قانون خانه های خالی به نتیجه نمی رسد

به گزارش پیامک مسعود، قانون مالیات برای خانه های خالی که قبلا این قانون را داشتیم و چون زمینه اجرای این قانون وجود نداشت قانون لغو شد. امروز نیز این قانون وجود ندارد. تصویب مالیاتی که هزینه وصول و شناسایی آن از خود مالیات بیشتر باشد به صرفه دولت ها نیست. این مالیات از آن تیپ مالیات ها است که در حال حاضر سیستم کشور ما اجازه نمی دهد در خصوص خانه های خالی اطلاعات کافی داشته باشیم که بخواهیم از این مورد مالیات بگیریم. اثبات خالی بودن یا نبودن خانه ها از طرف دولت کار سختی است. ضمن اینکه کسی بی جهت خانه خود را خالی نگه نمی دارد. اگر هدف از این طرح یاری به مستاجرین باشد خانه های خالی بالای شهر که یک میلیارد رهن دارند به درد این قشر نمی خورد. فرض کنید این خانه های خالی در شمال شهر کشف شوند این مساله ای است که به موضوع شترمرغی بودن مساله مستقلات در کشور ما بر می شود.

قانون خانه های خالی به نتیجه نمی رسد

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

ما مالیات هایی داریم که توسط دولت های محلی اخذ می گردد و مالیات هایی که توسط دولت مرکزی گرفته می گردد. در جهان به این مقوله لوکال تکس و اینکال تکس می گویند. مالیات های محلی توسط شهرداری ها اخذ می گردد. در تمام جهان سیستم مستقلات در دست شهرداری است. قبلا پیشنهاد دادم مستقلات در کشور ما کلا به شهرداری ها داده گردد. شهرداری ها بهتر می توانند این مالیات را وصول نمایند و این کمکی به شهرداری ها است. این مالیات پرسنل زیاد و هزینه ای بالا احتیاج دارد و بازدهی کمی برای دولت دارد. از طرفی مردم نیز با روال سابق گرفتار می شوند و وقتی می خواهند خانه خود را بفروشند باید به شهرداری و سازمان مالیاتی مراجعه نمایند. مردم ما در حقیقت در دو جا مالیات می دهند و این عذاب است باید برای کل املاک و مستقلات کشور یک مرجع باشد و یک نرخ داشته باشد. امروز در هیچ کجای جهان اینطور نیست و شهرداری ها اطلاعات را دارند و مالیات های مستقلات را اخذ می نمایند. ما می خواهیم مردم شادمان شوند و چیزی می گوییم و وعده می دهیم که خانه های خالی را کشف خواهیم کرد و اجاره ها پایین می آید این کار جز زحمت نیست و فقط حالتی شعاری دارد و من مطمئنم که باز هم با شکست روبرو می گردد و مساله بی خودی است و جواب نخواهد داد و قطعا برای دل خوش کنک مردم است. از این طرح چیزی در نمی آید و مشکل اجاره نشینی حل نمی گردد. این قانون قبلا هم بود و با اشکال در اجرا روبرو شد و لغو شد. این همان قانون است متاسفانه قوانین ما کارشناسی نمی گردد و از این جهت مقبولیت عامه را به همراه ندارد مواردی شعاری است که نه خانه خالی برای مستاجرین خواهد بود و نه درآمدی برای دولت خواهد شد.

غلامرضا کرد زنگنه رییس کل اسبق سازمان خصوصی سازی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 946

به "قانون خانه های خالی به نتیجه نمی رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون خانه های خالی به نتیجه نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید