کشف سبک ترین سیاره فراخورشیدی با سال شمسی 8 ساعته!

به گزارش مجله پیامک مسعود، محقق و ستاره شناسان مؤسسه تحقیقات سیاره ای در مرکز هوافضای آلمان (DLR) اخیراً پیروز به شانسایی سیاره فراخورشیدی به نام GJ 367b شدند که به دلیل نزدیکی به ستاره خود، نه تنها از دمایی بسیار بالا برخوردار است بلکه در عرض 8 ساعت به دور آن می چرخد.

کشف سبک ترین سیاره فراخورشیدی با سال شمسی 8 ساعته!

به گزارش خبرنگاران، در این مطالعه نو که در مجله نیچر منتشر شده، محققان نشان می دهند که این سیاره که 31 سال نوری از زمین فاصله دارد، یکی از سبک ترین سیاره ها در میان نزدیک به 5000 سیاره فراخورشیدی (سیاره های خارج از منظومه شمسی) است که تا به امروز شناخته شده اند. به باور محققان این مطالعه، این کشف می تواند گامی رو به جلو در خصوص برنامه کشف زمین دوم باشد، زیرا نشان می دهد که اخترشناسان می توانند ویژگی های سیارات بسیار کوچک را نیز تعیین نمایند.

دکتر وینسنت ون آیلن، یکی از نویسندگان این مقاله گفت: در این مطالعه نو، میزان و جرم سیاره با استفاده از دو روش محاسبه شد که هر دو شامل تجزیه و تحلیل نور ستاره سیاره بود. یکی از آن ها برای میزان گیری شیب دقیقه ای در نور ساطع شده از ستاره در حین عبور سیاره از مقابل آن است و روش دیگر این بود که جرم سیاره را از تأثیری که روی حرکت ستاره داشت استنتاج کنیم. در واقع، این فوق العاده است که ما توانستیم این حرکت های کوچک را از فاصله 31 سال نوری تشخیص دهیم.

این مطالعه شامل 78 محقق و به وسیله ستاره شناسان مؤسسه تحقیقات سیاره ای در مرکز هوافضای آلمان انجام شد. دکتر کریستین لام، نویسنده اصلی مقاله می گوید: با تعیین دقیق شعاع و جرم این سیاره، GJ 367b را باید به عنوان یک سیاره سنگی طبقه بندی کرد. بعلاوه این سیاره متعلق به گروه سیارات فراخورشیدی با دوره فوق العاده کوتاه چرخش به دور ستاره (USP) است که در کمتر از 24 ساعت به دور ستاره خود می چرخند. دکتر لام می افزاید: ما قبلاً تعدادی از این سیاره ها شناسایی نموده بودیم، اما منشا آن ها در حال حاضر ناشناخته است. با میزان گیری ویژگی های بنیادی دقیق این سیاره USP، می توانیم نگاهی اجمالی به تاریخ شکل گیری و تکامل این سیستم داشته باشیم.

پس از کشف این سیاره و با ترکیب روش های مختلف ارزیابی، تعیین شد که شعاع آن 72 درصد شعاع زمین و جرم آن 55 درصد جرم زمین است. با تعیین شعاع و جرم آن به ترتیب با دقت 7 و 14 درصد، محققان توانستند در خصوص ساختار درونی سیاره فراخورشیدی نیز نتیجه گیری نمایند. این سیاره سنگی کم جرم است، اما چگالی آن بیشتر از زمین است و دکتر Szilárd Csizmadia می گوید: چگالی بالا نشان می دهد که این سیاره تحت سلطه یک هسته آهنی است. این ویژگی ها مشابه ویژگی های عطارد است، با هسته آهن و نیکل نامتناسب که آن را از دیگر اجرام زمینی در منظومه شمسی متمایز می نماید.

با این حال، نزدیکی این سیاره به ستاره اش به این معنی است که در معرض تابش بسیار بالایی واقع شده است، بیش از 500 برابر قوی تر از آنچه زمین تجربه می نماید. دمای سطح این سیاره می تواند به 1500 درجه سانتیگراد برسد که در آن تمام سنگ ها و فلزات ذوب می شوند. ستاره این سیاره فراخورشیدی تازه کشف شده، یک کوتوله قرمز به نام GJ 367 است که تقریباً نصف میزان خورشید است. کوتوله های قرمز نه تنها کوچکتر، بلکه سردتر از خورشید نیز هستند. این امر سیارات مرتبط با آن ها را برای یافتن و توصیف آن ها آسان تر می نماید. محققان تخمین می زنند که این کوتوله های قرمز که به ستاره های کلاس M نیز معروف هستند، به طور میانه به وسیله دو تا سه سیاره که هر کدام حداکثر چهار برابر زمین است، احاطه می شوند.

منبع: phys

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1791

به "کشف سبک ترین سیاره فراخورشیدی با سال شمسی 8 ساعته!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سبک ترین سیاره فراخورشیدی با سال شمسی 8 ساعته!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید