هیات دولت مصوبه سال 95 خود درباره تعطیلی پنجشنبه ها را فراموش کرد

به گزارش پیامک مسعود، 19 خرداد سال 95 با تصویب هیات دولت 10 وزیر ماموریت پیدا کردند به منظور مدیریت تقاضای سفر، بسته عملیاتی کاهش ساعات و ایام کاری هفته را طراحی و ظرف سه ماه ارائه نمایند.

هیات دولت مصوبه سال 95 خود درباره تعطیلی پنجشنبه ها را فراموش کرد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، اعضای کابینه روحانی با یک طرح مجلس که محتوای آن، نسخه عملیاتی مصوبه سال 95 هیات دولت به شمار می رود، مخالفت کردند. 19 خرداد سال 95 با تصویب هیات دولت 10 وزیر ماموریت پیدا کردند به منظور مدیریت تقاضای سفر، بسته عملیاتی کاهش ساعات و ایام کاری هفته را طراحی و ظرف سه ماه ارائه نمایند. دولتی ها طی این سه سال نسبت به تکلیفی که خودشان وضع نموده بودند بی تفاوتی به خرج دادند و اکنون نیز کاملا در جهت عکس مصوبه خودشان، با طرح راهگشای مجلس مبنی بر تعطیلی سراسری پنج شنبه ها برخورد حذفی نموده اند.

اقدام هیات دولت در برابر طرح مصوب کمیسیون اجتماعی مجلس که قرار است در روز های آینده در صحن مجلس مورد آنالیز نهایی قرار بگیرد، بیانگر حرکات زیگزاگی و نوعی فراموش کاری مسوولان در جریان تصمیمات و مصوبات است. اگر همان سه سال پیش، تقویم رسمی کار و تعطیلات در کشور به حالت رایج در غالب کشور ها تغییر پیدا می کرد، امروز دست کم دو چالش مخرب ترافیک و آلودگی هوا تعدیل شده بود. اکنون نمایندگان مجلس بنا دارند با تناسب سازی بین حجم بالای روز های کاری و فرصت اندک اوقات فراغت خانوارها، علاوه بر تعقیب اهداف اولیه، بهره وری را نیز از محل شارژ روحی در تعطیلات آخرهفته تقویت نمایند. آخر هفته دو روزه به مطالبه عمومی بدل شده است.

زیگزاگ در سیاست تعطیلاتی

هیات دولت در جریان اعلام نظر درباره مصوبه کمیسیون اجتماعی مجلس مبنی بر تعطیلی پنج شنبه ها برای همه شهرها، عملا از مصوبه سه سال پیش خودش عبور کرد و به آنچه مسوولیت تحقق آن را داشت، رای منفی داد. به گزارش دنیای اقتصاد، روز گذشته معاون پارلمانی رئیس جمهوری اعلام نمود: هیات دولت با طرح نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تعطیلی پنج شنبه ها مخالفت کرد. هفته گذشته طرح تعطیلی مراکز اداری، آموزشی و قضایی در روز پنج شنبه در کمیسیون اصلی آنالیز نماینده این طرح -کمیسیون اجتماعی- به تصویب رسید و برای رای گیری نهایی در مجلس، در نوبت آنالیز صحن نهاده شد. حسینعلی امیری در این باره به ایرنا گفته است: طرحی که از سوی نمایندگان برای تعطیلی پنج شنبه ها تهیه شده بود برای دریافت نظرات بین دستگاه های اجرایی توزیع شد.

این طرح موافقان و مخالفانی داشت که هر کدام برای خود استدلال هایی می آوردند تا اینکه طرح در نهایت در هیات دولت مطرح و به رای گذاشته شد و اعضای هیات دولت به آن رای مخالف دادند. معاون پارلمانی رئیس جمهوری با بیان اینکه رئیس سازمان امور اداری و استخدامی به زودی برای اعلام نظر هیات دولت در رابطه با این طرح در مجلس شورای اسلامی حاضر خواهد شد، گفت: شرایط شهرستان ها با تهران متفاوت است و مسائل زیست محیطی و ترافیکی به شدت آنچه در پایتخت وجود دارد، در شهرستان ها مطرح نیست. از این رو در صورت اجرای این طرح بسیاری از کارخانه ها و ادارات تعطیل می شوند و بار اقتصادی قابل توجهی برای دولت دارد و خلاف قانون اساسی است.

نوع مواجهه دولتی ها با طرح مجلس برای تعطیلی پنج شنبه ها از فراموش کاری در دولت نسبت به آنچه در خرداد سال 95 در هیات دولت به تصویب رسید و توسط معاون اول ابلاغ شد، حکایت دارد. 19 خرداد سال 95 هیات وزیران به پیشنهاد معاون اجرایی رئیس جمهوری، در مصوبه ای، برنامه جامع کاهش آلودگی هوا را در قالب تشکیل یک کارگروه مرکب از 10 وزارتخانه به تصویب رساند. در همان مصوبه یک جدول کاری معین به عنوان احکام لازم الاجرا توسط دستگاه های دولتی تدوین شد.

به طوری که در قالب یکی از مهم ترین تکالیف دولت مقرر شد کارگروهی با مسوولیت سازمان حفاظت محیط زیست ظرف 3 ماه با همکاری 6 وزارتخانه (راه و شهرسازی، کشور، اطلاعات، آموزش و پرورش، صنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی) تشکیل گردد و یک بسته سیاستی-عملیاتی برای مدیریت تقاضای سفر از قبیل: تغییر ساعت کار و همچنین کاهش ایام و ساعات تحصیلی و کاری را تهیه و به هیات وزیران ارائه کند. از آن موقع تاکنون، هیچ خروجی قابل قبول یا بسته پیشنهادی معینی از محل این مصوبه دولت برای کاهش ساعات و ایام کار هفته بیرون نیامده است و بی عملی دولت طی این سه سال در مواجهه با بحران هر ساله آلودگی هوا خود بیانگر بازدهی صفر مصوبه خرداد 95 است.

با این حال، اعضای هیات دولت که تاکنون نسبت به چرایی معلق ماندن مصوبه شان در مورد ماموریت کارگروه اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوا، تحقیق یا پرسش موثری از دستگاه های مسول اجرای تکالیف مربوطه به عمل نیاورده اند، در روز های اخیر پرونده ارسالی از طرف مجلس برای کاهش ایام کار هفته را نیز به گونه ای پاسخ داده اند که نشان از بی تفاوتی به مصوبات قبلی خودشان دارد. دولت پیش تر به این جمع بندی رسیده بود که برای کاستن از ترافیک سنگین طول هفته باید تغییری در تقویم کاری هفته در شهر ها اتفاق بیفتد.

آخر هفته دو روزه می تواند بخشی از سفر های طول هفته کاری را به دو روز آخر هفته منتقل کند و از بار تردد های غیرضرور در ساعات پیک صبح و پیک عصر روز های کاری بکاهد. تعطیلی دو روزه آخر هفته در عین حال باعث تنظیم سفر های برون شهری و شکل گیری جریان پایدار سفر و گردش خانوار ها نیز خواهد شد. طبق تجربه های ثبت شده در کشور های توسعه یافته، عایدی اصلی این اتفاق، افزایش راندمان نیروی کار ناشی از فرصت پیدا کردن افراد برای اوقات فراغت و کاهش فشار و استرس های کاری روزانه است.

به این ترتیب برخلاف نگاهی که بعضی ها در دولت درباره تبعات تعطیلی پنج شنبه ها برای بازار کار و فعالیت کارخانه ها دارند، اتفاقا با تعطیلی دوروزه آخر هفته راندمان کاری سایر روز های هفته افزایش پیدا می نماید. ضمن آنکه ساعات کار در ایران از خیلی از کشور ها فراتر و در مقابل، میزان ساعت کار مفید پایین است. کارشناسان پیش تر اعلام نموده بودند دولت اگر بخواهد تدبیر موثر و مستقلی از هزینه اقتصادی برای افزایش روحیه کار اتخاذ کند، آن تعطیلی آخر هفته دو روزه است که در شرایط سخت اقتصادی حال حاضر باعث کاسته شدن از فشار روحی خانوار ها در اثر فرصت سازی برای سفر و گردش و تفریح خانوادگی آن ها خواهد شد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 7 آذر 1398 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 396

به "هیات دولت مصوبه سال 95 خود درباره تعطیلی پنجشنبه ها را فراموش کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیات دولت مصوبه سال 95 خود درباره تعطیلی پنجشنبه ها را فراموش کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید