دستگیری سارقی که با نیمی از سکه های کشف شده متواری شده بود

به گزارش پیامک مسعود، ایسنا/ این خبر پیرامون دستگیری سارقی که با نیمی از سکه های کشف شده متواری شده بود، برای شما نگارش شد.

دستگیری سارقی که با نیمی از سکه های کشف شده متواری شده بود

دومین دزد سکه های ابن بابویه دستگیر شد

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری از کشف یک کوزه با 260 سکه قدیمی توسط دو نفر در پی کندن قبر برای دفن متوفای خود در آرامستان ابن بابویه اطلاع داد و اعلام نمود افراد کشف نماینده سکه ها، پس از دفن جنازه سکه ها را بین خود تقسیم می نمایند و به هر کدامشان 130 سکه می رسد که یکی از این دو نفر که ساکن شهرری هم هست، پنجم آبان ضمن معرفی خودش به کلانتری 131 شهرری سهمش شامل 130 سکه را به مسئول آرامستان ابن بابویه تحویل داده، اما فرد دوم با سکه های خود قرار نموده که از او دعوت شده سکه ها را تحویل دهد.

مرتضی ادیب زاده از تحویل سکه های در اختیار دومین حفار قبر ابن بابویه اطلاع داد و اضافه نمود: 141 سکه سالم دیگر، به همراه بخشی از سکه های متراکم توده ای فشرده که به شدت آسیب دیده و مانند همان نمونه قبلی است به میراث فرهنگی تحویل داده شده و اکنون قرار است هر دو مجموعه به آزمایشگاه حفاظت و بازسازی موزه رضا عباسی ارسال گردد.

او با بیان اینکه سکه های کشف شده همراه با هیچ نوع تدفینی نبوده، شرح می دهد: در دوره اسلامی اصلا تدفین همراه با اشیا انجام نمی شده است، آن هم در قرن چهارم که ایران از نظر مذهبی در شرایطی است که هیچ گاه این اتفاق نمی افتد. اگر این اتفاق در قرن نخست هجری اتفاق افتاده بود می گفتیم آنها ممکن بوده مسلمان نباشند.

ادیب زاده ادامه می دهد: معمولا گورستان ها در نزد مردم مکانی بوده که از گذشته برای پنهان کردن و دفن یکسری آثار توسط مردم نیز استفاده می شده است، اما وجود سکه ها در این گور مربوط به تدفین نیست، چون در عمقی بدست آمده که با اطلاعات تاریخی همخوانی ندارد. یعنی در ترازی که در لایه های سطحی به دست آمده، بنابراین با نوع تدفین در دوره آل بویه همخوانی ندارد.

او با تاکید بر اینکه این سکه ها متعلق به آل بویه هستند، اظهار می نماید: سکه های به دست آمده توسط حفاران قبر در مکانی بوده که فقط چاله ای در عمق دو متری کنده شده و آنها زیر خاک پنهان شده اند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران با تاکید بر اعلامی که از سوی میراث فرهنگی به متولیان قبرستان ابن بابویه مبنی بر انجام نشدن هر نوع تدفین دیگری در دومین قبرستان تاریخی تهران، صورت گرفته است، اظهار می نماید: از سوی دیگر تاکید شده در صورتیکه مسئولان تصمیم به دفن شخصیتی در این مکان گرفتند، باید تحت شرایط خاص و با نظارت میراث فرهنگی باشد.

ادیب زاده همچنین درباره شرایط دو حفار قبر در ابن بابویه می گوید: برای آن دو نفر دادستان شهرستان ری باید تصمیم بگیرد. میراث فرهنگی بخش دوم شکایت خود را برای نفر دوم نیز انجام می دهد تا قانون درباره آنها تصمیم بگیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1164

به "دستگیری سارقی که با نیمی از سکه های کشف شده متواری شده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگیری سارقی که با نیمی از سکه های کشف شده متواری شده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید