کتاب درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی منتشر می گردد

به گزارش پیامک مسعود، خبرگزاری خبرنگاران- کتاب درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی به همت پژوهشکده اخلاق و معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی تا خاتمه امسال منتشر خواهد شد.

کتاب درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی منتشر می گردد

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران از قم، یکی از گروه های علمی پژوهشکده اخلاق و معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، گروه اسلام و مطالعات معنویت به مدیریت احمد شاکرنژاد است. در این گروه، مطالعات و پژوهش هایی پیرامون معنویت پژوهی، معنویت های نوظهور و عرفان های کاذب انجام می گردد؛ یکی از این پروژه های تحقیقی، درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی است که وحید سهرابی فر عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، مسئولیت اجرای آن را بر عهده دارد.

آن چه در زیر می خوانید، حاصل گفت وگوی دفتر پژوهشِ پژوهشکده اخلاق و معنویت با وی است:

* لطفاً پروژه را در یک نگاه و نمای کلی بیان کنید.

پروژۀ درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی، مجموعه مقالاتی است که توسط اساتید و پژوهشگران حیطه های مختلف مربوط به معنویت نوشته شده و ما آن ها را در این پژوهش گردآوری نموده ایم.

* گروه اسلام و مطالعات معنویت در این پروژه به دنبال چه هدفی بوده است؟

در واقع هدف از این پروژه مطالعاتی، ارائه گزارشی در باب مطالعاتی بوده که حول محور معنویت، در رشته های مختلف علوم انسانی صورت گرفته است؛ به عبارت دیگر، می توان گفت وقتی شاخه های مختلف علوم انسانی در خصوص معنویت به مطالعه و تحقیق می پردازند، در واقع چه مباحثی را آنالیز و واکاوی می نمایند و ادبیات معنویت پژوهی در شاخه های مختلف علوم انسانی چیست.

* منظورتان از شاخه های مختلف علوم انسانی چیست؟

وقتی سخن از علوم انسانی به میان می آید، در واقع می توان گفت که شاخه های مختلفی وجود دارد؛ شاخه های مد نظر ما بیشتر علوم اجتماعی است، وگرنه علوم انسانی شاخه های بسیار متنوع و فراوانی دارد که در این اثر، مجال پرداختن به آن نیست.

* این پروژه تحقیقاتی و مجموعه مصاحبه ها به دنبال ارائه چه مطلبی است؟

هدف از این پروژه ارائه گزارشی از مباحثی بوده که در علوم انسانی در فضای بین الملل وجود دارد، یعنی گزارشی به مخاطب ایرانی ارائه و فضا را برای ورود به ادبیات بحث معنویت پژوهی فراهم کند و راه برای این مقصد هموار گردد.

* پروژه شامل چه مباحثی است و در چند فصل تنظیم می گردد؟

پروژه درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی از چند مقاله تشکیل شده و شش فصل دارد؛

فصل نخست به بحث نسبت جامعه شناسی و معنویت می پردازد که دکتر طالبی دارابی عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب آن را نگاشته است؛ در این مقاله به رابطۀ جامعه شناسی و معنویت پرداخته شده است؛ بدین معنا که در فضای جامعه شناسی چه پژوهش ها و نظریاتی در خصوص بحث معنویت وجود دارد.

یکی دیگر از مقاله های این کتاب، بحث روانشناسی و معنویت است که فصل دوم این اثر را تشکیل می دهد و دکتر محسن زندی پژوهشگر روانشناسی دین، آن را تألیف نموده و در آن به مباحث مختلفی که روانشناسان در خصوص معنویت داشته اند، پرداخته و سعی شده گزارشی از این فضاها به مخاطب داده گردد.

فصل سوم این کتاب، معنویت و تعلیم و تربیت است که دکتر رضا محمدی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به دیدگاه ها و نظریات مختلفی که میان معنویت و تعلیم و تربیت وجود دارد، پرداخته است.

فصل چهارم، نسبت مدیریت و معنویت تألیف دکتر علیرضا نوبری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می باشد که این فصل در پی آن است که بگوید علومی که در منظومۀ علوم مدیریتی قرار می گیرند، چه نسبتی با معنویت دارند و امروزه چه پژوهش هایی در این زمینه صورت گرفته است.

فصل بعدی مطالعات معنویت؛ معنویت به مثابه یک رشته دانشگاهی است که دکتر احمد شاکرنژاد عضو هیئت علمی و مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی آن را تألیف نموده و سعی شده در این فصل به برخی از پرسش های اساسی حول محور چیستی مطالعات معنویت پاسخ دهد و به بیان سطوح مختلف معنویت پژوهی پرداخته و به برخی از ابهام هایی که در این زمینه وجود دارد، پاسخ دهد.

فصل انتهای هم تألیف اینجانب است؛ در این فصل، سعی شده به معنویت در رشته های دیگری (مثل: نسبت و رابطۀ معنویت و اقتصاد؛ نسبت و رابطۀ معنویت و علوم ارتباطات و رسانه و...) بپردازیم که مجال بحث از آن ها در این جا نشده است؛ در این فصل سعی شده افق های جدیدی را در فضای معنویت پژوهی و این که در آینده به چه سمتی باید حرکت کنیم، ترسیم نماییم.

* فکر می کنید حجم نهایی این پروژه چه مقدار باشد و چه زمانی در قالب کتاب به بهره برداری برسد؟

با توجه به این که هنوز این پروژه نهایی نشده، فکر می کنم حجم اثر به حدود 250 صفحه برسد و با حمایت ویژه ای که پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از این اثر دارد و خصوصاً پیگیری مدیر گروه اسلام و مطالعات معنویت این پژوهشگاه، امیدواریم تا انتها سال 99 به زیور طبع آراسته بگردد و مخاطبان بتوانند از این اثر استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1178

به "کتاب درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی منتشر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی منتشر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید