تاثیر مثبت شیرین کننده های مصنوعی بر سیستم ایمنی بدن

به گزارش مجله پیامک مسعود، دانشمندان با مطالعه روی شیرین کننده مصنوعی که معمولا در نوشیدنی های گرم و نوشابه های رژیمی استفاده می شود، اثر غیرمنتظره آن را روی سیستم ایمنی بدن کشف کرده اند. آنان امیدوارند این یافته ها به روشی نو برای استفاده از مقادیر بسیار بالاتر سوکرالوز برای درمان بیانجامد.

تاثیر مثبت شیرین کننده های مصنوعی بر سیستم ایمنی بدن

به گزارش اسکای نیوز، پژوهشگران موسسه فرانسیس کریک لندن دریافتند که مصرف زیاد سوکرالوز باعث کاهش فعالیت سلول های تی - نوعی گلبول سفید - در موش ها می شود؛ این موضوع ممکن است در ابتدا نگران کننده به نظر برسد، اما کارشناسان از این کشف راضی اند.

چنانچه مشخص شود که این نوع شیرین کننده اثر مشابهی در انسان دارد، می توان از آن برای درمان افراد مبتلا به اختلالات خودایمنی، از جمله بیماری هایی نظیر دیابت نوع اول استفاده کرد.

بیماری های خودایمنی به آن دسته از بیماری ها گفته می شود که در آن ها سیستم دفاعی بدن به جای محافظت از بدن شخص، به آن حمله می کند.

کارن ووسدن، سرپرست و نویسنده ارشد این مطالعه، می گوید:اگر این نتایج اولیه با بررسی روی افراد تایید شود، راهی برای محدودکردن برخی از آثار مضر بیماری های خودایمنی فراهم می کند.

اسکای نیوز نوشت پژوهشگران امیدوارند یافته های آن ها به روشی نو برای استفاده از مقادیر درمانی بسیار بالاتر سوکرالوز در بیماران منجر شود.

جولیانا بلاگی، از پژوهشگران این تحقیق، گفت: مشتاقیم که بفهمیم آیا سلول ها یا فرایندهای دیگری هم وجود دارد که به همین شکل تحت تاثیر این شیرین کننده قرار بگیرد؟

مقادیر آزمایش شده در حد مصرف توصیه شده قرار داشت که معادل نوشیدن روزانه 30 فنجان قهوه شیرین یا 10 قوطی نوشیدنی گازدار رژیمی بود و مقادیر میانه یا معمولی در این مطالعه گنجانده نشده است.

سوکرالوز یک شیرین کننده مصنوعی است که حدود 600برابر شیرین تر از شکر طبیعی است و معمولا در غذاها و نوشیدنی ها به کار می رود، با این حال، تاثیر آن بر بدن به طور کامل شناخته شده نیست.

کاریس بتز، مدیر ارشد اطلاعات سلامت در موسسه پژوهش های سرطان بریتانیا، گفت:این مطالعه به بررسی آن پرداخته که چگونه می توان از مقادیر بالای سوکرالوز در گزینه های درمانی نو برای بیماران استفاده کرد، اما هنوز در مراحل اولیه است. نتایج این مطالعه، آثار زیان باری ناشی از مصرف سوکرالوز نشان نمی دهد، بنابراین لزومی ندارد برای جلوگیری از بروز آن ها به تغییر رژیم غذایی تان فکر کنید.

این یافته ها در نشریه نیچر (Nature) منتشر شده است.

منبع: فوت و فن / independentpersian.com
انتشار: 28 اسفند 1401 بروزرسانی: 28 اسفند 1401 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 2089

به "تاثیر مثبت شیرین کننده های مصنوعی بر سیستم ایمنی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مثبت شیرین کننده های مصنوعی بر سیستم ایمنی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید