سوزش ادرار در بارداری نشانه چه بیماری است؟

به گزارش مجله پیامک مسعود، سوزش ادرار در بارداری یکی از مسائل شایعی است که خانم های باردار را درگیر می نماید. سوزش ادرار که یکی از علائم عفونت دستگاه ادراری است، شاید یکی از مسائلی باشد که برای بیشتر افراد در طول زندگیشان اتفاق می افتد. عفونت ادراری که با سوزش ادرار همراه است با ورود باکتری های موجود در خارج از بدن فرد به مجاری ادراری، باعث ایجاد عفونت در فرد می گردد.

سوزش ادرار در بارداری نشانه چه بیماری است؟
عفونت ادراری می تواند بخش هایی از بدن را درگیر کند:

کلیه ها

مجاری ادرار (لوله هایی که ادرار را از کلیه به مثانه میبرد)

مثانه

اورترا (مجرای کوچکی که اوره را از مثانه شما به خارج از بدنتان منتقل می نماید)

علائم عفونت ادراری در بارداری چیست؟اگر در بارداری عفونت ادراری داشته باشید احتمالا با علائم زیر همراه است:

احتیاج فوری به دفع ادرار، یا افزایش تعداد دفعات ادرار

مشکل در دفع ادرار

حس سوزش یا انقباض در زیر شکم یا قسمت لگن

سوزش ادرار

احساس دفع ادرار ناقص

ادرار کدر رنگ و بدبو

تب

تهوع

چرا سوزش و عفونت ادراری در بارداری شایع تر است؟شاید یکی از دلایل شایع بودن عفونت ادراری در دوران بارداری، هورمون ها باشند. هورمون ها باعث ایجاد تغییراتی در مجاری ادراری شده و در نتیجه زنان را بیشتر در معرض عفونت قرار می دهند. به علاوه در دوران بارداری بزرگ شدن رحم، مثانه را تحت فشار قرار می دهد. این اتفاق خارج کردن تمام ادرار از مثانه را برایتان مشکل می نماید. ادرار به جای مانده و گیر افتادن باکتری ها یکی از دلایل ایجاد عفونت و سوزش ادرار در بارداری است.

به علاوه دستگاه ادراری بزرگتر به همراه افزایش حجم مثانه باعث ورود بیشتر ادرار به مجاری ادراری شده و محل مناسبی برای رشد باکتری ها است. بعلاوه ادرار زنان باردار غلیظ تر و دارای نوع خاصی از هورمون و قند است که منجر به رشد باکتری ها و کاهش قدرت بدن برای مبارزه با باکتری های مضر که وارد بدن می شوند، می گردد.

آیا سوزش ادرار در بارداری خطرناک است؟همانطور که گفته شد سوزش ادراری علامت عفونت است بنابراین هر عفونتی در دوران بارداری به خاطر بالا بردن خطر زایمان زودرس، می تواند هم برای مادر و هم برای بچه بسیار خطرناک باشد. بیشتر این عفونت ها از ناحیه مثانه و مجاری ادراری هستند، اما گاهی ممکن است این عفونت ها به کلیه ها نیز برسد. در این شرایط ممکن است منجر به زایمان زودرس یا نوزاد کم وزن گردد. اگر باردار هستید و دچار عفونت ادراری، بهتر است به پزشکتان اطلاع دهید تا درمان های لازم را انجام دهد در این صورت شما و فرزندتان دچار مشکل نمی شوید.

تشخیص عفونت ادراریاگر علائم عفونت ادراری در بارداری را دارید باید آزمایش ادرار بدهید. پزشک این تست را برای سنجش گلبول های سفید و قرمز و البته وجود باکتری انجام می دهد. به علاوه ممکن است آزمایش کشت ادرار نیز به منظور شناسایی نوع باکتری های موجود در ادرارتان انجام گردد.

درمان عفونت ادراریبعد از مراجعه به پزشک به مدت 3-7 روز یا بیشتر برای شما آنتی بیوتیک تجویز می گردد. اگر عفونت برایتان ایجاد مشکل نموده باشد، پزشک پیش از جواب آزمایش درمان را آغاز خواهد نمود. بعد از آغاز درمان در مدت سه روز علائم از بین می فرایند. بهتر است درمان را تا اتمام دوره پیش ببرید و حتی با برطرف علائم نیز درمان را قطع نکنید. برخی آنتی بیوتیک های رایج مانند آموکسی سیلین، پنی سیلین و اریترومایسین در بین داروهای مجاز بارداری هستند. پزشک برای شما داروهایی مانند سولفامتوکسازول، تریمتوپرین،سیپروفلاکسین، تتراسایکلین که رشد جنین را با مشکل روبرو می نماید، تجویز نخواهد نمود.

راه های پیشگیری از سوزش و عفونت ادراری در بارداریروزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید.

از قرص ویتامین سی بهره ببرید. چون خاصیت اسیدی ادرار را بالا میبرد و از عفونت ادراری جلوگیری می نماید.

هنگام شستشو قسمت تناسلی از جلو به عقب این کار را انجام دهید تا باکتری های مدفوع وارد بدن نگردد.

به مدت کوتاهی قبل و بعد از رابطه زناشویی مثانه تان را خالی کنید.

در صورت احتیاج به دفع ادرار این کار را انجام دهید و ادرار خود را نگه ندارید.

اگر در هنگام رابطه به استفاده از ژل روان کننده احتیاج دارید، از ژل های با پایه آب بهره ببرید.

استفاده از مواد بهداشتی زنانه یا صابون های معطر را که برای شستشوی واژن استفاده می کنید، کنار بگذارید چون باعث ایجاد خارش و تحریک دستگاه تناسلی می شوند.

پیش از رابطه ناحیه واژن خود را با آب گرم بشویید.

از لباس زیر نخی بهره ببرید.

به جای حمام کردن، تنها دوش بگیرید.

شلوار تنگ نپوشید.

منبع: نی نی سایت

منبع: راسخون
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1720

به "سوزش ادرار در بارداری نشانه چه بیماری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوزش ادرار در بارداری نشانه چه بیماری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید