خاتمه خوش کاراته در سال 98، چهار سهمیه شیرین ایران

به گزارش مجله پیامک مسعود، تیم های ملی کاراته مردان و زنان ایران سال 98 را با حضور در 11 مرحله فشرده رقابت های لیگ جهانی برای کسب سهمیه المپیک پشت سر گذاشتند، ماراتنی سنگین که در نهایت با کسب 4 سهمیه المپیک از 6 سهمیه ممکن، پایان خوشی را برای ورزش ایران در آخرین روزهای اسفند رقم زد.

خاتمه خوش کاراته در سال 98، چهار سهمیه شیرین ایران

به گزارش خبرنگاران، رشته کاراته برای نخستین و شاید آخرین بار بطور رسمی وارد بازی های المپیک شد، فرصتی استثنایی برای کاراته ایران به عنوان یکی از قدرت های برتر جهان.

بدون شک کاراته سخت ترین و پرفشارترین رشته ورزشی برای کسب سهمیه های المپیک محسوب می شود، ماراتنی سخت و نفسگیر برای کاراته کاهای سراسر جهان برای کسب مجوز ورود به اامپیک از طریق رنکینگ.

کاراته مردان و زنان ایران طی سال 98 در مجموع در 11 مرحله رقابت های لیگ جهانس در نقاط مختلف جهان حاضر شد که انتها آن نتیجه قابل قبول کسب 2 سهمیه بهمن عسگری و سجاد گنج زاده در مردان و سارا بهمنیار و حمیده عباسعلی در زنان بود.

رقابت های لیگ جهانی مراکش نیز قرار بود به عنوان ایستگاه انتهای کسب سهمیه المپیک برگزار شود که شیوع ویروس کرونا مانع برگزاری آن شد تا رقابت های اتریش به عنوان میدان انتهای شمارش امتیازات مورد محاسبه قرار گیرد.

کاراته در بازی های المپیک در 3 وزن مردان و 3 وزن زنان برگزار می شود و قرار بود امیر مهدی زاده و رزیتا علیپور در آخرین میدان کاراته کاهای بجامانده از المپیک، برای کسب سهمیه راهی مسابقات پاریس شوند که فعلا بدلیل شیوع ویروس کرونا، تکلیف هیچ مسابقه ورزشی در جهان مشخص نیست.

در ادامه مهمترین اتفاقات کاراته ایران و همچنین نتایج کاراته کاهای ایران در راه کسب سهمیه المپیک آمده است.

نقش ویژه هروی و خوش قدم

به اذعان بسیاری از کارشناسان و همچنین ملی پوشان کاراته مردان ایران، سید شهرام هروی سرمربی پیروز تیم ملی نقش ویژه ای در کسب پیروزیت های کاراته در این جهت سخت و سخت داشته است. همچنین در تیم ملی بانوان نیز نقش ستاره موسوی و مخصوصا سمانه خوش قدم به عنوان سرمربیان تیم ملی غیر قابل انکار است.

24 فروردین: حذف کاراته از المپیک2024

به دنبال حذف کاراته از بازی های المپیک 2024 پاریس، این رشته در لیست اولیه از بازی های آسیایی 2022 چین نیز کنار گذاشته شد.

28 فروردین: لغو سفر تیم های پایه به قهرمانی آسیا

سفر تیم های ملی نوجوانان، جوانان و امید کاراته ایران به رقابت های قهرمانی آسیا بدلیل تامین نشدن منابع مالی لغو شد.

1 اردیبهشت: گنج زاده تنها طلایی ایران در مراکش

تیم های ملی کاراته مردان و زنان ایران با یک مدال طلا، یک نقره و 3 برنز و حذف 13 نماینده دیگر به کار خود در رقابتهای لیگ جهانی مراکش انتها دادند. سجاد گنج زاده تنها طلایی ایران در این رقابت ها بود.

29 اردیبهشت: 6 طلای ایران در لیگ جهانی ترکیه

ایران با کسب 6 مدال طلا و 3 برنز عنوان قهرمانی دومین مرحله لیگ جهانی سری آ ترکیه را از آن خود کرد. بهمن عسگری، مهدی قراری زاده، صالح اباذری، طراوت خاکسار، حمیده عباسعلی و کاتای تیمی بانوان، 6 مدال طلا برای ایران به ارمغان آوردند و خدابخشی، مسکینی و کاتای تیمی پسران هم برنز دریافتد.

3 خرداد: اتفاق تلخ برای ملی پوش کاراته بانوان

فاطمه چالاکی ملی پوش قائمشهری کاراته ایران که چند مدال قهرمانی آسیا، بازی های آسیایی و لیگ جهانی را در کارنامه خود دارد بر اثر سانحه رانندگی بینایی چشم راست خود را از دست داد تا وداع تلخی با جهانی قهرمانی داشته باشد.

16 خرداد: درگذشت قهرمان المپیک جوانان در سانحه رانندگی

نوید محمدی، دارنده مدال طلای المپیک جوانان بر اثر سانحه تصادف رانندگی در شیراز درگذشت.

19 خرداد: گنج زاده باز هم گل کاشت

در انتها رقابت های کاراته وان چین، نمایندگان ایران صاحب یک مدال طلا، 3 نقره و 4 برنز شدند. سجاد گنج زاده با شکست صالح اباذری در فینال، تنها طلایی کاروان پرتعداد ایران در این رقابت ها بود.

2 تیر: نمایش ضعیف در کانادا

در انتها رقابت های لیگ جهانی سری آ کاراته در کانادا، سجاد گنج زاده و حمیده عباسعلی برنز دریافتد و 4 نماینده دیگر ایران نیز از دور رقابت ها کنار رفتند.

30 تیر:نایب قهرمانی کاراته ایران در آسیا

تیم کاراته ایران در مجموع رقابت های انفرادی و تیمی با کسب 5 مدال طلا، 2 نقره و 3 برنز بر سکوی نایب قهرمانی آسیا قرار گرفت. طراوت خاکسار، حمیده عباسعلی، ذبیح اله پورشیب، کومیته تیمی مردان و بانوان طلایی های ایران در این رقابت ها بودند.

17 شهریور: سارا بهمنیار تنها طلایی کاراته ایران در ژاپن

رقابت های لیگ جهانی کاراته وان ژاپن با یک مدال طلای سارا بهمنیار، 2 نقره ذبیح الله پورشیب و صالح اباذری و 2 برنز مجید حسن نیا و بهمن عسگری به انتها رسید، ضمن اینکه 12 نماینده ایران شامل 5 کاراته کای زن و 7 کاراته کای مرد نیز حذف شدند.

14 مهر: درخشش بانوان در مسکو با 2 طلا

تیم های ملی کاراته ایران با کسب 3 طلای سارا بهمنیار، رزیتا علیپور و ذبیح الله پورشیب، یک نقره سجاد گنج زاده و یک برنز بهمن عسگری، عنوان قهرمانی ششمین مرحله لیگ برتر کاراته وان 2019 در مسکو را بدست آورد.

10 آذر: نایب قهرمانی ایران در کاراته وان مادرید

تیم ملی کاراته مردان ایران با کسب 2 طلا و 2 برنز، نایب قهرمان رقابت های لیگ جهانی کاراته وان مادرید 2019 شد. گنج زاده ومهدی زاده طلایی های ایران در این رقابت ها بودند.

22 دی: کولاک کاراته کاهای ایران در لیگ جهانی شیلی با 5 طلا

رزیتا علیپور، حمیده عباسعلی، بهمن عسگری، ذبیح الله پورشیب و سجاد گنج زاده با برتری مقابل تمامی رقبا به مدال طلای لیگ جهانی کاراته وان شیلی دست یافتند و صالح اباذری نیز برنز گرفت.

6 بهمن: سومی ایران در کاراته وان پاریس

کاراته ایران در اولین مرحله لیگ برتر کاراته وان سال 2020 با 2 طلا و یک برنز در مکان سوم جدول رده بندی قرار گرفت. حمیده عباسعلی و بهمن عسگری طلایی های ایران بودند و صالح اباذری نیز برنز گرفت.

25 بهمن: عسگری اولین المپیکی کاراته شد

بهمن عسگری در ادامه حضور در رقابت های نفسگیر و متعدد لیگ جهانی در یک سال گذشته، با راهیابی به دیدار رده بندی لیگ جهانی امارات، سهمیه المپیک 2020 توکیو را قطعی کرد.

27 بهمن: کاپیتان تنها طلایی ایران در دوبی

در انتها رقابت های لیگ جهانی کاراته وان دوبی، نمایندگان ایران در بخش مردان و زنان در مجموع صاحب یک طلا، یک نقره و 4 برنز شدند.

10 اسفند: حمیده عباسعلی دومین المپیکی کاراته ایران

نماینده وزن 68+ کیلوگرم کاراته بانوان ایران با صعود به دیدار نهایی لیگ جهانی کاراته وان اتریش، پیروز به کسب سهمیه المپیک شد.

10 اسفند: عباسعلی در اتریش رباط پاره کرد در آلمان جراحی شد

حمیده عباسعلی با وجود پیروزی در فینال لیگ جهانی اتریش، در ثانیه های انتهای شدیدا از ناحیه زانو دچار مصدومیت شد و در ادامه در آلمان مورد عمل جراحی قرار گرفت. هر چند برخی خبرها از احتمال نرسیدن او به المپیک حکایت داشتند اما پزشک جراح وی گفت وی به المپیک می رسد. البته تعویق یکساله بازیهای المپیک و برگزاری آن در سال 2021 موهبتی بود برای عباسعلی تا او بتواند با رفع مصدومیت جدی اش، برای المپیک آماده شود.

11 اسفند: عسگری و عباسعلی دو طلایی ایران در اتریش

تیم های ملی کاراته مردان و زنان ایران در مجموع با کسب 2 مدال طلا و کسب عنوان چهارمی به کار خود در سومین مرحله لیگ جهانی اتریش انتها داد.

16 اسفند: لغو آخرین ایستگاه کسب سهمیه بدلیل کرونا

با اعلام کشور مراکش، چهارمین مرحله رقابت های لیگ برتر کاراته وان 2020 که قرار بود هفته انتهای اسفند در این کشور برگزار شود لغو و با اعلام فدراسیون جهانی رقابت های لیگ جهانی کاراته وان مادرید جایگزین این رقابت ها به عنوان آخرین مرحله کسب سهمیه المپیک شد. فدراسیون جهانی شرح داد در صورتیکه رقابت های مادرید نیز لغو شود، مسابقات اتریش به عنوان رویداد انتهای سهمیه المپیک برای معرفی نفرات راه یافته به المپیک مد نظر قرار می گیرد.

26 اسفند: رقابت های مادرید هم لغو شد

فدراسیون جهانی کاراته گفت بدنبال شیوع گسترده کرونا در کشورهای اروپایی و اسپانیا، دولت این کشور برگزاری رقابت های لیگ جهانی کاراته در این کشور را لغو کرده است.

انتها ماراتن کسب سهمیه با 4 سهمیه المپیک برای ایران

با لغو رقابت های لیگ جهانی مادرید و بر اساس اعلام قبلی فدراسیون جهانی، رقابت های لیگ جهانی در اتریش به عنوان رویداد انتهای کسب سهمیه از طریق رنکینگ محسوب شد که با این اوصاف، سجاد گنج زاده با ربودن گوی سبقت از ذبیح الله پورشیب دیگر المپیکی کاراته مردان ایران نام گرفت و سارا بهمنیار نیز با قرار دریافت در رده چهارم رنکینگ پیروز شد به عنوان چهارمین نماینده ایران در المپیک 2020 توکیو نام گیرد.

به این ترتیب بهمن عسگری و سجاد گنج زاده به همراه سارا بهمنیار و حمیده عباسعلی 4 المپیکی کاراته ایران نام دریافتد.

جای خالی کاپیتان در المپیک

همانطور که شهرام هروی سرمربی تیم ملی نیز به اذعان کرد،بدترین درد برای کاراته ایران امکان حضور یک نفر از میان سجاد گنج زاده و ذبیح الله پورشیب در المپیک توکیو بود، جاییکه در نهایت گنج زاده گوی سبقت را از کاپیتان پورشیب با کسب سهمیه وزن 75+ کیلوگرم ربود.

پاریس آخرین فرصت برای کامل شدن سهمیه ها

رقابت های کسب سهمیه پاریس برای نفرات جا مانده از المپیک برگزار می شود و امیر مهدی زاده و رزیتا علیپور به عنوان نمایندگان ایران راهی این مسابقات می شوند تا برای کامل کردن 3 سهمیه مردان و 3 سهمیه زنان ایران در المپیک به روی تاتامی بروند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 790

به "خاتمه خوش کاراته در سال 98، چهار سهمیه شیرین ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه خوش کاراته در سال 98، چهار سهمیه شیرین ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید