هجوم میلیون ها قطعه پروانه به شهرستان های جنوب شرق تهران

به گزارش پیامک مسعود، هجوم میلیون ها قطعه پروانه به مناطق شهری و روستایی شهرستان های جنوب شرق استان تهران، صحنه های زیبایی از حضور این حشره را در اکثر مناطق این شهرستان ها به وجود آورده است.

هجوم میلیون ها قطعه پروانه به شهرستان های جنوب شرق تهران

به گزارش ایرنا، از اواسط هفته جاری، میلیون ها قطعه از گونه ای پروانه به شهرستان های قرچک، پیشوا و ورامین، صحنه های زیبایی را از حضور این حشره در مناطق شهری و روستایی به ویژه بوستان ها، مزارع و تاغزارهای شهرستان به وجود آورده است که البته با نگرانی بعضی از کشاورزان نیز همراه بوده است و بعضی از این افراد قصد دارند که با سم پاشی، با آن مبارزه نمایند.

  • این پروانه آفت نیست

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان ورامین به خبرنگار ایرنا گفت: با آنالیز های انجام شده تعیین شده که این پروانه آفت نیست و نباید از بابت حضور آن ها در مناطق شهری و روستایی نگران بود.

منصور گل محمدی اضافه نمود: پس ازآنالیز منابع مختلف تعیین شده که این پروانه آفت هیچگونه درخت و درختچه مثمر و زینتی نمی باشد بلکه در زنجیره غذایی می تواند به عنوان خوراک پرندگان قرار گرفته و به گرده افشانی نیز یاری کند.

وی توضیح داد: در مناطق کویری و در زمان شکوفه دادن درختچه های گز، میلیون ها قطعه پروانه در این مناطق حضور پیدا نموده اند که در سال های اخیر بی سابقه است.

  • پروانه های روزپر خطری برای گیاهان ندارند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین نیز با اشاره به روزپر بودن این گونه از پروانه ها گفت: این گونه از پروانه ها به دلیل روزپر بودن، آفت محصولات زراعی محسوب نمی شوند و نیازی به مبارزه با آن نیست.

محمدحسین تاجیک گفت: هم اکنون تعداد زیادی از این پروانه ها در مزارع کلم حضور دارند که هیچ گونه آسیبی به مزارع وارد نمی کند.

  • کشاورزان از مبارزه به این پروانه پرهیز نمایند

رئیس اداره محیط زیست شهرستان قرچک نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با آنالیز های انجام شده، این پروانه ها مهاجر نیستند چرا چه تاکنون گزارشی از استان های مجاور در مورد هجوم پروانه ها گزارش نشده است.

محمد طاهر ظاهری اضافه نمود: بارندگی های اخیر و پوشش گیاهی بسیار مناسب دشت باعث افزایش تعداد این گونه از حشره شده که بسیار زیبا است و به هیچ عنوان آفت حساب نمی گردد.

شهرستان های ورامین، قرچک و پیشوا با بیش از 650 هزار نفر جمعیت در 30 کیلومتری جنوب شرق تهران و در امتداد یکدیگر قرار دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 112

به "هجوم میلیون ها قطعه پروانه به شهرستان های جنوب شرق تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجوم میلیون ها قطعه پروانه به شهرستان های جنوب شرق تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید