تشخیص بیماری آلزایمر با دستگاه پوشیدنی جدید

به گزارش پیامک مسعود، خبرنگاران/خراسان رضوی در حال حاضر، ده ها میلیون نفر در سراسر جهان در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند و حدود 80 درصد این افراد از بیماری آلزایمر (AD) رنج می برند، به همین دلیل مرکز تشخیص زودهنگام بیماری های عصبی (Edon) در جستجوی دستگاه پوشیدنی جدید برای تشخیص زودهنگام این بیماری است.

تشخیص بیماری آلزایمر با دستگاه پوشیدنی جدید

به گزارش مدیکال نیوز، معمولا آلزایمر پیشرفته درمان قطعی ندارد، بنابراین تشخیص زودهنگام و معالجه بیماری قبل از ظهور علائم بالینی ضروری است.

نتایج تحقیقات اولیه نشان می دهد که تغییرات در عملکردهای شناختی، حرکتی و حسی بیماری آلزایمر سال ها قبل از بروز این بیماری رخ می دهد و تشخیص این موارد از طریق آزمایش های شناختی میسر است، اما این آزمایش ها محدودیت هایی دارد که باعث می شود پاسخ آزمایش های مکرر، بی فایده باشد و به تجزیه وتحلیل ذهنی نیاز داشته باشیم. البته روش های تصویربرداری بهتر است، اما در حال حاضر پرهزینه و تهاجمی هستند.

یکی از بهترین روش ها در این زمینه استفاده از دستگاه های پوشیدنی است. دستگاه های پوشیدنی می توانند اطلاعات مربوط به راه رفتن، حرکات، ضربان قلب، الگوهای خواب و پارامترهای مشابه را بازیابی کنند.

نتایج تحقیق مقدماتی در انگلستان نشان داد که استفاده از حسگرهای ارزان قیمت پوشیدنی می تواند تغییرات در نحوه پیاده روی و رفتار فرد را شناسایی کند، این تغییرات عاملی اساسی در تشخیص زودهنگام زوال عقل محسوب می شوند.

مزایای دستگاه های پوشیدنی شامل دسترسی آسان و گسترده، ارائه اطلاعات فوری، افزایش حساسیت و امکان استفاده از حسگرهای متعدد، توانایی شناسایی علائم و نشانه های جسمی و شناختی، استفاده راحت در سیستم بهداشت و درمان، اندازه گیری های منفعل و سریع است.

یکی از محققان این پروژه از علوم جنبش انسانی دانشگاه نیوکاسل انگلستان، اظهار کرد: تحلیل راه رفتن افراد بسیار مهم است زیرا امکان مشاهده عینی فعالیت های روزانه فرد را فراهم می کند. این دستگاه ها اطلاعات را به صورت مداوم گزارش می کنند و روشی مطمئن در شناسایی تغییرات جسمی محسوب می شوند.

از این دستگاه ها می توان در ارزیابی معیارهای گفتاری و زبان، حرکات چشم و مردمک که در تشخیص دژنراسیون ماکولا(تباهی لکه زرد) مفید هستند نیز استفاده کرد.

همچنین عملکرد سیستم عصبی با معیارهایی مانند ضربان قلب، تغییر ضربان قلب، الگوهای خواب به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی و حتی تغییرات اجتماعی و روحی ممکن است توسط حسگرهای پوشیدنی آشکار شود.

محققان امیدوارند با استفاده از هوش مصنوعی (AI) از اطلاعات متعددی استفاده کنند و طی سه سال آینده نمونه اولیه این دستگاه را اجرا کنند.

در این پروژه اثرانگشت دیجیتالی ایجاد می شود تا با استفاده از فناوری پوشیدنی یا برنامه گوشی های هوشمند قابل خواندن باشد تا اطمینان حاصل شود افرادی که در معرض خطر چندین بیماری مزمن پزشکی قرار دارند با تشخیص تغییرات مغزی به موقع شناسایی شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 705

به "تشخیص بیماری آلزایمر با دستگاه پوشیدنی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص بیماری آلزایمر با دستگاه پوشیدنی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید