هم اندیشی دستیار صوتی هوشمند برگزار گردید

به گزارش مجله پیامک مسعود، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ نخستین جلسه هم اندیشی فعالان بخش خصوصی حوزه دستیار صوتی هوشمند با هدف شناسایی چالش ها و اقدامات لازم برای موفقیت محصول و بازار دستیار صوتی در کشور با حضور دکتر انصاری، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دکتر رضوی زاده، رئیس پژوهشگاه ICT برگزار در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.

هم اندیشی دستیار صوتی هوشمند برگزار گردید

در ابتدای این هم اندیشی، نماینده سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور کلیات درخواست صنف از وزارت ارتباطات برای همکاری با بخش خصوصی را در شش محور اعلام کرد؛ تأمین اعتبارات برای بومی سازی، ترغیب سرمایه گذاری داخلی و خارجی به وسیله پیگیری معافیت های مالیاتی و تضمین های بازگشت سرمایه، مجاب کردن صنایع بزرگ به بکارگیری دستیار صوتی در محصولات، الزام دستگاه های دولتی به هوشمندسازی خدمات با بکارگیری دستیار صوتی، فرهنگ سازی برای سوق یافتن کسب و کارهای اینترنتی به بکارگیری دستیار صوتی هوشمند و ارائه زیرساخت های لازم پردازشی و ارتباطی از جمله این محورها است.

در ادامه این هم اندیشی دکتر انصاری، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تأکید بر طرح پیشنهاد مدل همکاری و احتیاجمندی ها به وسیله شرکت های فعال از وزارت در زمینه زیرساخت، داده و حمایت مالی، اظهار کرد: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان حلقه واسط در این بین نقش بسزایی دارد و می تواند موضوعات مطرح شده به وسیله بخش خصوصی را مورد آنالیز و کارشناسی قرار دهد و به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انتقال دهد. ایشان بر لزوم تعیین نحوه مداخله دولت از جمله سیاستگذاری و انجام پژوهش های منجر به فناوری، تعیین کردن سطح بلوغ شرکت ها و محصولات دستیار صوتی هوشمند در کشور و نهایی کردن مدل همکاری بخش خصوصی و دولت تأکید نمود.

بعلاوه دکتر رضوی زاده، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این هم اندیشی ضمن تأکید بر برگزاری این نوع جلسات با بخش خصوصی، اعلام کرد: در این جلسات فرصت مناسبی برای شکل گیری یک ساختار هم اندیشی منسجم برای آنالیز حوزه های توسعه فناوری، محصول، بازار و رگولاتوری هوش مصنوعی ایجاد می گردد، که امیدواریم در ادامه بتوانیم بهره برداری حداکثری را از این فرصت داشته باشیم.

لازم به ذکر است در ادامه این هم اندیشی، مدیران شرکت های بخش خصوصی حاضر در جلسه به بیان دیدگاه های خود پرداختند؛ ورود هوشمندانه حاکمیت به حوزه دستیار صوتی هوشمند با آسیب شناسی مصادیق قبلی توسعه بومی محصولات و پلتفرم ها، تأمین زیرساخت ها و دادگان، تنظیم گری و بازار سازی از جمله موارد مطرح شده در این بخش بود.

مدیران استار تاپ ها و بخش های خصوصی در حوزه بازار سازی، یاری وزارت در توسعه بازارهای واقعی در بخش دولتی و صنایع بزرگ حاکمیتی را خواهان شده و به اجتناب از رویکردهای دستوری و سلبی و لزوم توجه به احتیاج سازی و ایجاد بازارهای واقعی داخلی و در خارج از کشور تأکید کردند.

بر اساس این خبر، در صحبت های مدیران بخش خصوصی به چالش های جذب و نگهداشت نیروی انسانی و تهدیدات پیش رو در مورد عدم امکان استفاده از داده های متن باز و مدل های پیش آموزش داده شده هم اشاره شد و لزوم حمایت های وزارت در مورد تأمین دادگان برای توسعه مدل های بومی یادگیری در حوزه هوش مصنوعی مورد تأکید نهاده شد.

لازم به ذکر است در سرانجام این هم اندیشی دکتر تعیین، رئیس مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ضمن جمع بندی موضوعات به برنامه های پژوهشگاه برای حمایت از فراوری محصولات و خدمات هوش مصنوعی در حوزه های زیرساخت پردازشی، دادگان، رگولاتوری و خدمات ارزیابی آزمایشگاهی اشاره نمود و اضافه کرد: دغدغه وزارت، پشتیبانی واقعی از بخش خصوصی در این حوزه است. مقرر شد جلسه آینده در اولین فرصت پس از جلسات داخلی کارگروه های سازمان نظام صنفی رایانه به منظور تعیین جزئیات درخواست های بخش خصوصی از وزارت و نهایی کردن مدل همکاری در حوزه دستیار برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 خرداد 1402 بروزرسانی: 31 خرداد 1402 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 2127

به "هم اندیشی دستیار صوتی هوشمند برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم اندیشی دستیار صوتی هوشمند برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید