مصرف برق سال جاری 22 درصد افزایش داشته است

به گزارش پیامک مسعود، تهران (پانا) - سخنگوی صنعت برق تاکید نمود سال جاری برای هر استان سقف مصرفی در نظر گرفته شده و این برنامه به استانداران ابلاغ شده است.

مصرف برق سال جاری 22 درصد افزایش داشته است

به گزارش شرکت مدیریت فراوری، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)، مصطفی رجبی مشهدی اضافه نمود: مشترکان در هر استان می توانند در زمینه مصرف با توجه به سقف معین شده همکاری نمایند.

وی ادامه داد: امسال رشد مصرف 22 درصدی را داشته ایم که عدد قابل توجهی است در حالی که هر ساله این میزان پنج تا هفت درصد بود.

سخنگوی صنعت برق، یکی از مهمترین دلایل این رشد مصرف را آغاز خوب و پرقدرت صنایع در امسال دانست.

رجبی مشهدی گفت: با این حال به دلیل قرار دریافت در شرایط کم بارشی، شاهدیم 35 درصد از حجم سدهای کشور خالی است که این موضوع سبب می گردد در ساعت های پیک حدود چهار هزار مگاوات از فراوری نیروگاه های برق آبی را در اختیار نداشته و دچار کمبود در فراوری برق باشیم.

وی گفت: همیشه بیش از 60 درصد از مصرف برق در ماه های گرم سال به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: به منظور بهره گیری از این ظرفیت برای مدیریت مصرف برق، در اقدامی پیش دستانه تصمیم گرفته شد که استفاده از کولر در شرکت های آب و برق زیرمجموعه وزارت نیرو ممنوع و در سایر شرکت ها و اداره های دولتی نیز با همکاری استانداران، محدود باشد.

رجبی مشهدی اضافه نمود: براساس این ابلاغیه که به شرکت های تابعه وزارت نیرو ارسال شده است، این شرکت ها باید مصرف برق خود را نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش دهند.

وی، این اقدام را الگویی برای سایر شرکت ها و نهادهای دولتی دانست که می تواند به صورت گسترده مورد توجه و اجرا قرار گیرد.

این مقام مسوول بیان کرد: اگر دمای کولر گازی را یک درجه افزایش دهیم، حدود سه درصد از مصرف برق آن کاسته می گردد که به عبارت دیگر اگر کولرهای گازی یا دستگاه های سرمایشی روی 25 درجه قرار گیرند، حدود 20 درصد از مصرف برق کاهش می یابد.

رجبی مشهدی گفت: امسال پایش ها از دستگاه های اجرایی را تشدید خواهیم کرد و در عین حال به وسیله کنتورهای هوشمند و به کارگیری اینترنت اشیا (IOT) مصرف برق آنها را کنترل خواهیم کرد و پس از ساعت کار اداری، برق سیستم های سرمایشی آنان قطع خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق اضافه نمود: کلید گذر از تابستان امسال با رعایت دمای 25 درجه در کولرهای گازی، استفاده از دور کند کولرهای آبی و استفاده نکردن از وسایل برقی پرمصرف در ساعت اوج مصرف است که به راحتی توسط همه هموطنان قابل اجراست.

وی در ادامه با تسلیت به مناسبت جان باختن 6 نفر از همکاران صنعت برق در حادثه سیل اخیر در منطقه گلباف کرمان، گفت: همکاران سختکوش صنعت برق در سخت ترین شرایط، برای پایدار ماندن شبکه برق و روشن و خنک ماندن خانه های هموطنان، حتی جان خویش را نیز از دست می دهند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1504

به "مصرف برق سال جاری 22 درصد افزایش داشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف برق سال جاری 22 درصد افزایش داشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید