تاثیر عصاره دانه خربزه در از بین بردن سنگ کلیه

به گزارش پیامک مسعود، آنالیز های یک مطالعه بر روی موش های صحرایی نشان داد که عصاره دانه خربزه می تواند با افزایش بیان دو پروتئین موثر در حذف سنگ کلیه، در درمان این بیماری موثر باشد.

تاثیر عصاره دانه خربزه در از بین بردن سنگ کلیه

به گزارش خبرنگاران، بیماری سنگ کلیه که به دلیل فوق اشباع شدن مواد محلول موجود در ادرار و تشکیل کریستال در ادرار ایجاد می گردد، یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه ادراری است و باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت های ادراری و حتی نارسایی کلیه می گردد.

با توجه به شیوع این بیماری یافتن روش های درمانی موثر و کم خطری که بتواند از تشکیل سنگ های کلیوی جلوگیری کند و یا اندازه های آن ها را کاهش دهد، اهمیت زیادی دارد.

میوه خربزه، خاصیت ادرار آور دارد به همین دلیل مصرف آن در دفع مواد زائد و رسوبات ادراری موثر است. پژوهشگران با انجام یک مطالعه اثر عصاره دانه های خربزه را بر بیان ژن های کلیوی کد کننده استئوپونتین و لیتواستاتین در موش های صحرایی آنالیز کردند.

استئوپونتین و لیتواستاتین؛ پروتئین هایی هستند که نقش مهمی در مهار کردن تشکیل کریستال های فسفات و کلسیم دارند.

برای انجام این پژوهش از 36 سر موش صحرایی استفاده شد و پژوهشگران آن ها را به شش گروه شش تایی (گروه کنترل، گروه کنترل بیمار، گروه کنترل مثبت و سه گروه تجربی دریافت کننده عصاره دانه خربزه) تقسیم کردند.

به آب آشامیدنی همه گروه ها به جز گروه کنترل، به مدت سه روز کلرید آمونیوم و به مدت 38 روز اتیلن گلیکول اضافه شد تا سنگ کلیه در موش ها ایجاد گردد.

همچنین موش های گروه تجربی به مدت 38 روز دوزهای مختلف از عصاره هیدرواتانولی دانه خربزه (150، 300 و 600 میلی گرم بر کیلوگرم) را به صورت خوراکی دریافت کردند.

پس از اتمام مدت آزمایش، کلیه موش ها جدا شد و برای آنالیز بیان ژن های استئوپونتین و لیتواستاتین از آن ها نمونه برداری انجام گرفت.

مشاهدات این تحقیق نشان داد که مصرف عصاره دانه خربزه در دوزهای 150، 300 و 600 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن موش به مدت 38 روز، می تواند به طور موثری بیان کلیوی ژن های کد کننده استئوپونتین و لیتواستاتین را افزایش می دهد.

با توجه به عملکرد پروتئین های استئوپونتین و لیتواستاتین، پژوهشگران این تحقیق معتقدند که عصاره هیدرواتانولی دانه خربزه می تواند تشکیل سنگ کلیه را در سیستم ادراری مهار کند و عصاره دانه خربزه موثرتر از سیترات پتاسیم در درمان این بیماری است.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1532

به "تاثیر عصاره دانه خربزه در از بین بردن سنگ کلیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر عصاره دانه خربزه در از بین بردن سنگ کلیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید