دورهمی زیر سایه درختان توت

به گزارش پیامک مسعود، سمیرا باباجانپور-خبرنگار: هفته پیش، دومین جشنواره توت محله کن برگزار گردید. جشنواره ای ساده در یک باغ توت با میز کوچکی برای فروش توت! استقبال از این جشنواره در ساعت اولیه افتتاح آن بد نبود.

دورهمی زیر سایه درختان توت

هرچند بسیاری از مهمانان از اعضای کانون های سراهای محله کن و محله اکباتان بودند، با این حال بعد از سرانجام افتتاحیه، جشنواره نیز سرانجام یافت و دیگر شهروندان ساکن منطقه از حضور در دومین جشنواره توت محله کن محروم ماندند. اینکه چرا یک جشنواره بعد از افتتاح خیلی زود به اختتامیه می رسد بحث داغ این روزهای گروه ها و محافل اهالی محله کن شده است. اهالی که به این جشنواره چشم امید داشتند، در کمال ناباوری انتظارهایشان برآورده نشد.

یک هفته قبل از برگزاری دومین جشنواره توت محله کن، معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار منطقه خبر از جشنواره ای داد که قرار است بهانه ای برای رشد فرهنگی و توسعه گردشگری در این محله تاریخی باشد. او گفته بود: در پهنه غربی پایتخت لکه های سبزی وجود دارد که اکثرآنها به باغ ها و توتستان های محله کن مربوط می گردد. توتستان هایی با قدمت 400 ساله که هرکدام علاوه بر این اینکه می توانند بازده مالی مناسبی برای باغداران داشته باشند، امکان توسعه گردشگری را نیز برای محله فراهم می نمایند. در حقیقت برگزاری جشنواره توت محله کن بهانه ای برای رشد فرهنگی و توسعه گردشگری در این محله تاریخی است.

  • میزبانی شهردار جدید

سیدحسین دلبری درصحبت هایش نوید برگزاری جشنواره 3 روزه ای را می دهد. صبح روز 28 خرداد جشنواره توت با اطلاع رسانی اهالی محله کن در گروه ها و شبکه های مجازی شروع می گردد. مدیریت شورایاری و در کنار آن مدیریت محله نیز از متولیان برگزاری این جشنواره محسوب می شوند. حتی گروه فرهنگی کن قدیم که یک گروه محلی و فعال برای احیای هویت تاریخی محله است نیز در کنار برگزارنمایندگان جشنواره قرار می گیرد. اعضای دفتر نوسازی محله کن نیز حضور دارند و قرار است دومین جشنواره توت محله کن مهمان ویژه ای نیز داشته باشد، فریدون حیدری شهردار جدید منطقه که 2 روز بعد از انتصابش قرار است در جشنواره توت کن حضور داشته باشد. حرف ها و برنامه ریزی ها نشان می دهد این جشنواره با جشنواره های قبلی متفاوت خواهد بود و مخاطبان زیادی از آن استقبال خواهند کرد.

  • یک جشنواره چند ساعته

از شهرزیبا تا خیابان مرادی و در نهایت انتهای خیابانی که به بوستان جوانمردان می رسد هیچ پوستر یا بنری که نشان دهنده برگزاری جشنواره ای در این حوالی باشد نمی بینیم. باغی که برای برگزاری جشنواره انتخاب شده است درست در کنار بوستان جوانمردان واقع شده است. کمی جلوتر رفت وآمد مردم بیشتر می گردد و این نشان می دهد که به مقصد رسیده ایم. اینجا محل برگزاری دومین جشنواره توت کن است. باغ توتی پیش روی ماست و میز کوچکی برای فروش توت. بعد از آن میز کوچک توت بقیه میزها پر است از دستبندها و مهره های رنگی، شیشه های ترشی و ظرف های پیاز سرخ شده و میز پر مخاطب بعدی نیز ایستگاه نقاشی بچه های خانه کودک سرای محله کن است. زمان برگزاری جشنواره از ساعت 10 تا 18 معین شده، یا حداقل این زمانی است که روی پوستر جشنواره نوشته شده است.

جایگاه ها زیر سایه سار درختان توت چیده شده و عطر شیرین توت به مشام می رسد. سخنرانی ها که تمام می گردد گروه موسیقی کن قدیم پیش دستی می نماید و برنامه اش را اجرا می نماید. بعد از مراسم قدردانی و تشکر، در حالی که گروه موسیقی شهرداری روی سن می رود، کم کم مراسم افتتاحیه سرانجام می یابد و شهردار محترم و هیئت همراه اش مهمان سفره ساده پذیرایی اهالی کن می شوند.

  • وقتی درهای باغ توت بسته شد

توصیف سرانجام مراسم دومین جشنواره توت محله کن نیز ساده است. روایتی از مردمی که یک به یک پراکنده می شوند و جماعتی که برای خرید توت دور میز کوچکی حلقه زده اند و این فرصت خوبی برای خبرنگار صدا و سیماست تا یک گزارش مردمی از یک جشنواره محلی تهیه کند. جشنواره توت کن با سرانجام یافتن مراسم افتتاحیه، زودتر از انتظار اهالی کن به اختتامیه می رسد و نه ساعت 18 بلکه ساعت 14 درهای باغ توت بسته می گردد.

  • نیم نگاه
  • حکایت جشنواره ای ناپیروز

شورایاری محله کن و مدیریت محله آن تجربه های برگزاری جشنواره های پیروزی را در کارنامه خود دارند. برگزاری جشنواره خرمالو نمونه پیروزی است که هنوز اهالی از آن به نیکی یاد می نمایند. علیرضا محبعلی، دبیر شورایاری محله می گوید: بعد از برگزاری جشنواره خرمالو که در 5 روز برگزار گردید و جشنواره توت سال قبل که 2 روز میزبان گردشگران بودیم، انتظار داشتیم جشنواره سال جاری نقص ها و کمبودهای گذشته را رفع کند و دستاوردهای خوبی برای اهالی و به خصوص باغداران داشته باشد. مسلماً جشنواره یک روزه یا به عبارتی چند ساعته بستر مناسبی برای راه اندازی غرفه هایی برای باغداران نیست. جشنواره های بومی و محلی یکی از راه های آشنایی فرهنگی و تبادل اطلاعات بومی و محلی است و از طرفی به جذب گردشگر و توریسم شهری به عنوان یکی از شاخصه های نشاط اجتماعی یاری می نماید.

وی در ادامه می افزاید: امیدوارم با نگاه مثبت شهرداری فصل پاییز میزبان برگزاری جشنواره خرمالو باشیم. البته نه جشنواره ای کوتاه با برنامه ریزی عجولانه. زمانی یک جشنواره پیروز است که بتواند رونق مالی، فرهنگی و اجتماعی برای محله داشته باشد. استقبال مردم از جشنواره های بومی و محلی انگیزه ای برای باغداران بر حفظ باغ ها و تاریخ و هویت محله خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 152

به "دورهمی زیر سایه درختان توت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دورهمی زیر سایه درختان توت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید