کلیه کدام افراد بیشتر آسیب پذیر است؟

به گزارش پیامک مسعود، یک متخصص اورولوژی گفت: افرادی که بیماری دیابت، فشار خون، کلیه های پلی کیستیک، سنگ کلیه و سرطان پروستات دارند و افرادی که نمک زیاد مصرف می کنند، بیشتر در معرض نارسایی کلیه قرار دارند.

کلیه کدام افراد بیشتر آسیب پذیر است؟

منصوره منصوری در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: درباره سلامت کلیه، عده ای هستند که در معرض خطر قرار دارند و بسیار مهم است که این افراد خودشان متوجه این موضوع باشند و تحت نظر قرار گیرند؛ مثلا تعداد بسیار زیادی از افرادی که دیابت دارند، دچار نارسایی کلیه می شوند.

این متخصص اورولوژی ادامه داد: این موضوع ممکن است به صورت دفع پروتئین خفیف در ادرار باشد یا ممکن است اوره خون بالا رود و نارسایی کلیه پیدا کنند؛ بنابراین دیابت به رگ ها و عروق بدن، انتهای چشم، مغز، قلب و کلیه ها آسیب می زند.

وی با اشاره به این که این بیماران باید از نظر کلیه تحت نظر قرار گیرند و به صورت دوره ای آزمایش و بررسی شوند، اضافه نمود: همچنین فردی که فشار خون دارد، باید مواظب باشد تا دچار آسیب دیدگی در کلیه نشود؛ به طور طبیعی فشار خون به کلیه ها آسیب می زند و همیشه باید فشار خون کنترل شده باشد؛ در نتیجه فشار خون باید به وسیله رژیم غذایی یا دارو کنترل شود.

منصوری با بیان اینکه فشار خون بالا باعث نارسایی کلیه می شود، شرح داد: افرادی که بیماری های زمینه ای و فامیلی دارند باید توجه کنند؛ مثلا افرادی که کلیه های پلی کیستیک دارند یا در نسلی از آن ها این بیماری پیدا می شود، به شکلی که کلیه به صورت خوشه انگور پر از کیست در می آید مواظبت کنند چرا که تعداد قابل توجهی از این افراد دچار نارسایی کلیه می شوند.

این متخصص اورولوژی گفت: سومین عاملی که باعث نارسایی کلیه و دیالیز می شود، کلیه پلی کیستیک است؛ این زمینه ارثی دارد و پدر و مادری که این بیماری را دارند، حتما باید مشاوره ژنتیک شوند و به روش هایی فرزند دار شوند که فرزند آنها دچار این بیماری نشود.

وی ادامه داد: امروز خوشبختانه می توان با تست هایی این بیماری را پیش بینی کرد؛ بنابراین تعداد قابل توجهی از افراد که سنگ کلیه دارند به صورت ارثی و خانوادگی مبتلا هستند؛ یا کسانی که سرطان پروستات دارند، باید مواظب باشند؛ چراکه این موضوع اثبات شده است که این بیماری می تواند در اقوام و خانواده آنها به وجود آید و ما این افراد را در معرض خطر می دانیم.

منصوری شرح داد: گروه پر خطر یا در معرض ریسک باید خود را از سنینی که پزشک اعلام می کند تحت نظر قرار دهند، اما جامعه عمومی و سایر افراد نیز باید تعادل را رعایت کرده و رژیم غذایی مناسب داشته باشند، بدترین چیزی که می تواند به کلیه آسیب وارد کند، نمک بوده که متأسفانه در رژیم غذایی ما زیاد است.

این متخصص اورولوژی اضافه نمود: ثابت شده حتی بچه هایی که شیر گاو می خورند نسبت به بچه هایی که شیر مادر می خورند، بیشتر در معرض فشار خون در بزرگسالی هستند؛ چراکه نمک شیر گاو بیشتر است و این آسیب از همان دوران طفولیت شروع می شود.

وی ادامه داد: متاسفانه وقتی ما به گاو و گوسفند با علوفه نمک می دهیم تا اضافه وزن پیدا کنند، این نمک وارد گوشت و مدفوع حیوان می شود و ما این گوشت را مصرف می کنیم؛ حتی مدفوع آن را به عنوان کود استفاده می شود و همه اینها باعث می شود به عنوان چرخه مصرف نمک ادامه پیدا کند؛ ضمن اینکه مردم در سفره غذا نیز نمک زیاد مصرف کنند؛ به طوری که ما نسبت به میانگین بین المللی زیاد نمک مصرف می کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1316

به "کلیه کدام افراد بیشتر آسیب پذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیه کدام افراد بیشتر آسیب پذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید