شکل گیری محله مقدم با مهاجرت آذری زبان ها

به گزارش پیامک مسعود، آن طور که قدیمی های این محله می گویند بیشتر زمین های این محدوده متعلق به فردی به نام داود مقدم بوده است و نام محله هم برگرفته از نام اوست.

شکل گیری محله مقدم با مهاجرت آذری زبان ها

محله مقدم در ناحیه 3 شهرداری منطقه 17 واقع شده است. این محله از شمال به خط آهن تهران ـ تبریز، از جنوب به خط آهن تهران ـ اهواز، از شرق به خیابان شهیدان حسنی (قلعه مرغی) و از غرب به خیابان های رسول فلاحی و شهسوار حقیقی شمالی منتهی می شود. محدوده ای که امروزه به عنوان محله مقدم می شناسیم پیشینه چندانی ندارد و مانند اغلب محله های منطقه17 در گذشته ای نه چندان دور، زمین کشاورزی و باغ بوده است.

از حدود 50سال قبل اقوام مختلفی چون شاهسون ها، چناری ها، سرابی ها و آذری ها به این محل مهاجرت کردند. کم کم کاربری زمین های کشاورزی تغییر کرد و زمین ها به قطعات کوچک تقسیم و در هریک از آنها خانه ای ساخته شد. امروزه محله مقدم دارای ساختاری متراکم با معابر کم عرض و اغلب بن بست است که همین امر این محله را در برابر حوادث غیرمترقبه آسیب پذیر کرده است. معروف ترین نقطه این محله میدان مقدم است که الان پاتوق بابابزرگ های محله شده و گفته می شود شکل گیری محله مقدم حول این میدان بوده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 116

به "شکل گیری محله مقدم با مهاجرت آذری زبان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکل گیری محله مقدم با مهاجرت آذری زبان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید