منابع طبیعی با فرایند موجود برای دو نسل بعد باقی نخواهد ماند

به گزارش پیامک مسعود، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با فرایند موجود تخریب منابع طبیعی چیزی برای دو نسل بعد باقی نخواهد ماند.

منابع طبیعی با فرایند موجود برای دو نسل بعد باقی نخواهد ماند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، عیسی کلانتری امروز در جلسه شورای عالی حفظ حقوق بیت المال که با حضور رئیس قوه قضائیه در شهرستان دماوند برگزار گردید، اضافه کرد: ما سالیانه 500 هزار هکتار خاک را فرسوده می کنیم یا فرسایش خاک داریم که 40 درصد آن قابل پیشگیری نیست و طبیعی است.

وی با اشاره به این که می توان از فرسایش یک میلیارد و 200 تن خاک جلوگیری کرد، گفت: میزان این تخریب 300 هزار هکتار در سال است.

کلانتری با اشاره به اینکه سالانه حدود 50 هزار هکتار جنگل های زاگرس در حال خشک شدن است، گفت: این تخریب به دلیل قوانین موجودی است که البته قانونی هم هست.

آقای کلانتری گفت: ما به خاطر فراوری مقداری گوشت پروانه چرا داده ایم و چندین برابر پروانه، گوسفندان به طبیعت وارد می گردد و پوشش گیاهی را از بین می برد یا فراوری گندم به صورت دیم موجب تخریب محیط زیست می گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه 40 سال پیش آب های تجدیدپذیرمان سالی 132 میلیارد متر مکعب بود که در حال حاضر 90 میلیارد متر مکعب شده است، گفت: مصرف ما در آن سال ها 60 میلیارد مترمکعب بود در حالی که در حال حاضر 90 میلیارد مصرف داریم این یعنی ما از حدود صد در صد از آب های تجدیدپذیرمان استفاده می کنیم.

وی اضافه کرد: یک میلیمتر خاک در ظرف 30 سال فراوری می گردد در حالیکه هر سال 7 دهم میلیمتر خاک را دچار فرسایش و فرسوده می کنیم یعنی دستاورد 25 ساله ما در یک سال فرسوده می گردد یعنی از ذخیره استفاده می کنیم.

آقای کلانتری گفت: دادستانی باید وارد این مسائل گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1391

به "منابع طبیعی با فرایند موجود برای دو نسل بعد باقی نخواهد ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع طبیعی با فرایند موجود برای دو نسل بعد باقی نخواهد ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید