1 عدد تخم مرغ در روز احتمال ابتلا به دیابت را 60 درصد افزایش می دهد

به گزارش پیامک مسعود، انجمن دیابت آمریکا به افرادی که دیابت دارند توصیه می کند که تخم مرغ بخورند. هر تخم مرغ در حدود نیم گرم کربوهیدارت دارد که در نظریه می تواند قند خون را کنترل کند.

1 عدد تخم مرغ در روز احتمال ابتلا به دیابت را 60 درصد افزایش می دهد

برطبق یافته های یک پژوهش جدید خوردن فقط یک عدد تخم مرغ در روز خطر ابتلا به دیابت را تا 60 درصد افزایش می دهد؛ این درحالیست که مطالعات قبلی نشان داده بود که خوردن یک عدد تخم مرغ در روز برای دور ماندن از خطر دیابت بسیار مفید است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، محققان استرالیایی با مطالعه 8545 چینی بزرگسال همبستگی مثبتی بین مصرف بالای تخم مرغ و افزایش قند خون پیدا کردند. تخم مرغ یک غذای مغذی و چندمنظوره است و اغلب به عنوان یک غذای سریع سالم شناخته می شود. مطالعات قبلی نشان داده بودند که خوردن یک عدد تخم مرغ در روز به دچار نشدن به دیابت کمک می کند؛ همین باعث شده موج جدیدی از مباحث متناقض وارد ادبیات محققان دیابت شود.

تحقیق جدید نشان می دهد که مصرف یک عدد تخم مرغ در روز - در هر شکل آن از آب پز تا هم زده، سرخ شده و ... - شما را بیشتر در معرض خطر دیابت قرار خواهد داد.

دکتر مینگ لی از دانشگاه ساوت استرالیا، می گوید: رژیم غذایی یک عامل شناخته شده و قابل اصلاح است که به شروع دیابت نوع دوم کمک می کند؛ بنابراین بسیار مهم است که طیفی از عوامل تغذیه ای که می تواند بر شیوع دیابت اثر داشته باشد را شناسایی کنیم.

درحالیکه ارتباط بین خوردن تخم مرغ و دیابت اغلب بحث برانگیز بوده است، مطالعه جدید تلاش کرده اثر طولانی مدت مصرف تخم مرغ و خطر ابتلا به دیابت را بررسی کند.

این مطالعه به طور ویژه بروی مردم چین اجرا شده که از رژیم غذایی سنتی شان که مصرف سبزی و غلات بوده به سمت مصرف غذا های فراواری شده مانند گوشت، غذا های فوری و تخم مرغ روی آورده اند.

از سال 1991 تا 2009 تعداد افرادی که در چین به مصرف تخم مرغ روی آوردند دو برابر شد و از 16 گرم در مابین سال های 1991 تا 93 به 26 گرم در بین سال های 2000 تا 2004 و به 31 گرم در سال 2009 رسید.

درحدود 760 میلیارد دلار در سال 2019 هزینه درمان ها مربوط به دیابت در دنیا شده که 10 درصد از کل هزینه های درمانی در کل دنیا را تشکیل می دهد. در چین هزینه های مربوط به دیابت از 109 میلیارد دلار در سال گذر کرده است.

برا اینجام این پژوهش دکتر لی و تیم تحقیقاتی او داده های 8545 بزرگسال را در مابین سال های 1991 تا 2009 در طرح آمایش تغذیه و سلامت چینی ها گردآوری کردند. این طرح با حمایت مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا انجام می شد و هدف از آن بررسی اثر سیاست های بهداشتی و تغذیه در چین است.

در طی این مدت مشارکت کنندگان عادت مصرف تخم مرغ را ثبت کردند و تشخیص ابتلا به دیابت بر اساس آزمایش خونی انجام شد که آن ها در سال 2009 داده بودند. این پژوهش دریافت، مصرف طولانی مدت تخم مرغ - بیشتر از 38 گرم در روز- تا 25 درصد احتمال ابتلا به دیابت را در بزرگسالان چینی افزایش داده است.

اما بزرگسالانی که بیش از 50 گرم در روز تخم مرغ مصرف می کنند که معادل 1 تخم مرغ در روز است، احتمال دیابت را تا 60 درصد افزایش می دهند.

ارتباط بین مصرف روزانه تخم مرغ و ابتلا به دیابت در زنان بیشتر از مردان گزارش شد که نشان داد زنان با مصرف مرتب تخم مرغ احتمال بیشتری دارد که دچار بیماری دیابت شوند.

دکتر لی گفت برای یافتن رابطه علی بین مصرف تخم مرغ و دیابت باید آزمایش های بیشتری انجام شود و اکنون نمی توان گفت که تخم مرغ علت ایجاد دیابت است.

سال گذشته، محققان فنلاندی دقیقاً عکس این یافته را اعلام کردند و آن اینکه خوردن یک عدد تخم مرغ در روز می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. آن ها با آزمایش مردان دریافتند که خوردن یک عدد تخم مرغ در روز بروی چربی خون افرادی که هرگز در زندگی دچار دیابت نبودند اثر مشخصی می گذاشت.

البته این محققان از دانشگاه ایست فنلاند اعلام کردند که یافتن ارتباط بین این دو عامل نیازمند تحقیقات بیشتر است. در سال 2015 همان محققان اعلام کردند که مصرف تخم مرغ خطر ابتلا به دیابت و سطح گلوکز خون را به طور همزمان کاهش می دهد.

مردانی که تقریباً 4 عدد تخم مرغ در هفته مصرف کرده بودند در مقایسه با مردانی که 1 عدد تخم مرغ در هفته مصرف کرده بودند 73 درصد کمتر احتمال داشت که به دیابت دچار شوند.

جیرک ویرتانن، استاد تغذیه از دانشگاه ایست فنلاند گفت که شواهد اندکی درباره مصرف تخم مرغ و دیابت وجود داشت. او گفت: هیچ داده تجربی درباه اثرات مصرف تخم مرغ و بروز دیابت نوع دوم تا پیش از تحقیقات آن ها وجود نداشته است.

اما احتمالش زیاد است که مصرف زیاد تخم مرغ خطر ابتلا به دیابت را در افرادی که هرگز به آن دچار نبوده اند، افزایش دهد.

تخم مرغ 187 میلی گرم کلسترول دارد و دستورالعمل های رسمی به افرادی که دیابت دارند تضیه می کند مصرف روزانه کلسترول تا به 200 میلی گرم کاهش دهند. تخم مرغ همچنین پروتئین بالایی دارد - حدوداً 7 گرم - که این پروتئین در صورت مصرف زیاد تخم مرغ تبدیل به گلوکز می شود.

این درحالیست که انجمن دیابت آمریکا به افرادی که دیابت دارند توصیه می کند که تخم مرغ بخورند. هر تخم مرغ در حدود 0/5 گرم کربوهیدارت دارد که در نظریه می تواند قند خون را کنترل کند.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: masuodsms.ir شناسه مطلب: 1190

به "1 عدد تخم مرغ در روز احتمال ابتلا به دیابت را 60 درصد افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "1 عدد تخم مرغ در روز احتمال ابتلا به دیابت را 60 درصد افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید