برجام هم نتوانست ارتباطات دیپلماسی را نرم کند ، بی توجهی سفارت ایتالیا به حقوق شهروندان ایرانی

به گزارش پیامک مسعود، روزنامه اصلاح طلب شرق در گزارش بلندی به مسائل دریافت ویزای ایتالیا پرداخته است.

برجام هم نتوانست ارتباطات دیپلماسی را نرم کند ، بی توجهی سفارت ایتالیا به حقوق شهروندان ایرانی

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش پیامک مسعود، شاید برای بخشی از مسافران که با هدف تفریح، گردشگری و فعالیت های اقتصادی قصد سفر به کشور های اروپایی را دارند، معین وقت صدور ویزا اهمیت نداشته باشد، اما برای آن دسته افرادی که اقوامشان در این کشورها زندگی می نمایند و بعد از تهیه دعوت نامه چشم انتظار عزیزانشان در غربت هستند یا مادر و پدری که بعد از سال ها دوری می خواهند به آن کشور مورد نظر سفر نمایند تا فرزند و نوه شان را در آغوش بگیرند، اهمیت زیادی دارد.

شرق چند هفته پیش گزارشی درباره مسائل صدور ویزا برای مسافران سفارتخانه آلمان تهیه کرد. سفارتخانه ایتالیا نیز مسائلی را برای مسافران ایرانی به وجود آورده است؛ به طوری که دلالان فروش وقت با مبالغ هنگفتی اقدام به فروش وقت برای صدور ویزا برای مسافران می نمایند. دراین میان نیز هستند افرادی که به ناچار مجبورند برای به دست آوردن وقت برای صدور ویزا به دلالان فروش وقت مراجعه نمایند، در این گزارش بیشتر به این موضوع می پردازیم.

بی توجهی سفارت ایتالیا به حقوق شهفرایندان ایرانی

در مقابل کنسولگری سفارت ایتالیا در خیابان جردن، جمعیت درخور توجهی حضور دارند. به چهره افرادی که قصد ورود به این کنسولگری را دارند نگاه می کنم؛ بیشتر آنها جوان هستند.

از یکی از این جوانان که در مقابل این کنسولگری حضور دارد، دلیل کمبود وقت ویزا از سوی این سفارتخانه را جویا شدم. او این طور بازگو می نماید: در چند سال گذشته چندین دانشگاه در کشور ایتالیا از سراسر جهان برای ادامه تحصیل در مقاطع گوناگون، به ویژه در رشته هنر و معماری، دانشجو بورسیه نموده است. تعداد درخور توجهی از جوانان کشورمان برای ادامه تحصیل رهسپار این کشور شده اند. به همین دلیل مراجعه دانشجویان زیاد شده است و سفارت با حجم زیاد مسافر روبه رو شده است. از سوی دیگر، فصل تابستان باعث شده بسیاری از گردشگران ایرانی تصمیم بگیرند به ایتالیا سفر نمایند.

او که خود را مهدی مرادی، معرفی می نماید، درباره نحوه دریافت وقت برای صدور ویزا می گوید: هرکسی که قصد سفر به ایتالیا را دارد باید 4 تا6 روز قبل از سفر اقدام به تهیه وقت برای صدور ویزا به وسیله سایت سفارت کند، در غیر این صورت ظرفیت وقت برای صدور ویزا در این سایت تکمیل می شود و مسافران مجبورند به شرکت های خدمات مسافربری که نقش دلال دارند، مراجعه نمایند.

یکی دیگر از مسافران ایرانی که قصد سفر به ایتالیا را دارد و مدام مراقب پوشه هایی است که در دست دارد می گوید: مشکل، فقط معین وقت برای صدور ویزا نیست، بلکه برای دیدن اقوام مان در آن کشور حساب بانکی، سند مالکیت، گواهی اشتغال و... را باید به کارکنان سفارت ارائه بدهیم تا اگر صلاح دیدند ویزای ما را صادر نمایند.

او که می خواهد بعد از سه سال فرزندش را ببیند، می افزاید: دعوت نامه که برای مسافران ارسال می شود، حکم ضمانت نامه دارد؛ بنابراین نیازی نیست سفارتخانه ها این قدر برای صدور ویزا سخت گیری نمایند.

از دیگر مسافران ایتالیا، فرد جوانی است به نام آقای فتحی، او می گوید: برای اینکه وقت ویزا بگیرم، مجبور شده ام یک میلیون تومان به شرکت های خدمات مسافربری پرداخت کنم.

او ادامه می دهد: کاملا تعیین است که کارکنان سفارت با شرکت های خدماتی در ارتباط هستند، یکی از دلایل این موضوع برمی شود به اینکه چطور مسافران نمی توانند زمان تعیینی را برای صدور ویزا بگیرند، اما شرکت های خدماتی به راحتی برای مسافران زمان دقیقی در فاصل دو تا چهار روز تهیه می نمایند که جا دارد در اینجا از مسئولان وزارت امور خارجه درخواست کنیم موضوع معین وقت برای صدور ویزا از سوی سفارتخانه ها را پیگیری نمایند.

فتحی در بخش دیگری از صحبت هایش می گوید: سفارتخانه ها، هزینه مراجعه مسافران به کارکنان سفارتخانه ها را از مسافران دریافت می نمایند؛ بنابراین حقوق کارکنان سفارت از مراجعه مسافران برای صدور ویزا به دست می آید. به همین خاطر سفارتخانه ها نیروی انسانی بیشتری استخدام نمایند؛ چراکه حقوق کارکنان را مراجعه نمایندگانِ بیشتر به سفارت تأمین می نمایند و رسیدگی به صدور ویزای مسافران نیز به سهولت انجام می شود.

سخت گیری ایتالیا برای مسافران خارجی

طبق آنالیز ها، ایتالیا از آن دسته کشورهایی به شمار می رود که قوانین بسیار سختی برای مهاجرت دارد، این کشور درآمد اقتصادی مناسبی را از صنعت گردشگری به دست می آورد، اما به دلیل اینکه محدوده جغرافیایی ایتالیا طوری است که به قاره اروپا دسترسی کامل دارد؛ بنابراین کشور ایتالیا برای اتباع خارجی سخت گیری های را اعمال می نماید تا نکند به نیت سفر تفریحی، گردشگری، اقتصادی و دیدوبازدید ویزا بگیرند، اما یکباره جهت زندگی شان را تغییر دهند.

راه اندازی فراکسیون برای دفاع از حقوق شهفرایندان ایرانی

پیش از این نیز حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و حقوق دان مسائل بین الملل به خبرنگار شرق گفته بود: از سالیان گذشته موضوع دلالی و واسطه گری در تعدادی از سفارتخانه های کشور های اروپایی وجود داشته است، دلیل این موضوع نیز مربوط به تقاضای بالای سفر به این کشورهاست که ایجاد دلالی و واسطه گری را به دنبال آورده است.

به گفته این استاد حقوق دانشگاه، در کنوانسیون ژنو دلالی و واسطه گری در امور سفارتخانه ها خلاف قانون بین الملل است و در صورت اثبات تخلف، امکان پیگیری دارد.

آن طور که فلاحت پیشه، می گوید: برای دفاع از حقوق شهفرایندان ایرانی در کشورهای دیگر، فراکسیون حقوق شهفرایندان ایرانی در مجلس هفتم تشکیل شد، امااین فراکسیون آن طور که باید فعالیت نداشت و در مجلس هشتم نیز تعطیل شد و امیدوار هستیم در مجلس دهم بتوانیم این فراکسیون را احیا کنیم تا به شکل جدی از حقوق شهفرایندان ایرانی دفاع کنیم.

پیگیری بی نتیجه

برای اینکه از شرایط معین وقت مسافران برای صدور ویزا و دلالان فروش وقت ویزا، بیشتر مطلع شویم به سفارت ایتالیا در خیابان نوفل لوشاتو مراجعه می کنیم، پلیس دیپلماتی که در کنار ساختمان این سفارت واقع شده است، به ما اجازه می دهد زنگ این ساختمان را بزنیم، فردی با زبان فارسی گوشی آیفون را جواب می دهد، به ما می گوید: باید به کنسولگری ایتالیا واقع در خیابان جردن مراجعه کنیم.

از او می خواهم شماره تماس و نام مسئولی را که با پیامک مسعود در ارتباط است به ما بدهد که در پاسخ صدایش را بالا می برد می گوید: امکان این نیست که بتوانیم شماره و نام مسئول را به شما بدهیم....

رهسپار خیابان جردن، محل کنسولگری ایتالیا می شویم، در این محیط نیز برخورد همانند سفارتخانه است و نگهبان ساختمان کنسولگری اجازه نمی دهد با مسئول مربوط در این باره صحبت کنیم، اما شماره کنسولگری را به دست آوردیم. با شماره تماس می گیریم، یک فرد ایرانی آن سوی خط تلفن جواب می دهد، این فرد نیز مانند دیگر افرادی که در سفارت ایتالیا با ما صحبت کردند از ادبیات مناسبی برای پاسخ گویی استفاده نمی کرد و از ما خواست سؤالاتمان را به ایمیل سفارت یا شماره فکس مورد نظر ارسال کنیم، اما بیش از 1 روز از ارسال سؤالات ما به مسئولان سفارت گذشته است و هنوز پاسخی به سؤالات داده نشده است.

تنها در سایت این سفارت این متن آمده است: به اطلاع مراجعان محترم بخش کنسولی سفارت ایتالیا می رساند سیستم معین وقت جهت ارائه درخواست ویزا، تغییر نموده است. متقاضیان اخذ وقت دیدار جهت ارائه درخواست ویزا توریستی یا تجاری، می توانند با کلیک کردن روی آدرس اینترنتی www.italianembassy.ir، روز مد نظر خود را از میان روزهایی که ظرفیتشان تکمیل نشده انتخاب نموده و سایر مراحل معین وقت را چنان که تعیین شده است طی نمایند. این در حالی است که این آدرس اینترنتی در دسترس قرار ندارد.

اما یک منبع مطلع از سفارت ایتالیا اعلام نموده سفارت ایتالیا در تهران از وزارت امور خارجه کشورش درخواست افزایش نیروی انسانی نموده است تا فرایند صدور ویزا برای مسافران ایرانی به سهولت انجام شود که تاکنون این درخواست سفارت ایتالیا در تهران از سوی وزارت امور خارجه ایتالیا تأیید شده است.

این منبع مطلع که در قسمت واحد تشریفات سفارت مشغول به کار است و نخواست نامش مطرح شود، در پاسخ به سؤال خبرنگار شرق درباره اینکه شرکت های خدماتی به راحتی اقدام به فروش وقت برای صدور ویزا می نمایند، اما سایت سفارت برای معین وقت به سختی به مراجعه نمایندگان خدمات ارائه می دهد، آیا رابطه ای بین کارکنان سفارت با شرکت های خدماتی وجود دارد؟ پاسخ می دهد: موضوع رابطه بین شرکت های خدمات مسافرتی با کارکنان سفارت درست نیست، اما سفارتخانه ها برای هر یک از شرکت های خدمات مسافرتی که در کشور ما نیز شعبه ای داشته باشند، هر هفته برای توریست ها سهمیه معین وقت در نظر می گیرند، حال اینکه این شرکت ها از این فرصت سوء استفاده می نمایند و در زمان تعیینی که توریستی ندارند، اقدام به ثبت نام افراد غیرتوریست می نمایند که به دلایل دیگر درخواست سفر به ایتالیا را دارند و برای آنها معین وقت انجام می دهند.

منبع: تسنیم
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 492

به "برجام هم نتوانست ارتباطات دیپلماسی را نرم کند ، بی توجهی سفارت ایتالیا به حقوق شهروندان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برجام هم نتوانست ارتباطات دیپلماسی را نرم کند ، بی توجهی سفارت ایتالیا به حقوق شهروندان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید