سفیر پیشین آمریکا: کنگره به عربستان سعودی در بی ثباتی خاورمیانه کمک می کند

سفیر اسبق ایالات متحده در ریاض تاکید کرد، کنگره آمریکا به عربستان سعودی در بی ثبات کردن خاورمیانه کمک می کند و این روند باید متوقف شود.

سفیر پیشین آمریکا: کنگره به عربستان سعودی در بی ثباتی خاورمیانه کمک می کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رابرت جردن سفیر اسبق ایالات متحده در عربستان سعودی طی مقاله ای در روزنامه پولیتیکو نوشت: شتاب برای ارائه پشتیبانی نظامی از عربستان سعودی در پی حمله به تاسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو، سیگنالی اشتباه را به ریاض می فرستد که رفتارش طی چند سال گذشته به جایگاه جهانی آمریکا آسیب رسانده و امنیت ما را تهدید کرده است.

جردن از کنگره آمریکا خواست قراردادهای تسلیحاتی با عربستان سعودی و هرگونه کمک به این رژیم را به حال تعلیق درآورد. به گفته وی، خطرات علیه امنیت ملی آمریکا نشات گرفته از شهروندان رادیکالی سعودی نیست بلکه از جانب همین رهبران این کشور است.

وی متذکر شد، در میان بسکمک از اقدامات آشکاری که عربستان سعودی طی چند سال گذشته انجام داده است، دو مورد در ذهن نمایندگان و افکار عمومی آمریکا ثبت شده است؛ درگیری فاجعه آمیز آن در جنگ در یمن و قتل وحشتناک جمال خاشقجی ستون نویس روزنامه واشنگتن پست، که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در هر دو جنایت متهم است.

جردن ابراز عقیده کرد، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بایستی از خیلی وقت پیش اقدامات ناقض (حقوق بشر) سعودی ها در یمن و قتل خاشقجی را محکوم و کمک های نظامی و دیگر حمایت هایش از این رژیم را کاهش می داد، ولی ترامپ به جای توقف این حمایت ها، از رهبر بی پروای سعودی ایستاد و نتوانست حتی از فجیع ترین جنایات آنها انتقاد کند و در فروش تسلیحات زیاده روی کرد که در نتیجه آن، هزاران غیرنظامی بی گناه جان شان را از دست داده اند.

وی اضافه کرد، توقف فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی در این مقطع می تواند در دستیابی به فرصتی کوتاه جهت خاتمه دادن به جنگ سهیم باشد.

این دیپلمات پیشین آمریکا با تأکید بر این که عربستان سعودی نمی تواند پیروز جنگ علیه انصارالله در یمن باشد، گفت متوقف کردن عملیات سوخت رسانی به جنگنده های سعودی توسط هواپیماهای آمریکایی کمک کرد که ریاض متقاعد شد که از آتش بس محدود در بندر اصلی یمن به منظور ارائه کمک های انسانی حمایت کند.

رابرت جردن در ادامه اضافه کرد، کنگره درباره چندین بند در لایحه دفاعی سالانه را بحث و بررسی می کند که حمایت آمریکا از جنگ در یمن را تعلیق می کند و تا حدی مسئولیت پذیری به دلیل جنایت قتل جمال خاشقجی ایجاد می کند که شامل توقف موقت فروش بمب های آمریکایی به عربستان و امارات می شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 8 آبان 1398 شناسه مطلب: 325

به "سفیر پیشین آمریکا: کنگره به عربستان سعودی در بی ثباتی خاورمیانه کمک می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر پیشین آمریکا: کنگره به عربستان سعودی در بی ثباتی خاورمیانه کمک می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید