محافظت از گیاهان با کمک نانوذرات به دست آمده از آن ها ممکن شد

به گزارش پیامک مسعود، محققان دانشگاهی فناوری جدیدی ارائه کردند که در آن عصاره گیاهی برای تولید نانوذرات مغناطیسی با خواص ضدقارچی استفاده می شود.

محافظت از گیاهان با کمک نانوذرات به دست آمده از آن ها ممکن شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، محققان دانشگاه فدرال بالکتیک کنت ایمانوئل (IKBFU) فناوری جدیدی ارائه کردند که در آن عصاره گیاهی برای تولید نانوذرات مغناطیسی با خواص ضدقارچی استفاده می شود. این نانوذرات، گیاهان را در برابر قارچ ها و عوامل بیماری زا محافظت می کند.

این گروه تحقیقاتی با استفاده از پرچم شیرین (Acorus calamus) نانوذرات مغناطیسی به دست آوردند. ریشه و برگ این گیاه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی، ضدمیکروبی و حشره کش است. این گروه تحقیقاتی از عصاره پرچم شیرین به عنوان معرف غیرسمی برای تولید نانوذرات استفاده کردند.

پژوهشگران کارایی این نانوذرات جدید را در برابر چندین نوع قارچ بیماری زا که به گیاهان زراعی آسیب می رساند، بررسی کردند و نتایج جالب توجهی به دست آوردند. نتایج این مطالعه در مجله Nano-Structures & Nano-Objects منتشر شد.

فناوری توسعه یافته توسط این تیم تحقیقاتی، شرایط تولید نانوذرات از یک ماده اولیه ارزان قیمت گیاهی را فراهم می کند و اثر مضر مواد شیمیایی را بر محیط زیست کاهش می دهد.

نانوذرات مغناطیسی که می توانند با یک میدان مغناطیسی خارجی کنترل شوند یا تحت تأثیر تابش الکترومغناطیسی، گرما ایجاد کنند، در زیست شناسی و پزشکی پتانسیل بالایی دارند. برخی مطالعات همچنین نشان می دهد که نانوذرات مغناطیسی می توانند خواص ضدقارچی داشته باشند. برای این کاربردها، دانشمندان پیشنهاد می کنند از نانوذرات فریت باریم در پوشش زیست سازگار استفاده شود.

لاریسا پانینا از محققان این پروژه می گوید: روش های مختلفی برای تولید نانوذرات پوشش دار وجود دارد، اما همه آن ها نیازمند مواد سمی هستند. ما از یک فناوری سازگار با محیط زیست برای تولید فریت باریم استفاده کردیم که در آن از عصاره شیرین پرچم استفاده شده است. سطح این ذرات دارای خواص زیستی ویژه ای است و نانوذرات تولید شده دارای تمام مشخصات مغناطیسی و هندسی لازم هستند.

این تیم تحقیقاتی عصاره تهیه شده از ریشه های پرچم شیرین را با نمک های باریم و آهن و آب مخلوط کردند. سپس مخلوط را گرم کرده تا مایع تبخیر شود و پودر حاصل شود. پس از آن، پودر در دمای حداکثر 900 درجه سانتیگراد پخته شد و نانوذرات تشکیل می شوند.

برای مطالعه مورفولوژی این نانوذرات، محققان از میکروسکوپ الکترونی روبشی استفاده کردند. این روش مبتنی بر اسکن سطح یک جسم با پرتو الکترونی است و در مورد ذراتی که اندازه آن ها فقط چندین نانومتر است به کار گرفته می شود. اندازه متوسط نانوذرات شش ضلعی از 20 تا 50 نانومتر بوده و این تیم، ساختار بلوری و ترکیب ذرات را با استفاده از تجزیه و تحلیل ساختاری اشعه X و طیف سنجی پراکندگی انرژی مورد بررسی قرار دادند. محققان نشان دادند که این ذرات جدید هیچگونه مواد افزودنی ندارند.

نانوذرات باریم فریت ساخته شده توسط این تیم در برابر چهار گونه قارچ که باعث بیماری های مختلف میوه و گیاهان گلدار می شوند، فعال بوده و آن ها را از بین می برند. حتی در غلظت های کم، این نانوذرات توانستند سرعت رشد عوامل بیماری زا را کاهش دهند. در طی واکنش فنتون، یون های آهن در فریت باریم با پراکسید ها واکنش نشان داده و اشکال اکسیژن واکنش پذیر (رادیکال های OH) تولید می شود.

این گونه ها که بیش از حد فعال هستند با مواد موجود در دیواره های سلولی اورگانیسم ها مضر واکنش نشان داده و به آن ها آسیب می رسانند؛ بنابراین، رشد پاتوژن ها را کند می کنند. به گفته نویسندگان این مطالعه، این فناوری ممکن است نانوذرات را در برابر سایر گونه های قارچ نیز فعال کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1289

به "محافظت از گیاهان با کمک نانوذرات به دست آمده از آن ها ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محافظت از گیاهان با کمک نانوذرات به دست آمده از آن ها ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید