انگلیس؛ عامل جدایی بحرین از ایران

به گزارش پیامک مسعود، انگلیسی ها از سال های ابتدایی قرن جدید کوشش می کردند با برهم زدن فضای سیاسی داخلی جزیره بحرین علیه ایران و ایرانیان و همچنین صندلی سازی سیاسی برای خود؛ ادعای حاکمیت بر این جزیره را مطرح نمایند.

انگلیس؛ عامل جدایی بحرین از ایران

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

اختلاف ایران و بریتانیا برسر بحرین از ابتدای قرن 14 شروع شد؛ زمانی که استعمار پیر کوشش می کرد تا در این جزیره با روش قدیمی تفرقه بینداز و حکومت کن سلطه خود را در خلیج فارس و منطقه ای نفت خیز افزایش دهد.

انگلیسی ها از سال های ابتدایی قرن جدید کوشش می کردند با برهم زدن فضای سیاسی داخلی جزیره بحرین علیه ایران و ایرانیان و همچنین صندلی سازی سیاسی برای خود؛ ادعای حاکمیت بر این جزیره را مطرح نمایند.

مثلاً در شهریور 1307 ارتش انگلیس در آب های خلیج فارس به بحرین نزدیک شده و ادعای مالکیت می نماید که با واکنش ایران در بیست وهشتم شهریورماه 1307 روبرو می گردد و وزارت خارجه ایران به تعرض انگلیس به حق حاکمیت ایران در بحرین اعتراض می نماید.

تنش ها بسیار بالا می گیرد و در نهایت هشتم دی ماه 1308 اختلاف ایران و بریتانیا بر سر بحرین به جامعه ملل کشیده می گردد.

عبدالحسین تیمورتاش در ملاقات با سر رابرت کلایو، وزیر مختار انگلستان گفته است: دولت ایران از آنجا که همواره بر این عقیده بود و هست که بحرین جزء لاینفک خاک ایران است، به ناچار قضیه را به جامعه ملل تسلیم کرد، وگرنه حکومت ایران مذاکره مستقیم را به ارجاع قضیه به جامعه ملل ترجیح می دهد.

ماجرای تنش های ایران و انگلیس البته تنها به دوران رضاشاه محدود نشد و تا زمان محمدرضا شاه ادامه پیدا کرد؛ اتفاقی که در نیمه دوم دهه 40 کشمکش های آن بسیار جدی شد و در نهایت بحرین استان چهاردهم از ایران جدا شد. البته در این بین باید گفت که محمدرضا شاه به فشار های داخلی و خارجی تن داد.

او در 14 دی 1347 در تبادل نظر با مجله بیلتز در پاسخ به سؤالی درباره جدا شدن بحرین از ایران می گوید: ایران پیوسته به این سیاست خود دلبستگی داشته است که هرگز برای به دست آوردن اراضی و امتیازات به رغم تمایل مردم آن سامان به زور متوسل نگردد.

من می خواهم بگویم که اگر مردم بحرین مایل نباشند به کشور ما ملحق شوند، هرگز به زور متوسل نخواهیم شد، زیرا این خلاف اصول سیاست دولت ما است که برای دریافت این سرزمین خود، به زور متوسل شویم. ثانیاً دریافت و حفظ کردن سرزمینی که مردم آن با شما ضدیت داشته باشند چه فایده ای خواهد داشت.

پیش از هر چیز این عمل اشغال محسوب می گردد و در هر اشغالی شما باید مراقب سلامت و امنیت نیرو های اشغالگر خود باشید و در تمام اوقات سربازان شما بایستی در خیابان ها پاس بدهند و پیوسته در معرض خطر و گلوله و نارنجک و این قبیل مخاطرات باشند. سیاست و فلسفه ما این است که با اشغال و دریافت سرزمین های دیگر به وسیله زور مخالف باشیم. این روشن ترین چیزی است که من می توانم در این زمینه به شما بگویم..

این سخنان محمدرضا شاه به خوبی نشان می دهد که او از حاکمیت بحرین دست شسته بود و همین شد که سازمان ملل متحد به این دعوای قدیمی در سال 1349 ورود و با نظرخواهی از مردم بحرین درباره استقلال این جزیره قطعنامه ای صادر کرد.

در مذاکرات محرمانه میان ایران و انگلیس بر سر مساله بحرین در 1346 در مونترو سوئیس، ایران پیشنهاد های مختلفی ارایه داده بود.

از جمله ارجاع مساله به شورای امنیت بر اساس بند های 34 و 35 منشور ملل متحد یا رسیدگی قضیه به وسیله کمیته ویژه ای از دادگاه بین المللی. در نهایت 2 کشور موضوع را به او تانت دبیر کل سازمان ملل ارجاع دادند تا تصمیم گیر نهایی او باشد؛ کسی که رای به نظرسنجی عمومی از مردم بحرین داد.

نظرسنجی برای استقلال بحرین 10 فروردین 1349 شروع شد و ویتوریو وینتسپیر گیچیاردی دیپلمات ایتالیایی و مدیر دفتر سازمان ملل در ژنو از طرف اوتانت مأمور انجام این کار شد. او پس از انتها مأموریت 2 هفته ای خود گزارش برداشت هایش از صحبت با مردم و گروه های بحرینی را که به ادعای او علاقه مند به استقلال بودند به دبیرکل سازمان ملل ارائه داد.

باتوجه به این گزارش، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 278 را در 21 اردیبهشت 1349صادر و رای به جدایی بحرین از ایران داد.

بزرگترین مخالف سیاسی آن موقع استقلال بحرین اعضای حزب پان ایرانیست بودند. فراکسیون پارلمانی این حزب که در دوره بیست و دوم مجلس شورای ملی دارای پنج نماینده بود با موضوع محسن پزشکپور رهبر این تشکل پس از طرح قصد دولت برای موافقت با جدایی بحرین، دولت امیرعباس هویدا را به استیضاح کشاند.

خبر استقلال بحرین البته شوک عمومی را در جامعه ایران به همراه داشت؛ جامعه ای که خاک سرزمینی همواره برایش مقدس است.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1099

به "انگلیس؛ عامل جدایی بحرین از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگلیس؛ عامل جدایی بحرین از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید