مهم ترین علل کبد چرب و ساده ترین روش درمان

به گزارش پیامک مسعود، ایسنا/ نایب رییس انجمن تغذیه ایران با تشریح انواع کبد چرب و علایم و نشانه های آن، گفت: اصلاح شیوه های نادرست زندگی، تبعیت از یک رژیم غذایی ویژه در راستای کاهش وزن منطقی و پرهیز از کاهش وزن های ناگهانی که بر اصول مصرف بیشتر سبزیجات و میوه جات دارای منابع غنی آنتی اکسیدان ها تاکید دارد و ورزش و فعالیت بدنی مداوم اثرات مفیدی بر روی درمان این بیماری دارد.

مهم ترین علل کبد چرب و ساده ترین روش درمان

دکتر مجید حسن قمی ضمن تشریح بیماری کبد چرب و با بیان اینکه وجود مقادیر کمی چربی در کبد طبیعی است، گفت: اما اگر این میزان چربی بیش از 5 تا 10 درصد وزن کل کبد را به خود اختصاص دهد، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده، به عبارت دیگر کبد چرب به حالتی از تجمع چربی در سلول های کبدی اطلاق می گردد که با التهاب کبد همراه است.

70 درصد بیماران مبتلا به کبد چرب، چاقند

وی با بیان اینکه کبد چرب به دو شکل الکلی و غیرالکلی تقسیم می گردد، اظهار کرد: این بیماری با برخی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی، رژیم های غیراصولی و سوء تغذیه در ارتباط است و با آنکه علل اصلی بروز کبد چرب ناشناخته است، ولی تعدادی از اختلالات بالینی تعیین به عنوان علل زمینه ای بروز این بیماری محسوب می شوند؛ به عنوان مثال حدود 70 درصد بیماران مبتلا به کبد چرب چاق هستند.

قمی با بیان اینکه بیماری کبد چرب در ابتدا نشانه خاصی ندارد ولی در صورت عدم رعایت و پیشروی این بیماری در کبد باعث سوءهاضمه می گردد، اظهار کرد: البته افراد غیرالکلی هم به دلایل مختلف از جمله چاقی، مصرف غذاهای آماده و غذاهای چرب، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف مواد نامناسب غذایی ممکن است به این بیماری دچار شوند. همچنین گاهی به علت مصرف برخی داروها نیز این عارضه اتفاق افتاده و منجر به رسوب چربی در کبد می گردد.

کبد چرب الکلی و غیرالکلی

این متخصص تغذیه، در شرح کبد چرب غیرالکلی گفت: این بیماری زمانی رخ می دهد که کبد در شکستن چربی ها دچار مشکل شده و با تجمع چربی در بافت کبدی، دچار کبد چرب می گردد. این نوع کبد چرب زمانی تعیین می گردد که تجمع چربی در کبد به 10 درصد یا بیشتر از وزن کبد برسد. کبد چرب غیرالکلی نیز به چند دسته تقسیم شده و در شدیدترین مراحل باعث سیروز کبدی و در نهایت نارسایی کبدی می گردد.

وی همچنین درباره کبد چرب الکلی گفت: این بیماری جزو اولین مرحله های بیماری های کبدی مربوط به الکل است. کبد با مصرف زیاد الکل صدمه دیده و قادر به شکستن چربی ها نیست و اگر فرد از مصرف الکل خودداری کند، این نوع کبد چرب کم کم درمان خواهد شد، اما در صورت ادامه مصرف الکل فرد ممکن است دچار سیروز کبدی گردد.

وی درباره کبد چرب بارداری نیز گفت: هرچند این نوع از کبد چرب خیلی نادر است، با این حال اضافه وزن زیاد در هنگام بارداری و تجمع چربی می تواند خطراتی جدی هم برای مادر و هم برای جنین به همراه داشته باشد. این بیماری می تواند باعث نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت شدید و یا خون ریزی گردد. هرچند دلیل این بیماری کاملا شناخته نشده، اما پژوهشگران معتقدند این بیماری با هورمون های ترشح شده در این دوران مرتبط است. معمولا علایم این بیماری در سه ماه سوم رخ می دهد و با حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی مادر باردار تعیین می گردد. بنابراین، مادران باردار علاوه بر مراقبت در افزایش تدریجی و منطقی وزن در این دوران و بهره گیری از رژیم های مخصوص زمان بارداری و شیردهی می توانند آزمایش های لازم برای اطلاع از این بیماری را انجام دهند.

دسته بندی مراحل کبد چرب

قمی با بیان اینکه بیماری کبد چرب مراحل مختلفی دارد و از گرید یک تا چهار تقسیم بندی می گردد، گفت: گرید یک این بیماری ساده ترین نوع کبد چرب است که دلیل آن خوردن مواد غذایی ناسالم، عادات زندگی نادرست، بی تحرکی و در یک کلام ناشی از زندگی ناسالم است و خوشبختانه با رعایت اصول تغذیه ای و افزایش فعالیت بدنی به راحتی درمان می گردد.

وی ادامه داد: در گرید دو رسوب چربی در کبد بیشتر شده و بیماری کمی سخت تر و پیچیده تر می گردد. این حالت از کبد چرب، رژیم غذایی خاص خود را دارد.

وی همچنین در شرح گرید 3 (فیبروز کبدی) گفت: در این مرحله آسیب و التهاب شدید کبد، افزایش چربی و اختلال آنزیم های کبدی باعث می گردد تا فرد کم کم به درجات بالاتری از مسائل کبدی برسد که به آن فیبروز کبدی گفته می گردد. این مرحله از کبد چرب به لبه پرتگاه تشبیه می گردد و فرد می تواند با رعایت اصول تغذیه ای و دریافت مشاوره تخصصی به سمت بهبودی گام بردارد و یا سبب پیشرفت بیماری، فیبروز یا گرفتگی و سخت شدن بافت کبد گردد. در این شرایط زخم ها و آسیب هایی در کبد دیده می گردد و می تواند تا حد برگشت ناپذیری و دایمی شدن پیشرفت کند.

وی ادامه داد: در گرید چهار، سیروز کبدی اتفاق می افتد. سیروز حالتی است که در آن سلول های کبدی جای خود را به سلول های فیبروتیک یا زخم های متعددی می دهد که در واقع، شانس بسیار کمی برای بهبودی کبد وجود دارد. این جراحات کبدی در بیشتر موارد در اثر مصرف بلند مدت الکل و عفونت های ویروسی بروز می نماید.

مهمترین علل بروز کبد چرب

این متخصص تغذیه در ادامه با اشاره به برخی از مهمترین علل بروز کبد چرب، گفت: برخی از جراحی های شکم مانند برداشتن کیسه صفرا، برداشتن قسمتی از روده یا معده، مصرف برخی از داروهای خاص مانند هورمون استروژن، کورتون استروئیدها، آمیودارون، تاموکسی فن والپروات سدیم نیز از علل زمینه ساز کبد چرب هستند. در بچه ها نیز اختلالات مادرزادی شامل سوء جذب چربی ها، سیستیک فیبروزیس و بیماری ویلسون با کبد چرب همراه هستند.

وی گفت: بسیاری از بیماری ها که برخی از کنار آنها به سادگی رد می شوند مانند افزایش چربی های بد یا کلسترول و تری گلیسیرید در خون، سندرم متابولیک، چاقی به ویژه هنگامی که چربی در شکم متمرکز است، سندرم تخمدان پلی کیستیک، دیابت نوع 2، کم کاری تیروئید (hypothyroidism)، کم کاری غده هیپوفیز (hypopituitarism)، خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی را افزایش می دهند. به طور کلی تبعیت از رژیم های غذایی نادرست و مصرف هر روزه غذاهای فست فودی (سوسیس، کالباس، سس، پیتزا)، استرس های شغلی و خانوادگی بلند مدت، مصرف داروهای بدون مشاوره با پزشکان متخصص، شیوه زندگی بی فعالیت و نادرست و تبعات آن از قبیل چاقی و اضافه وزن در ابتلا به کبد چرب در بین سنین مختلف دخیل است.

علائم مهم کبد چرب

نایب رییس انجمن تغذیه ایران با بیان اینکه خستگی، درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی راست شکم برخی از علایم این بیماری است، ادامه داد: علائم و نشانه های احتمالی کبد چرب غیر الکلی و سیروز کبدی شامل مواردی همچون تورم شکمی (آسیت)، عروق خونی عظیم شده دقیقاً زیر سطح پوست، عظیم شدن طحال، قرمز شدن کف دست، زردی پوست و چشم می گردد.

راههای تشخیص کبد چرب

قمی با تاکید بر اینکه بسیاری از مبتلایان دارای علامت خاصی نیستند و گاهی فرد از درد شکم در ناحیه بالای شکم در قسمت راست و احساس پری و خستگی شکایت می نماید، اظهار کرد: گاهی در هنگام آنالیز های آزمایشگاهی زمان استخدام افراد در سازمان ها و ارگان ها تعیین می گردد که آنزیم های کبدی افزایش یافته و بعد از آن آنالیز های تخصصی برای کشف علل زمینه ای و آنالیز سایر علل بیماری کبدی توسط پزشک متخصص انجام می گردد.

وی ادامه داد: در این حالت پزشک متخصص آزمایش های لازم برای آنالیز قند، چربی های خون و ویروس هایی که در بروز هپاتیت نقش دارند را درخواست می نماید. آنالیز های دیگری مانند سونوگرافی، فیبرو اسکن و حتی گاهی نمونه برداری از کبد نیز انجام می گردد.

ساده ترین روش درمان

این متخصص تغذیه در پایان با بیان اینکه برای درمان و بهبود کبد چرب باید اختلالات زمینه ساز مورد آنالیز قرار گیرد، اظهار کرد: اصلاح شیوه های نادرست زندگی، تبعیت از یک رژیم غذایی ویژه در راستای کاهش وزن منطقی و پرهیز از کاهش وزن های ناگهانی که بر اصول مصرف بیشتر سبزیجات و میوه جات دارای منابع غنی آنتی اکسیدان ها تاکید دارد و ورزش و فعالیت بدنی مداوم اثرات مفیدی بر روی درمان این بیماری دارد.

باید به یاد داشته باشید که کاهش وزن تدریجی در افراد چاق توسط همه متخصصان توصیه می گردد، ولی کاهش ناگهانی وزن، در تشدید این اختلال نقش خواهد داشت. در کبد چرب مقاومت به انسولین شایع بوده و داروهایی که مقاومت به انسولین را درمان می نمایند توسط پزشکان متخصص توصیه می شوند تا علاوه بر اصلاح این اختلال، در بهبود آنزیم های کبدی نیز موثر باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 967

به "مهم ترین علل کبد چرب و ساده ترین روش درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین علل کبد چرب و ساده ترین روش درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید