. همچنین توانایی و استعداد خوبی در انجام اموری از جمله ردیابی، دیده بانی، نگهبانی، امور پلیسی، امور نظامی، جستجو و نجات، کار درمانی و رقابت های فرمانپذیری و محافظت را دارا هستند. اثرات نترسی و کنجکاوی در چشم های تیره و در هماهنگی با ویژگی های بدن کاملا تعیین است . سگ دوبرمن از لحاظ بدنی قوی تر از آنچه که هست به نظر می رسد و با غریزه خطاناپذیر خود در حالت آماده باش سریعاً پاسخ داده و به خوبی از صاحبان خود دفاع می نماید.

اگرچه در بسیاری موارد آن ها را در بیرون از خانه نگه داری می نمایند اما نتایج نشان می دهد نگه داری دوبرمن در خانه بهتر است اما اخیراً پرورش دهندگان با روش های نوین توانسته اند کیفیت این نژاد را بهتر نمایند و آن را بسیار پرانرژی تر و مناسب برای زندگی با خانواده ها نمایند. دوبرمن بسیار حساس به سرما است و برای نگهداری در خارج از خانه خیلی مناسب نیستند. این نژاد نیاز به ورزش روزانه و منظم دارد ولی پوشش کوتاهش به مراقبت کمی نیاز دارد.

تعیینات ظاهری سگ دوبرمن

سگ دوبرمن سگی است با جثه متوسط. با بدنی توپر ، عضلانی و قوی که جهت سرعت زیاد و استقامت طراحی شده است. از لحاظ ظاهری زیبا و از لحاظ رفتار و حرکات نجیب ، پرانرژی ، مصمم ، هوشیار ، نترس ، مطیع و اشرافی می باشد .

قد آن در نرها 66 تا 72 سانتی متر و در ماده ها 61 تا 68 سانتی متر است. بدن سگ دوبرمن به شکل مربع است؛ قد آن ها با طولشان برابر است. و طول سر، گردن و پاها باید در تناسب با بدنشان باشد. آن ها بدنی عضلانی، ورزشی، با استقامت و پرسرعت دارند. نژاد اروپایی دوبرمن عظیم تر از نژاد آمریکایی آن است.

وزن استانداردی برای این نژاد تعریف نشده است اما یک سگ مطلوب باید سایز مناسب برای آمیزش و چالاکی و استقامت داشته باشد به طور معمول وزن سگ دوبرمن در نرها بین 34 تا 45 کیلوگرم و در ماده ها بین 27 تا 41 کیلوگرم است.

دوبرمن دارای بدنی متوسط با ساختار بدنی قوی و عضلانی است

سر:

حالت سر در سگ دوبرمن دراز و از منظره جلوئی و پهلو شبیه به یک مثلث است. چشم ها بادامی شکل و دارای عمق متوسط با حالتی قوی و پرانرژی که رنگ آن از قهوه ای معمولی تا قهوه ای تیره در سگ های سیاه رنگ و قرمز ، خاکستری و حنایی در سگ های لکه دار متغیر است. گوش های کوتاه شده را بصورت افراشته نگه می دارد. گونه ها پهن و عضلانی هستند.

بینی: بینی این نزاد از سگ ها در هر کدام از رنگ های آن ها متفاوت است. بینی در سگ های سیاه، سیاه یکدست است و در سگ های قرمز ، قهوه ای تیره و در سگ های خاکستری (آبی) ، خاکستری و در سگ های حنائی به رنگ برنز می باشد. لب ها کاملا نزدیک به فک ها قرار می گیرد. فک ها کامل و قوی است و کاملا فضای زیر چشم ها را پر می نماید . دندان ها بسیار قوی و سفید هستند. دندان های پیش پائینی عمودی بوده و در تماس با سطح داخلی دندان های پیش بالائی است. لذا عملکرد آن دقیقا به یک قیچی است .

گردن: مغرورانه نگه داشته می گردد و به خوبی عضلانی است. انحنای مناسبی دارد و به سمت بدن و به تدریج پهن می گردد. کتف ها برجسته است و یک ناحیه برآمده در روی بدن ایجاد می نماید.

سینه: سینه سگ دوبرمن پهن و جلوی سینه کاملاً تعیین است. دنده ها به خوبی در ناحیه ستون مهره ها ارتجاع دارد . اما قسمت پائین آن پهن می گردد. شکم به خوبی بالا است و بصورت یک خط منحنی از زیر سینه به سمت عقب آغاز می گردد. کمر پهن و عضلانی است.

دم: تقریباً در حد دومین مفصل بریده می گردد. به نظر می رسد که دم در ادامه ستون مهره واقع شده و تنها هنگامی که سگ در حالت هیجان و هوشیاری است کمی بالاتر از خط افقی قرار می گیرد.

دست ها: چنانچه به دست ها از جلو نگاه گردد عمودی و از آرنج تا ابتدای پنجه با یکدیگر موازی هستند. انگشتان به خوبی انحنا دارند و متراکم بوده و شبیه به پنجه گربه است. انگشتان به داخل یا خارج چرخش ندارند.

پاها: ران طویل ، پهن و با لگن زاویه عمودی دارد. این قسمت از هر دو سو عضلانی است. مفصل زانو به خوبی تعیین است. ران و ساق از طول برابری برخوردارند. چنانچه از عقب به حیوان نگاه گردد پاها عمودی و موازی با یکدیگرند.

موها: صاف ، کوتاه ، سخت و ضخیم هستند.

رنگ بندی: سیاه یکدست ، قهوه ای ، آبی و یا بلوطی با نقاط بلوطی روی سر و بدن و پاها

لکه ها: لکه های زنگاری و کاملاً تعیین که در بالای چشم ها ، روی پوزه ، گلو ، جلوی سینه ، بر روی تمام اندام های حرکتی ، پنجه ها و زیر دم مشاهده می گردد.

خلق و خو و خصوصیات رفتاری سگ دوبرمن

آن ها به راحتی احترام و مراقبت نسبت به صاحب خود را یاد می گیرند، بنابراین سگی ایده آل برای محافظت هستند. آن ها به طور کلی با انسان ها و سگ های دیگر رابطهٔ خوبی دارند اما با این وجود در برخورد با غریبه ها رفتار پرخاشگرانه ای دارند. همچنین شواهد بسیار کمی وجود دارد که دوبرمن نسبت به صاحب خود پرخاشگر باشد.مقاله مرتبط: تربیت و نگهداری سگ های خانگی

شواهدی وجود دارد که دوبرمن پینچر شمال آمریکا آرامتر از نمونه اروپایی آن است. همچنین گفته شده دوبرمن آمریکای شمالی نجیب تر، با وفاتر و باهوش تر است.

سگی است پرانرژی ، دقیق ، مصمم ، هوشیار ، نترس ، اشرافی و مطیع و در عین حال مهاجم

سگ های این نژاد بسیار پرانرژی و دقیق و شجاع و نترس و اشرافی می باشند. نژاد سگ دوبرمن بسیار خطرناک بوده و تنها سگی است که با ایما و اشاره چشم و ابرو مقاصد صاحبش را درک می نماید. این نژاد در پاسبانی و محافظت بی نظیر است، بطوریکه او را ژاندارم می نامند. وی به بیگانه ها با بدبینی خاصی می نگرد و موقعی خطرناک می گردد که دشمن قصد ایستادگی و مقاومت در برابر او داشته باشد. در این مواقع به نواحی بالای بدن (سر و گردن) حمله می نماید که در این حالت تنها راه خلاصی دشمن از دست حیوان شلیک گلوله به وی می باشد ؛ چرا که بکار بردن چوب و عصا و چاقو در برابر آن بی فایده خواهد بود و حیوان تا آخرین لحظه ای که جان در بدن دارد به دشمن حمله نموده و هرگز تسلیم نخواهد شد.

شرایط نگهداری سگ دوبرمن

شرایط با توجه به نژاد آن ها متفاوت است. این نژاد سگ نیازمند میزان زیادی تمرین و تحرک است و هر 2 روز یکبار باید برس کشیده گردد.

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرط آنکه در طول روز به آن اجازه انجام فعالیت بدنی کافی داده گردد. اما بهترین مکان برای او یک حیاط متوسط خواهد بود. دوبرمن نسبت به سرما حساس است بنابراین در مناطق سردسیر ، پلیس قادر به کار با این نژاد نمی باشد.

تصاویری از سگ دوبرمن

منبع: setare.com
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1193

به "معرفی سگ دوبرمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سگ دوبرمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید